Į Kupiškio marias  –  trikilogramines… aukšles

Kupiškio mariose pradėta veisti reta, bet profesionalios žūklės mėgėjų gerai  vertinama žuvis. Tai karpinių šeimos atstovas, gudrus, sunkiai pagaunamas rimtų žūklautojų trofėjus – salatis, dar vadinamas šalviu.

Šalia nebaigtos statyti marių siurblinės buvo paleista 10 salačių. Visos žuvys didelės, subrendusios, balandžio mėnesį jau turėtų pradėti neršti. Nors tikri žvejai supranta ir patys, tačiau gamtos apsauga praneša: norint užtikrinti sėkmingą slačių įžuvinimą, šią žuvį pagavus būtina ją paleisti. Žuvies įveisimas turėtų trukti apie ketverius metus.

Į Kupiškį žuvis atgabenta iš Neries, gaudyta Švenčionių rajone, visai arti pasienio su Baltarusija. Buvo tikimasi į marias atvežti daugiau salačių, tačiau šis laimikis – sunki užduotis net profesionalams; suplanuoto skaičiaus pagauti nepavyko. Įžuvinimo procesas dar bus pakartotas vėliau.

Žuvies pergabenimą vykdė Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Žuvivaisos skyriaus Žeimenos poskyrio vyriausias specialistas Bronius Daukšys. Anot eksperto, ši žuvis puikiai jausis Kupiškio marių vandenyse.

Salačio išvaizda apgaulinga. Subrendusi žuvis atrodo lyg 3 kg aukšlė, tačiau tai plėšri ir begalo stipri žuvis. Pramonėje ji vertinama kaip antraeilė, tačiau sportinėje žūklėje – tai vienas labiausiai vertinamų laimikių mūsų kraštuose. Yra žvejų, kurie specializuojasi vien šios rūšies žuvų „medžioklėje“. Tai gudrus ir įmantrios žvejybos technikos reikalaujintis laimikis.

Salatis grobį medžioja uodega: iššokęs aukštai virš vandens neria į mažų žuvelių būrį ir stipriu smūgiu priploja grobį – po tokio šuolio belieka susirinkti apsvaigusį laimikį. Kur salačių yra daug, galima stebėti šios žuvies pliaukšėjimą vandens paviršiuje, įspūdingas reginys. Beje, toks pliaukšėjimas reiškia, jog salatis maitinasi, tai – ženklas, kad atėjo puikus metas žūklei.

Nors tai nuostabi žinia kiekvienam žvejybos entuziastui, tačiau nedera pamiršti:  kol kas šią žuvį gaudyti griežtai draudžiama, tad nuo kiekvieno meškeriotojo priklauso, ar greitai salačiui pavyks įsitvirtinti marių vandenyse.

– Kupiškio aplinkosaugininkai iš anksto dėkoja žvejams už supratingumą, – sakė Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Kupiškio skyriaus naujas medžioklės žinovas  Gaudentas Baikauskas.

 

Paulius Briedis

[gallery_box]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/11/1_mariu_izuvinimas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/11/2_mariu_izuvinimas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/11/3_mariu_izuvinimas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/11/4_mariu_izuvinimas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/11/5_mariu_izuvinimas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/11/6_mariu_izuvinimas.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]