KTVM pedagogai ir specialistai vėl lankėsi Tenerifėje

Kupiškio technologijos ir verslo mokyklos kūno kultūros mokytoja metodininkė Diana Balužytė, kūno kultūros vyresnioji mokytoja Jūratė Ažubalytė, darbų ir civilinės saugos inžinierius Virgilijus Kalinka ir profesinio mokymo skyriaus vedėja Daiva Tumelionytė vyko į Tenerifę. Priimanti organizacija International Education College TEMIS organizavo vizitus į profesinio mokymo įstaigas, supažindino su Tenerifės kultūra, istorija bei papročiais.

Pirmoji vizito vieta – IES Mencey Bencomo mokykla Los Raelejos mieste. Šioje įstaigoje mokiniai įgyja pagrindinį, vidurinį ir profesinį išsilavinimą. Pagrindinės mokymo programos rengia sodininkus, baldų apmušėjus, suvirintojus, siuvėjus ir verslo administratorius. Mokykla pasidalino patirtimi, kaip ugdomas mokinių verslumas, tenkinami mokinių, turinčių mokymosi sunkumų, poreikiai, rengiami mokinių baigiamieji darbai, kaip organizuojamas mokinių žinių tikrinimas ir pan.

Mokykloje ypač populiari siuvėjo specialybė, ją renkasi mokymosi sunkumų turintys mokiniai, taip pat suaugusieji. Praktiniame mokyme labai populiaru naudoti medžiagas, baldus, nebetinkamus kasdieniam naudojimui. Mokiniai juos restauruoja, persiuva, atnaujina.

Mokyklos pavaduotoja akcentavo: labai didelis dėmesys skiriamas mokinių saugumui, todėl vieną savaitės diena skiriama saugumo instruktažui, jį praveda skirtingi mokytojai. Mokinimas nuolat primenama, kur yra evakuaciniai išėjimai, kaip elgtis ekstremalioje situacijoje.

Apsilankėme Tenerifės miestą La Laguna. Tai kultūrinis centras, kuriame išlikusi pati gražiausia ir seniausia salos architektūra.

Lankėmės šio miesto profesinio mokymo centre CIFP La Laguna, kur ruošiami įvaizdžio formavimo, transporto priemonių priežiūros specialistai bei socialinių paslaugų teikėjai (auklės). Centro pavaduotoja parodė praktinio mokymo laboratorijas, teorinius kabinetus, apžvelgė mokymosi sąlygas. Transporto priežiūros specialybės mokytojas pasidžiaugė Volkswagen gamyklos dovanotu Volkswagen Touran automobiliu. Jis skirtas supažindinti mokinius su jo techninėmis savybėmis, galimybėmis, mokytis nustatyti gedimus ir kt.

Mokiniai mokosi ir mašinų kėbulo remonto, paruošimo bei dažymo darbų. Reikalingas priemones mokykla gauna iš rėmėjų, autolaužynų ar kitų įstaigų nemokamai, nes darbdaviai stengiasi dėl mokinių gerovės, gerų specialistų paruošimo. Pasidžiaugta tuo, kad mokyklos mokiniai lengvai randa praktikos vietas ir įsidarbina, nes Tenerifės darbdaviai džiaugiasi profesinių įstaigų mokiniais.

Aplankėme ir profesinę mokyklą I.E.S. Alcala. Čia populiariausios specialybės – socialinis darbuotojas, sodininkystė ir gėlių komponavimas, vaikų švietimas ir turizmas. Sodininkystės ir gėlių komponavimo specialybės dažniausiai mokosi mokiniai, turintys elgesio ir mokymosi sunkumų. Mokytojai pasakojo, kad tokius mokinius ugdo darbu sode, gėlių auginimu, puokščių komponavimu: svarbu ne ugdymo rezultatai, o mokinio elgesys.

Mokytojai su mokiniais praktikos vietas stengiasi susikurti patys, nes savita ir pačių sukurta erdvė mokinius motyvuoja darbui, skatina domėtis kintančiu procesu.

Visose mokyklose aptarėme Ispanijos ir Lietuvos profesinio mokymo panašumus ir skirtumus, vertinimo sistemas, praktikų atlikimą, įsidarbinimą, darbų ir civilinės saugos organizavimą, profesinį orientavimą, popamokinę veiklą ir pan.

Šiuo metu Tenerifės salos profesinio mokymo įstaigų mokiniai ir mokytojai lankosi bendrojo ugdymo mokyklose ir aktyviai kviečia mokytis siūlomų programų profesinėse ugdymo įstaigose. Mokyklos nejaučia konkurencijos, nes valstybė pagal atliktus poreikio ir paklausos tyrimus nurodo, kokius specialistus ruoš tam tikra mokykla. Mokinys, norintis mokytis profesinėje mokykloje, prašymą dėl mokymosi gali užpildyti arčiausiai jo esančioje mokykloje, o mokslą rinktis kitoje mokykloje.

Aplankėme ir Tenerifės žymiausias kultūrines vietas: Teidės nacionalinį parką, į Unesko paveldo sąrašą įtrauktą La Lagunos miesto senamiestį, netoli Garachico miestelio augantį seniausią pasaulyje (800 metų) Drakono medį, Loro parką, piratų kaimelį Maską, iš kurio atsiveria įspūdingi, kvapą gniaužiantys vaizdai ir kalnų serpantinai, Anagos parką, kuriame saugomi įvairių rūšių medžiai…

Tenerifės salos gyventojams jų krašto istorija, papročiai ir kultūra yra labai svarbūs. Jie turi nacionalinio kostiumo perdavimo iš kartos į kartą tradiciją bei kitų istorinių vertybių saugojimo papročius. Sužavėjo mus ir bananų plantacijos, Flamenko šou ir, žinoma, Atlanto vandenynas.

 

Daiva Tumelionytė

KTVM profesinio mokymo skyriaus vedėja

KTVM nuotraukos

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_ktvm_tenerife_1.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_ktvm_tenerife_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_ktvm_tenerife_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_ktvm_tenerife_4.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_ktvm_tenerife_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_ktvm_tenerife_6.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_ktvm_tenerife_7.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_ktvm_tenerife_8.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2017/04/2017_ktvm_tenerife_9.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]