Kokia žvaigždė puošia Šimonių eglės viršūnę – kalėdinė ar sovietinė?

 

Kupiškio rajono Šimonių miestelyje – nesusipratimas: rajono meras Dainius Bardauskas šimoniečiams patarė nuo miestelio kalėdinės eglės viršūnės nuimti žvaigždę, o šie protestuoja ir nepaiso patarimo.

– Mero nuomone, penkiakampe žvaigžde mes propaguojame komunistus. Mūsų žvaigždės viena pusė yra mėlyna, kita – rausva. Apačioje šviečia raudona girlianda, todėl labai pastebimas spalvų skirtumas. Mes savo pinigais pirkome žvaigždę, praėjusį penktadienį, gruodžio 16 d., puošėme prieš daugelį metų pačių sodintą eglę, ūkininkas atvarė techniką beveik metro skersmens žvaigždei iškelti į 20 metrų aukštį. Ir, še tau, – nuimkit! Nenuimsim, – temainfo.lt sakė šimonietė.

Anot miestelio bendruomenės narių, kalėdinė žvaigždė ir yra kalėdinė žvaigždė, o jei per Kalėdas ji netinka, vadinasi, ir Kristus buvo komunistas. Vieni sakė, kad eglės viršūnės puošmeną pirko, kiti sakė, kad darė patys.

Kaip teigia šaltiniai, penkiakampė – vienas seniausių simbolių Europos heraldikoje. Savo vėliavoje penkiakampę žvaigždę naudoja 35 valstybės, tarp jų – ir JAV. Penkiakampė žvaigždė – apsaugos, saugumo simbolis, spėjama, atsiradęs Artimuosiuose Rytuose, naudojamas kaip karinės galios ir karo ženklas. 1918 m. ji buvo padaryta Raudonosios Armijos, o vėliau – Sovietų sąjungos simboliu.

Merui Šimonių eglės žvaigždė ir primena Maskvos Kremliaus Spasko bokšto penkiakampę; jam nemalonu, kad Kalėdoms suteikiama tokia keista dviprasmybė.

– Žmonės man aiškina: „Lenino portreto ar kūjo su pjautuvu gi nėra!” Bet ir Kirstaus gimimo dieną sužibusi žvaigždė nėra penkiakampė. Aš – šimonietis. Be to, esu konservatorius. Ar nebūtume sukėlę didesnio ažiotažo, nepastebėdami eglės viršūnėje sovietų simbolio? Šimonys labai stipriai nukentėjo nuo stribų, tremties. Tik istorijos nežinantys žmonės į eglės viršūnę geli įkelti purpurinę penkiakampę. Jokia ji ne mėlyna ir ne rausva. Nesibariau su žmonėmis, gražiuoju prašiau sovietinį simbolį pakeisti krikščionišku, – temainfo.lt sakė Kupiškio rajono meras D.Bardauskas.

Gruodžio 19-osios rytą meras į Šimonis atsiuntė UAB „Kupiškio komunalininkas” keltuvą. Jis buvo per žemas. Už šią komunalininkų suteiktą paslaugą meras žadėjo pats ir susimokėti.

Prieš atvažiuojant kitam keltuvui šimoniečiai automobiliais „aptvėrė” eglę – neleido nuimti penkiakampės.

– Ir nežinau, kuo čia viskas baigsis: prikviesta žurnalistų, televizijų. Kremliaus dėmesio dar prisišaukim… – sakė meras.

 

Rita Briedienė

temainfo.lt skaitytojų nuotraukos