Kovojanti Ukraina – po Kupiškio bažnyčios skliautais

XXI amžius – modernus, patogus, neregėtų naujų technologijų ir… nesuvokiamo, barbariško galios demonstravimo laikas. Ukraina – čia pat, Rusija – čia pat, ir mes, mažiukai, kaimynystėje prisiglaudę, sunerimę, matantys absurdišką karą, kuris nepaskelbtas, bet kuriame žūsta žmonės, griūva gyvenimai. Ką galime mes padaryti, pasakyti tai regėdami?

Nepraeiti pro šalį, nenusukti akių, dar ir dar sykį pažvelgti, pasibaisėti, pasmerkti kaltuosius, užjausti kenčiančiuosius, sukalbėti maldą už pasiaukojusius ir kovojančius žmones, duoti auką, padėti paramos ir padrąsinimo parašą…

Visa tai galima padaryti  Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčioje: čia eksponuojamos nuotraukos iš Maidano kovų šių metų žiemą, čia į didelį laišką galima parašyti savo palinkėjimą Ukrainos gynėjams, paaukoti lėšų.

Greta „Kryžiaus kelio“ stočių bažnyčioje ant sienų eksponuojamos Juozo Valiušaičio nuotraukos iš Kijevo, Maidano aikštės. Pagautos įtaigios akimirkos sukuria ypatingą nuotaiką, pasiaukojimo ir kančios įprasminimu suartina tūkstantmetę patirtį. XXI amžiaus realybė visų akyse įgauna šventumo. Ši paroda čia bus dar kelias savaites, tiek pat laiko bus rašomas ir palinkėjimų laiškas ukrainiečiams, jį pasirašyti gali visi norintieji.

O prasidėjo akcija spalio 23-ąją, ketvirtadienį, vakarinėse pamaldose kupiškėnų ir ukrainiečių bendra malda „Dievą taikos išmelsiu“. Per Šv. Mišias skambėjo ir ukrainiečių kalba, nes į pamaldas buvo atvykęs Vilniaus Švč. Trejybės graikų apeigų katalikų bažnyčios kunigas tėvas Pavlo Jachimec. Vėliau parapijos namuose, prie jaukaus židinio, žvakių liepsnelių apsuptyje, dar kelias valandas miestiečiai, iš kaimų suvažiavę kupiškėnai, panevėžiečiai klausėsi paramos Ukrainai grupės „Blue/Yellow“ narių, savanorių Agnės Zalanskaitės, Tatjanos Narkevičienės ir kitų Ukrainos bičiulių sukrečiančių pasakojimų, fotografijų autoriaus J.Valiušaičio Maidane patirtų išgyvenimų. Aktorius ir bardas Gediminas Storpirštis kalbėjo apie neįtikėtiną mūsų laikmečio patirtį, kai protingi žmonės duoda valią griaunančiai jėgai, nesugeba suvaldyti savivalės, brutalumo, kalbėjo apie visada aktualią žmogaus atsakomybę ir pareigą saugoti laisvę. Bardas atliko keletą dainų. Parapijos salėje buvo renkamos aukos, pradėtas rašyti kupiškėnų paramos laiškas Ukrainos gynėjams.

Matas Žebrokas