Kupiškėnai neapsisprendžia, kokia suma remti filmo apie V.Alekną kūrėjus

Kupiškio rajono taryba aptarė galimybę paremti filmo apie lengvaatletį, 2000 ir 2004 metų vasaros Olimpinių žaidynių čempioną, dukart Pasaulio čempioną disko metiką Virgilijų Alekną kūrėjus.

Šių metų gegužės mėnesį Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjai Jurgitai Trifeldienei VšĮ „TV sporto dokumentika” elektroniniu paštu atsiuntė laišką, kuriame primenama, kad kupiškėnai turi žymųjį lengvaatletį, olimpinį čempioną, disko metiką V.Alekną. Apie jį ketinama kurti filmą, kurio sąmata – beveik 36 tūkst. eurų. Prašoma finansuoti dalinai, o, jei yra galimybė, skirti visą prašomą sumą.

– Iš vienos pusės – mintis labai gera. Iš kitos pusės… Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus bei Savivaldybės administracija lėšomis, kurias galėtų skirti filmo kūrimui, nedisponuoja, jos nebuvo numatytos Savivaldybės biudžete, – klausimą vertinimui pateikė vedėja J.Trifeldienė.

Anot jos, be apklausos sunku suprasti, ar ši kaina didelė, ar maža.

Filmo kūrėjai norėtų, kad būtų finansuota visa suma: Savivaldybė taptų pagrindiniu rėmėju, būtų talpinamas rajono logotipas, Kupiškio vardas patektų į žiniasklaidą.

Rajono meras Dainius Bardauskas prisipažino ir asmeniškai pažįstąs V.Alekną, pavadino jį rajono garbe. Sportininkas yra gimęs Terpeikių kaime. Tiesa, septintą klasę jis pradėjo lankyti Panevėžio sporto mokykloje, tad V.Alekną savinasi ir Panevėžys. O ir jis pats kartais tapatinasi su šiuo miestu.

– Na, suma tikrai… Aš nežinau, ką ten kurti, kokios trukmės bus dokumentinis filmas. Aš – ne menininkas, nežinau, kokie  bus meniniai rakursai, kokios didelės vertės bus tas filmas. Panašus buvo apie Sabonį sukurtas. Ko gero, jis bus demonstruojamas kino salėse, didžiuosiuose ekranuose… – svarstė meras D.Bardauskas.

Rajono vadovas sakė gerbsiąs bet kokią nuomonę, nors ir nemanąs, kad filmas apie V.Alekną būtų toks populiarus, kaip apie Arvydą Sabonį.

– Pereikim prie „konkretikos”. Kad remt reikia, tai reikia. Aš siūlau 10 proc. Kas daugiau? – siūlymą pateikė rajono Tarybos narys Valentinas Beinoris.

– Šių pinigų biudžete nėra, – priminė jam rajono meras.

– Žinau, – atsakė V.Beinoris.

– Aš paantrinčiau merui: pinigai biudžete nenumatyti, filmas, taip sakant, nedega. Jei bus kitais metas geras biudžetas, bus galima prisidėt, – tokia buvo Virginijaus Andrijausko nuomonė.

Leonas Apšega irgi pritarė – niekas nedega.

– Bet, jeigu kalbant iš principo, prie to prisidėti privalėtume. Kodėl? Todėl, kad, manau, per ateinančius 100 metų mes Kupiškio rajone, jei dar ir rajonas toks išliks, sportininko, laimėjusio dvi olimpiadas ir du pasaulio čempionatus, neskaitant visų kitų jo nuopelnų, tikrai neturėsime. Ir aš beveik įsitikinęs, po 50 metų Kupiškyje, Terpeikiuose ar Subačiuje jam stovės paminklas. Tai yra labai nusipelnęs žmogus, ir tokių reta pasaulyje, – kalbėjo Tarybos narys L.Apšega.

Jo nuomone, suma mažam rajonui yra per didelė, todėl gal po poros metų – V.Alekna niekur nedings – vis dėlto filmo kūrėjus paremti.

Dveji metai, ko gero, per ilgai: filmo kūrimo pradžia numatoma šių metų lapkritį.

Tarybos narys Jonas Jarutis mano, kad V.Alekna yra tokios pat kategorijos sportininkas, kaip ir A.Sabonis.

– Vienareikšmiškai turime prie to prisidėti, tik klausimas – kiek ir kada? Rengėjai, prašytojai visada nori maksimalios sumos, bet jie, turbūt, puikiai žino, kad yra daugybė ir kitų fondų, – kalbėjo J.Jarutis.

Jo manymu, pasiūlyta 10 proc. suma yra per kukti: ji turėtų siekti 30 ar net 50 proc.

– Iš dabar pateikto plano mes nieko nematom, nežinom jo turinio: kaip ten pamąstyta, kaip iš viso tas filmas atrodys. Todėl ir komitetuose sunku svarstyti… – kalbėjo Tarybos narė Vilija Morkūnaitė.

Ji siūlė remti tuos filmavimo kaštus, kurie bus susiję su Kupiškiu.

Vicemero Aurimo Martinkos teigimu, LRT rengia seriją dokumentinių filmų apie žymiausius šalies sportininkus, todėl nesunku pasidomėti, kiek Gargždų savivaldybė skyrė filmui apie olimpinį čempioną futbolininką Arminą Norbekovą.

– O jei pažiūrėtumėt redakcinę kolegiją, tai, manau, kad šis filmas bus panašiai taip: sumontuota panoramos medžiaga, – sakė vicemeras.

Galutinį sprendimą, kokia suma remti filmo apie V.Alekną kūrėjus, Kupiškio rajono taryba priims po atostogų, rugpjūčio mėnesį.

 

Rita Briedienė

anyksciai-sport.lt nuotr.