Kraštovaizdžio architektai: apie tai, ko nepastebi rokiškėnai

Rugsėjo 4 d. Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjunga (LKAS) pakvietė į tradicinio projekto „Želdynų erdvė“ renginius. Pernai architektai viešėjo Anykščiuose, bent du kartus šis renginys buvo organizuojamas ir Kupiškyje.

Apžiūrėję Liongino Šepkos parką, užsukę į Rokiškio bažnyčią, gaila, bet nebespėję pamatyti Velykalnio bendruomenės žymiųjų paplūdimių šalies architektai susirinko Rokiškio dvare.

Pasitarti, išsakyti nuomonę apie tai, kur link turėtų plėtotis Rokiškio architektūrinis rytojus, kokį galima ir kokį norima matyti šį miestą, vieną gražiausių šalyje savo istoriniu paveldu ir nūdienos kūrybiškumu, atvyko ir Rokiškio rajono savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyrius vedėja Danguolė Dagienė, Kultūros, sporto ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vedėjas Petras Blaževičius, miestelėnai, žurnalistai.

Kaip ir buvo planuota, diskusijoje dalyvavo architektė D.Dagienė, Rokiškio jaunimo centro Dailės skyriaus vedėjas, dailininkų klubo RODA vadovas, Rokiškio langinių tapymo plenero iniciatorius dailininkas Arūnas Augutis, Rokiškio krašto muziejus direktorė Nijolė Šniokienė, LKAS valdybos narė, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto plėtros departamento Miesto estetikos skyriaus vedėja Vaiva Deveikienė.

Rokiškio architektūrinė istorija nepaprastai turtinga: čia ją kūrė kunigaikščiai Krošinskiai, grafai Tyzenhauzai ir Pšesdeckiai, iki antrojo Pasaulinio  – žydai, vėliau – sovietinė santvarka bei statybomis neskubus Nepriklausomybės laikotarpis. Apie tai pasakojo miesto architektė D.Dagienė. Paklausta apie miesto želdinių architektūrinį vystymąsi, ji išvardino rokiškėnų puoselėjamus parkus ir skverus. Jų – ne tiek ir mažai: Liongino Šepkos, Rokiško Rotary klubo, Elenos Nijolės Bučiūtės parkai, Rokiškio paežerės žalieji plotai, Velykalnio bendruomenės apie 30 ha teritorija… Užsiminta ir apie Rokiškio užudvario didžiulį plotą, kurio tvarkymui tikėtasi struktūrinių ES fondų paramos.

Anot muziejaus direktorės N.Šniokienės, paramos laukta ne tik teritorijai už dvaro, bet ir visam parkui, skaičiuojančiam apie 20 ha, tačiau šiomis dienomis iš Aplinkos ministerijos gautas neigiamas atsakymas – teks laukti kito finansinio laikotarpio. Anot svečių architektų, yra ir kitų kraštovaizdžio projektų, juolab Rokiškio rajonas – pasienyje, o spalio mėnesį turėtų prasidėti kvietimai dalyvauti projektuose, skatinančiuose gerinti įvaizdį įvažiuojant į Lietuvą. Be to, Aplinkos ministerija rengia šalies vandens apsaugos projektus; galima rengti paraišką Laukupės upelė pakrantėms sutvarkyti.

Ne šio miesto gyventojams Laukupė nėra pastebima: apsukusi Nepriklausomybės aikštę, ji labiau atsiveria puikiaisiais dvaro tvenkiniais, perskirtais Tyzenhauzo alėja.

Rokiškio jaunimo centro Dailės skyriaus vedėjas, dailininkų klubo RODA vadovas, dailininkas Arūnas Augutis

Dailininkas A.Augutis pasakojo, jog kartą su mokiniais keliavęs Laukupės pakrantėmis. Be kitų įspūdžių, buvo nuostabu pastebėti, kaip draugiškai ir jaukiai upelė eksploatuojama: kur tiltelis pereiti į kitą krantą pastatytas, kur akmenukais išgrįsta prieiga prie vandens…

A.Augutis kalbėjo ir apie tai, kad miestas jau, ko gero, negrįžtamai yra praradęs kai kurias dviračių takų statybos pozicijas; ir apie tai, kad iš miesto derėtų išguiti kelininkams būdingą mąstymą – be gailesčio pjauti ir rauti medžius; būtų gerai iš Nepriklausomybės aikštės pagaliau iškelti Rokiškio komunalininką. Ir tikrai: šalia Dailės mokyklos išrikiuota visa armija šiukšliadėžių.

