Kupiškėnai stadione šventė kartu su amerikiečiais

 

Liepos 6 d. Kupiškyje vyko unikalus renginys – draugiškos futbolo ir lietuviško ritinio varžybos, skirtos  Valstybės ( Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) šventei ir JAV Nepriklausomybės dienai paminėti, Lauko gatvės stadione žaidė kupiškėnai ir JAV jūrų pėstininkai.

Iš kur Kupiškyje atsirado amerikiečiai?

Šias sporto varžybas vienas iš miesto bendruomenės „Mūsų Kupiškis“ iniciatorių Andrius Kleniauskas pavadino istoriniu įvykiu.

„Ar tik cepelinais ir šaltibarščiais lietuviai turi būti pasauliui žinomi? Kupiškėnai išlaikė tikro nacionalinio žaidimo, lietuviškojo ritinio tradicijas, pagalvojom, kad gražu būtų jį parodyti užsieniečiams. Pradėjom nuo Amerikos ambasados Lietuvoje, parašėm jiems laišką, pakvietėm atvykti, pasižiūrėti, pažaisti. Gal nuo sporto pradėsim glaudžiau bendradarbiauti? Tinkama proga – liepos 4-ąją amerikiečiai švenčia savo Nepriklausomybės dieną, liepos 6-oji yra mums svarbi diena. JAV ambasada atsiliepė į mūsų laišką, gavom atsakymą, kad atvyks ambasados apsaugos padalinio darbuotojai jūrų pėstininkai“, — tokia, pasak A.Kleniausko, savivaldybės kūno kultūros ir sporto centro direktorės pavaduotojo, buvo šios idėjos pradžia, sėkmingai įgyvendinta ir tapusi realybe.

Svečiai atvyko keturiese, futbolo komandai reikia vienuolikos, taigi komandą sudaryti jiems pagelbėjo Krašto apsaugos savanoriškųjų pajėgų vietos savanorių kuopos atstovai, dvikovon stojo Kupiškio „Narjantos“ futbolo klubo žaidėjai.

Varžybos buvo draugiškos, du kėlinukai truko po 15 min. Ne itin gausiai susirinkę žiūrovai vieningai palaikė svečių komandą, plojimais ir šūksniais skatindami ir palydėdami visas jų pastangas, o savuosius vis paragindami: „Na, leiskit jiems įmušti…“. Vieną įvartį kariai sąjungininkai įmušė, „Narjantos“ klubo žaidėjai  – du.

Lietuviškojo ritinio žaidimo ypatumai svečiams buvo sunkiai perprantami, jie mokėsi, stebėdami parodomąsias Kupiškio ritinio klubo „Aukštaičiai“ ir gimnazistų komandų varžybas. Šeimininkai amerikiečius pamokė, kaip laikyti lazdą, kaip gaudyti ir mesti ritinį…Parodyti neužteko, dar, padedant vertėjai Giedrei, reikėjo ir žodžiais žaidimo eigą paaiškinti.

Mokiniai pasirodė besą gabūs. Tik  žaisti svečiams buvo ne taip jau paprasta, kad ir pasidalijus po porą ir prisidėjus prie šeimininkų komandų ( ritinį aikštėje žaidžia po 6 vienos komandos žaidėjus ir po 1 vartininką). Du 20  min. kėlinukai užtruko gerą valandą, o dar pridėjus 30 l. karštį žaidimas nebeatrodė labai jau lengvas ir lėtas pasivaikščiojimas po aikštę, kaip iš pradžių juokavo žaidėjai. Šio susitikimo rezultatas buvo draugiškas 2:2.

Seržantai Peter Arroyo, Jesse Lambert, kapralas Kris Griffiths, vyresnysis seržantas Michael Smith, braukdami prakaitą, vienas per kitą džiugiai kalbėjo, kad žaidimas įdomus ir keistas, bet sunkiai suprantamas. Lyg panašus į ledo ritulį, žaidžiamą  pievoje, lyg į kriketą. Vienas iš karių sakė kriketą žaidęs Australijoje, kiti teigė ir futbolo tokio niekada nežaidę, labiau priimtinas jiems beisbolas, amerikietiškas futbolas ir krepšinis. Bet pasaulio futbolo čempionato rungtynes seka, domisi…Dar kariai mandagiai gyrė Kupiškio kraštovaizdį, kai kurie prisipažino į provinciją iš Vilniaus išvykę pirmą kartą, o jau sporto varžybų su lietuviais žaisti niekam iki šiol neteko. Po varžybų organizatoriai pasirūpino svečius palydėti iki Kupiškio marių, kad ten atgautų jėgas ir pailsėtų po intensyvaus sporto.

Susitikimo iniciatorius A.Kleniauskas tikino turįs vilčių, kad po šios sportiškos pažinties pavyks Kupiškio miesto bendruomenei pratęsti bendradarbiavimą su amerikiečiais. Galbūt su JAV ambasados parama pasiseks užmegzti verslo ar kultūros ir švietimo ryšių.

Matas Žebrokas

Autoriaus nuotraukos