Koronaviruso grėsmė: kol kas draudimų daugiau nei leidimų

Nuo karantino paskelbimo pradžios policijos registruojamų įvykių registre iš Kupiškio rajono registruoti 76 pranešimai dėl karantino arba asmenų, grįžusių iš užsienio, saviizoliacijos sąlygų nesilaikymo. Per 30 proc. šios rūšies pažeidimų pasitvirtina, ir pažeidėjams taikomos sankcijos.

Panevėžio apskrities VPK Kupiškio rajono policija dėkoja gyventojams, pastebėjusiems pažeidimus, už pranešimą skubios pagalbos tarnybų telefonu 112 ar naudojantis policijos elektroninių paslaugų sistema e. policija.lt. Kadangi pilietiškumas, sąmoningumas, atsakingas elgesys ir visų Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų ir rekomendacijų laikymasis gali užkirsti kelią virusui toliau plisti, policija ir toliau skatina aktyviai pranešti apie karantino sąlygų pažeidimus.

Kovo 14 d. Vyriausybė priėmė nutarimą dėl karantino Lietuvos Respublikoje paskelbimo: uždraudė užsieniečiams atvykti, o Lietuvos Respublikos piliečiams išvykti iš Lietuvos Respublikos, apibrėžė ribojimus.
Asmenims, kurie grįžo ar atvyko iš užsienio valstybių, privaloma 14 dienų izoliacija. Ribojamas keliaujančiųjų tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto maršrutais intensyvumas.

Gyventojai privalo parkuose ir kitose atvirose viešosiose vietose lankytis ir būti ne didesnėmis nei dviejų asmenų grupėmis, laikytis saugaus kontakto (didesnis nei 2 m atstumas ir trumpesnis nei 15 min. kontaktas), vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų, viešosiose vietose dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kita).

Ugdymo ir vaikų priežiūros procesas bei švietimo veikla visose švietimo įstaigose, dienos ir užimtumo centruose organizuojamas nuotoliniu būdu.

Rekomenduojama visoms Lietuvoje veikiančioms religinėms bendruomenėms neorganizuoti religinių apeigų, kad būtų išvengta viešų susibūrimų.
Draudžiama parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešųjų prekybos vietų veikla, išskyrus parduotuves, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas, išskyrus parduotuves, į kurių patalpas patekti yra įrengtas atskiras tiesioginis įėjimas iš lauko ir kurių patalpose ribojamas pirkėjų ir kitų lankytojų srautas – užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų vienam pirkėjui tenkantis prekybos plotas arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas pirkėjas.

Leidžiama vykdyti internetinę prekybą, kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose, maisto prekybą turgavietėse ir kitose viešosiose prekybos vietose, augalų, skirtų sodinti, sėklų, trąšų prekybai lauko sąlygomis specialiai tokiai prekybai skirtose prekybos vietose, taip pat naudojant laikinuosius prekybos įrenginius kitose viešosiose prekybos vietose. (Šių prekių prekyba turgavietėse draudžiama.)

Draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, išskyrus, kai maistą galima išsinešti.


Danguolė Baliuvienė
Tyrėja, laikinai einanti vyriausiojo tyrėjo pareigas