Kupiškio pavasaris: planuojami naujas festivalis ir spektaklis apie Juozą Baltušį

Kupiškio rajono situacija nėra paprasta: pokyčius gali stabdyti ne tik pandemija, bet ir nežinia dėl Savivaldybės situacijos: ar smarkiai ją koreguos teismas.
Kupiškėnai tebėra uždaryti koronaviruso, bet vis tiek planuoja: žada du naujus spektaklius.


Pavasaris gali būti permainingas
Antrą kadenciją Kupiškio rajonui vadovauja Dainius Bardauskus. Daug į jį dėta vilčių, daug jų ir pateisinta: Kupiškio aikštė, autobusų stotis, socialinis būstas, bibliotekos renovacija, Uošvės liežuvio elektrifikacija… Beveik 200 tūkst. eurų ankstesnės kadencijos įsipareigojimas į Kupiškį atėjusiai verslo įmonei „Dominari“ įvykdytas ne Savivaldybės biudžeto, o projektiniais pinigais…
Kupiškis tapo apšviestų objektų miestu, tarsi didmiestis judrus žmonėmis prie grojančio fontano.
Bet štai – „Stichijos”(2017, 2018, 2019), pradėjusios sutraukti tūkstančius žmonių. Dėl šios, vienos didžiausių savo kultūrinių iniciatyvų, meras pateko į teisėsaugos nemalonę. Nušalintas nuo darbo. Devyni mėnesiai – beveik visiškos tylos. Grįžo jis, ir prasidėjo Kupiškio baseino statyba.
Šiandien – kovo 30-oji. Lietus ir vėjas. Pavasaris gali būti permainingas.


Kas talkas rengia, kas skulptūras vagia
Kupiškis jau rengia pavasarines talkas. Etnografė, folklorinio ansamblio „Kupkėmis“ vadovė Alma Pustovaitienė, sutelkusi jaunų kupiškėnų – daugiausia romuviečių – būrį pakvietė tvarkyti Aluotų-Druskio piliakalnio, stūksančio Šimonių girios pakraštyje. Jau keleri metai jos iniciatyva kupiškėnai tvarkė Kupiškio, Dijokalnio, Kerelių piliakalnius.
Kupiškis tvarkingas. Betgi situacija permaininga: pasigesta medžio plenerų skulptūros, giminingojo Kežmaroko meistro darytos, stovėjusios Vytauto gatvėje, ties laiptais, Kupos lenktojo tilto link.
– Kam jos prireikė? – stebėjosi tautodailininkas akmentašys Vytautas Jasinskas.
Meistras atkreipė dėmesį ir į tai, kad nebėra ir medinės senolės, laukuose stovėjusios netoli įsukimo į Šimonis, palei Utenos kelią. Liko vienas senolis gedėti čia kažkada įvykusios avarijos aukų…
Meistra matė, kad ir jo skulptūra guli, Kupos vandenyse apversta.


Neleidžia džiaugtis pavasariu
Kovo 30 d. Kupiškio rajono COVID-19 statistinis rodiklis 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų siekia 255. Kovo 15 d., kai Vyriausybė priėmė sprendimą uždrausti įvažiavimą-išvažiavimą iš 16 savivaldybių, šis skaičius Kupiškio rajone siekė 536. Lėtai, bet situacija gerėja: Kupiškio rajonas, prieš tris savaites buvęs antras šalyje pagal COVID-19 susirgimų skaičių, nuo galo atsispyrė per 20 pozicijų. Šalies vidurkis šiuo metu siekia 318, Rokiškio rajono – 91, Anykščių – 283. Situacija permaininga: budrumas tebėra reikalingas.


Festivaliui pritaria ir bažnyčia
Kupiškio pavasarinė naujiena –  finansuotas rugpjūtyje planuojamas visiškai naujas sakralinio meno festivalis „Regina pacis“. Šiai Kultūros centro idėjai pritaria ir Kristaus žengimo į dangų bažnyčia – joje festivalis ir vyks.
Kupiškio kultūros centras yra parengęs septynis didžiulius projektus, visi jie finansuoti. Vyks Skapiškio jau 25-asis „Kartų festivalis“. Antrą kartą bus rengiamas kupiškėnų puikiai įvertintas vokalinių ansamblių festivalis „Dainų sodai“. Statomas režisierės Nijolės Ratkienės spektaklis apie Juozą Baltušį „Kupiškėno sakmė“, Vitos Vadoklytės – „Teatrinė kelionė Aukštaitijos šviesuolių pėdomis“. Jei atsitrauks pandemija, vyks festivaliai – teatrinis „Art do“ bei „Vaikai ir lėlės“. Be to, gautas ES finansavimas projektui „Už galimybes“, skirtas socialinės atskirties ar negalios kamuojamiems jauniems žmonėms.


Kviečia užsukti į Kupiškį
– Pradėsim veiklą, kai jau galėsim laisvai kvėpuoti, – sakė Kupiškio turizmo ir informacijos Centro vadybininkė.
Lyg ir planuojamas rengti turistinis maršrutas į Palėvenę, bet turizmo organizatoriai dar nenori (!) atskleisti. Bus maršrutų po rajoną ir miestą.
–Kokių?
–Ne tik skulptoriaus Henriko Orakausko skulptūrų keliais, – sakė.
Pavasaris! Jis ir yra geriausias vadybininkas, geros nuotaikos kūrėjas. Inga ir Arūnas Valinskai iš stendų kviečia visus užsukti į Kupiškį! Pastaba: kai pasibaigs permaininga pandemija.


temainfo.lt