Kupiškio progimnazistai kūrė ištremtų žmonių sodybų maketus

 

Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos 5b, 5c ir 5d klasių mokiniai įsijungė į pilietinę iniciatyvą „Palikti namai“. Ja siekiama paminėti birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną, susipažinti su Lietuvai sudėtingu laikotarpiu, palietusiu kiekvieną šalies gyventoją.

Mokiniai iš įvairių medžiagų darė, atkūrė autentiškų sodybų, iš kurių lietuviai buvo ištremti į Sibiro platybes, maketus ir progimnazijos skaitykloje surengė „Paliktų namų“ parodą.

Penktų klasių mokytojos Jūratė Biškauskaitė, Nijolė Puzelienė ir Jolanta Latvienė 5b bei 5c klasių mokinius pakvietė į istorinės atminties netradicinę pamoką: savo prisiminimus pasakojo kupiškėnė, buvusi matematikos mokytoja Vanda Jokantienė.

Viešnia dalinosi prisiminimais apie sovietinę okupaciją, tremtį, kurių neišvengė ir jos šeima. Labiausiai nukentėjo mokytojos sesuo, kalėjusi Magadano lageryje. Kadangi jos tėveliai gyveno šalia MGB pastato, jie pirmieji pastebėdavo rengimąsi trėmimams. Pašnekovė apsirengdavo ir eidavo į kaimą perspėti žmonių; šie pasislėpdavo. Kadangi buvo iš anksto suplanuotas išvežamų žmonių skaičius, neradus vienų žmonių, temdavo kitus.

V. Jokantienė pasakojo apie partizanus, kurių kūnus jai teko matyti baisiai sužalotus ir numestus miesto aikštėje. Šie šiurpūs vaizdai ją lydi iki šiol.

Viešnios pasakojimai buvo įrašyti, o įrašai bus naudojami istorijos pamokose.

Istorinės atminties pamokoje mokiniai pateikė savo kūrybinius darbus; pasakojo apie savo pastangas juos kurti, pasidalino žiniomis, kaip atrodė lietuvių sodybos, kaip jos buvo puošiamos, prižiūrimos.

Mokinius sujaudino mokytojos V. Jokantienės prisiminimai. Mokiniai uždavė daug klausimų. Jie prašė, kad viešnia kada nors vėl apsilankytų mūsų progimnazijoje.

Pamokoje dalyvavo ir progimnazijos direktorius Rimvydas Latvys.

 

Jolanta Latvienė ir Nijolė Puzelienė

Povilo Matulionio progimnazijos mokytojos, Tolerancijos ugdymo centro (TUC) koordinatorės