Anot architektės V.Deveikienės, savaitę vykusio LKAS dailės ir kraštovaizdžio architektūros plenero „Genius Loci – Vietos matymas“ dalyviai netruko susipažinti su Rokiškiu, perprasti jo išplanavimą. Pasigrožėję miestietiškais fasadais, jaunieji dailininkai ir architektai ėmė braidžioti mažesnėmis gatvelėmis. Anot jų, tokios plačios istorijos miestas turi turėti daug daugiau įstabių praeities vietų, nei jų gali pamatyti iš Nepriklausomybės aikštės. Plenero dalyviai pirmiausia ir pastebėjo vietos gyventojų pamirštą Laukupę, davusią pradžią visam Rokiškiui. V.Deveikienės manymu, upelės sutvarkytos pakrantės gali tapti jaukiomis traukos vietomis.

– Svarbiausia bendrauti, vieni kitiems atverti naujoves. Matymas reikalingas net renkant vietą suoliukui: didelis skirtumas, ar jis šiaip stovės, ar prieš jį atsivers puikus vaizdas, – kalbėjo V.Deveikienė.

Toks patarimas naudingas ir svarstant architektų idėją „Rokiškio bažnyčios silueto panaudojimas”. Šis didingas statinys matomas iš daugelio vietų, tolimesnių perspektyvų; derėtų įrengti poilsio, o gal ir veiklos vietų, iš kurių gražiai atsiveria bažnyčios vaizdas.

Trečias architektų pastebėjimas – miestietiškai puošni Rokiškio medinė architektūra. Tokiuose namuose gyvenantys žmonės kažin, ar vieni patys sugebės išsaugoti šį medinį miesto stebuklą; tam reikalingos projektinės lėšos.

– Mane labai džiugina tai, kad jūs pastebėjote, kad Rokiškis yra gražus. Man dabar išmokint reikia savo žmones tai pastebėti. Svetimi visi atvažiuoja ir visi džiaugiasi mūsų miestu, o savi – ne, – renginyje kalbėjo ir rajono meras Antanas Vagonis.

Anot  muziejaus direktorės N.Šnioniekės, į Rokiškį susirinko žmonės, kurie jį mato kitokiu žvilgsniu, o rokiškėnams belieka pasinaudoti tuo matymu, patarimais ir pastabomis.

„Želdynų erdvės“ dalyviai su muziejininke Onute Mackevičiene apvaikščiojo Rokiškio dvarą, o paskui išvyko pasigėrėti Ilzenbergu. Kitą dieną jie aplankė Bagdoniškį, Obelius, Kriaunas, Latvijos Subatę, savanorių Červonką. Grįždami į Vilnių architektai neaplenkė ir anykštėniško Lajų tako.

 

Rita Briedienė

Autorės nuotraikos

 

[gallery_box]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/09/2015_rokiskis_architektaii_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/09/2015_rokiskis_architektaii_1.jpg” descr=”” title=”Rokiškio rajono savivaldybės Architektūros ir paveldosaugos skyrius vedėja Danguolė Dagienė”]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/09/2015_rokiskis_architektaii_4.jpg” descr=”” title=” Rokiškio krašto muziejus direktorė Nijolė Šniokienė”]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/09/2015_rokiskis_architektaii_5.jpg” descr=”” title=”Rokiškio rajono savivaldybės sporto ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vedėjas Petras Blaževičius”]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/09/2015_rokiskis_architektaii_6.jpg” descr=”” title=”Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Rancevas”]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/09/2015_rokiskis_architektaii_7.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/09/2015_rokiskis_architektaii_8.jpg” descr=”” title=”Kraštovaizdžio architektė Indra Bieliūnaitė”]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/09/2015_rokiskis_architektaii_9.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/09/2015_rokiskis_architektaii_10.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]