„Arklys arklio veltui nekaso“ – byloja patarlė, o jau šiais praktiškais laikais tuo labiau neverta tikėtis nesavanaudiškos pagalbos. Tokį skeptišką požiūrį paneigia Kupiškio savivaldybės teisininkė Vida Mičiūdienė: užeiti į jos darbo kabinetą galima ir be euro cento kišenėje ir sulaukti teisinės konsultacijos.
– Pirminę teisinę pagalbą gali gauti visi be išimties, netgi nedeklaravusieji pas mus gyvenamosios vietos, reikia tik asmens dokumento, – teigia teisininkė.
Dėl ko gi dažniausiai žmonės prašo patarimų?
Pasak teisininkės, problemos pačios įvairiausios. Jaunos moterys prašo patarti dėl skyrybų, dėl nesutarimų šeimoje, guodžiasi dėl skurdaus gyvenimo. Kiti ateina pasitikrinti, ar nesavivaliauja valdžia, atimdama socialines išmokas. Tada aiškinamasi su savivaldybės darbuotojais, tikslinamasi seniūnijose, kad žmogui neliktų jokių abejonių. Ateina ir tokių interesantų, kurie nežino, kas jiems iš tikrųjų neaišku, nuo ko reikia pradėti. Tada visą gyvenimą išsipasakoja, reikia išklausyti ir suvokti, suformuluoti problemos sprendimo būdus.
Kupiškėnai yra aktyvūs, pastaraisiais metais jie – tarp šalies lyderių pagal valstybės garantuojamos teisinės pagalbos prieinamumą. 2014 m. tokia teise pasinaudojo 3,4 proc. visų kupiškėnų: pirminės teisinės pagalbos kreipėsi 635 asmenys, 157 kupiškėnams surašyti prašymai dėl antrinės pagalbos, 32 piliečių prašymai surašyti įvairioms valstybės institucijoms. 2013 m. pagal nemokamos teisinės pagalbos intensyvumą Kupiškį aplenkė tik Visaginas. Šiemet iki kovo vidurio į teisininkę jau kreipėsi 92 asmenys, antrinei pagalbai gauti surašyta 40 prašymų. Rajone tokią pagalbą teikia 2 advokatai, Panevėžio apskrityje – 71, kreiptis žmogus gali į bet kurį.
Nemokamos teisinės pagalbos poreikius nulemia žemas žmonių pragyvenimo lygis, menkos pajamos, (100 proc. nemokamą antrinę pagalbą gali gauti tik tie asmenys, kurių pajamos per metus neviršija 2 700 Eur., pridedant po 900 Eur. už kiekvieną išlaikytinį), bet ne mažiau svarbus yra ir šios paslaugos prieinamumas, viešinimas, žmogiška atjauta. Teisininkei nuoširdžiai rūpi bėdos, kurias žmonės išdrįsta jai išsipasakoti.
Slegiančios būna istorijos apie sutuoktinių nesutarimus, turto dalybas, išlaikymo vaikams priteisimą. Jauni žmonės yra nepakantūs ir neatlaidūs žmogiškoms silpnybėms, nelinkę atleisti ir taikytis, nemąsto apie vaikų savijautą. Nemažėja skyrybų, dėl to dažnai tenka rengti teismui dokumentus. Daugiau žmonių apskundžia teismų sprendimus dėl atimtos teisės vairuoti išgėrus, teismas gali sutrumpinti nuobaudos terminus, šiemet jau buvo 4 tokie prašymai. Būdavo skundų dėl smurto artimoje aplinkoje, dabar jau situacija tampa stabili, policija įgudo dirbti profesionaliau.
Nemažėja skundų dėl žemės atgavimo ir įforminimo reikalų. Jau galutinai baigiamos atkurti žemės nuosavybės teisės, bet pradeda ryškėti žemėtvarkininkų padarytos klaidos, sklypų plotų netikslumai. Dėl to bręsta savininkų konfliktai, teisininkė V.Mičiūdienė spėja būsiant daug bylinėjimosi teismuose. Skaudu, kai žmogus susivokia po laiko, kad reikėjo būti apdairiam, laiku išsiaiškinti.
– Kreipiasi vyresnio amžiaus žmonės, pasakoja, kad paskolino kam nors pinigų, dabar neatgauna, ką daryti?..Visada patariu su pinigais elgtis atsakingai, surašyti dokumentą, pasikviesti bent vieną liudininką, kad ir čia, kabinete. Skolininkas jau būtų susaistytas rašto, drąsiai nesavivaliautų, – įsitikinusi teisininkė.
Šiemet sausį priimtos Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisos išplėtė ratą žmonių, galinčių pasinaudoti valstybės garantuojama ir apmokama teisine pagalba. Dabar tokią teisę turi ir asmenys, kuriuos prašoma pripažinti neveiksniais, nukentėjusieji baudžiamosiose bylose, asmenys bylose dėl neteisėto vaiko paėmimo ir sugrąžinimo, skolininkai vykdymo proceso bylose. Teisininkės V.Mičiūdienės teigimu, ir ateityje, augant žmonių gyvenimo lygiui, valstybės teisinės pagalbos reikės, ypač nutolusiuose nuo didmiesčių rajonuose, kur mažiau yra mokamas paslaugas teikiančių advokatų. Visada bus svarbus ir betarpiškas, gyvas bendravimas, kokios bebūtų modernios technologijos, interneto galimybės.
Teisinei pagalbai, valstybės deleguotai funkcijai, šiemet vietos biudžete numatyta skirti 8 486 Eur., palyginti su pernai metais – 4,3 tūkst. litų daugiau. Lėšos padidintos atsižvelgiant į augančias paslaugų teikimo išlaidas. Beje, pas savivaldybės teisininkę galima kreiptis ir po darbo valandų, antradieniais ir ketvirtadieniais iki 18 val., V.Mičiūdienė kviečia drąsiai užsukti į jos kabinetą, drąsiai ginti savo teises ir orumą visose kebliose situacijose.
Matas Žebrokas
Autoriaus nuotr.