Koalicija sudaryta; kas bus su Kupiškio globos namais?

Kupiškio rajono konservatoriai koalicijos sutartį derina su socialdemokratais. Apie tai ir kalbėjome su rajono mero rinkimus laimėjusiu Dainiumi Bardausku.

– Ar jaučiate visuomenės nuotaikas dėl Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir Lietuvos socialdemokratų rajono Tarybos koalicijos?

– Nėra lengva jas pajusti. Gal todėl, kad nemėgstu skaityti komentarų.

Ar socialdemokratai stipriai Jus įtakojo dėl šios sutarties pasirašymo?

– Negalėčiau pasakyti, ar jie mus įtakojo, ar mes juos. Kalbėjome su visais; nesakau, kad ir ateityje nekalbėsime – ir su tuo pačiu visuomeniniu rinkimų komitetu „Kupiškio kraštą keiskime kartu”, ir net pasirašius sutartį su socialdemokratais.

– Už socialdemokratus balsavo 1770, už valstiečius – 1706 kupiškėnai. Ar nederėtų abiem šioms partijoms bent 18 metų pailsėti opozicijoje?

– Socialdemokratai, kaip ir valstiečiai, Taryboje gavo penkias vietas, bet balsų šiek tiek daugiau. Kažin ką sakytų kupiškėnai, jei sutartį būtume pasirašę su valstiečiais liaudininkais?

Vienas mūsų sprendimo motyvas yra toks: lengviau kalbėti su viena jėga, negu su vienu, dviem ar trimis skirtingų partijų atstovais. Kitas svarbus dalykas yra tai, kad socialdemokratai – tradicinė partija, kuri gavo antrą didžiausią rajono rinkėjų pasitikėjimą. Tokia sutartis politiškai ir žmogiškai sąžininga. Tačiau noriu pasakyti, kad niekam neužvertos durys į koaliciją. Mano nuostata ji turėtų būti kuo platesnė; formali-neformali, bet visus jungianti bendram darbui.

Dainius Bardauskas.

– Kaip tokią koaliciją vertina centrinė konservatorių valdžia?

– Ji nesikiša ir šiuos reikalus palieka spręsti vietose. Ką sėdintieji Vilniuje gali žinoti apie kupiškėnų reikalus? Juos geriausia žinome mes patys. Gal jungiantis su kai kuria kita jėga rekomendacijos būtų neigiamos, bet šiuo atvejų mes priekaištų neturime.

– Savivaldos rinkimuose svarbiau asmenybės, o ne partijos. Kaip koalicijos sudarymo atveju – svarbiau partija ar tie, kurie partijos sąraše pateko į tarybą?

– Turiu priminti, kad aš nesu vienas. Už manęs stovi didžiulė komanda, yra rajono skyriaus taryba – vienas nieko nesprendžiu. Pelniau žmonių pasitikėjimą, esu išrinktas Kupiškio rajono meru, tačiau dirbo komanda, kurios nuomonė man labai svarbi. Be šių žmonių kažin, ar būčiau pasiekęs tokį rinkimų rezultatą. Tai reikia suprasti.

– Ar toks koalicijos sudarymas nebuvo bandymas atsiteisti su Valentinu Beinoriumi, prieš keletą metų palikusiu Tėvynės sąjungą?

– Ne, tai – joks ne kerštas, nors nuosėdų gal ir likę, juolab kad Valentinas nepateikė svarių savo išėjimo iš partijos argumentų. Jis buvo iš tiesų populiarus, todėl jo išėjimas daugeliui sukėlė labai netikėtų emocijų. Išėjimu Valentinas gal net padarė klaidą: visai neaišku, kas būtų buvęs Tėvynės sąjungos lyderiu į mero postą. Su Valentinu mes jokiu būdu nesame priešai; po pirmo turo jis pasiūlė paramą, ir aš ją priėmiau. Žinau, jo darbas Taryboje bus naudingas. Jis tikrai nebus oponentu dėl oponento.

– Atrodo, kad nemenku uždaviniu lieka paieška kandidato į savivaldybės administracijos direktoriaus postą?

Taip, tai iš tiesų yra labai atsakinga pareigybė. Šia prasme merui yra užkrauta didelė atsakomybė: jis teikia administracijos direktoriaus kandidatūrą ir, net jei dauguma būtų priešiška, po trečio siūlymo jis šią kandidatūrą vis tiek patvirtina. Tai iš tiesų turi būti mero žmogus. Yra ieškoma, kalbama, tariamasi. Noriu, kad tai būtų jaunas žmogus, bet su patirtimi.

– Jei jau turite paveikslą, tai turite ir kandidatą…

– Labai norėtųsi išsilavinusio kupiškėno, šiuo metu bandančio įsitvirtinti Kaune ar Vilniuje, turinčio patirties ir kompetencijų teisės, administravimo srityse. Jei mes rastume tokį iš mūsų krašto kilusį žmogų, jis taptų mūsų programos įgyvendinimo pradžia – skatinti kupiškėnus grįžti į Kupiškį. Jei nerasime kupiškėno, kviesime specialistą iš kito rajono.

– Teko girdėti, kad į kaimyninį rajoną administracijos direktoriumi pakviestas dirbti žmogus paprašė 7 tūkst. eurų atlyginimo. Visapusiško žmogaus savivaldybė neišgali samdyti. Ką Jūs siūlysite administratoriui?

Tokia suma iš teisų neįmanoma. Kiek žinau, dabartinio Kupiškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus atlyginimas – skaičiuojant jo darbo stažą – yra didesnis už mero, bet tikrai ne 7 tūkst. eurų. Litais gal ir panašu. Bet juk žmonės ne iš lubų tokių sumų prašo. Vilniuje toks atlyginimas, vadinasi, galimas. Tai ir yra geriausias sostinės ir provincijos atskirties įrodymas.

– Ar Jūsų negąsdina tai, kad teks dalyvauti daugybėje renginių? O gal ši pareiga teks koalicijos partneriui vicemerui?

Aš tikrai stengsiuosi dalyvauti renginiuose. Ir labai norėčiau, kad būčiau kviečiamas ne kaip pareigybė, o kaip žmogus, kaip Bardauskas; jį žmonės geriau pažintų ir pamatytų, kad jis nėra toks „orogantiškas”, kaip rašė kažkuris komentatorius.

Aš, kaip man ir priklauso, būsiu Kupiškio krašto žmonių meras.

– O kas bus su Kupiškio socialinės globos namais, kuriems Jūs vadovaujate jau 15 metų?

Tai man labai svarbus dalykas. Tiek daug atiduota. Tačiau žinau: tuščia vieta nebus; grįšiu po ketverių. Tokių, kurie galėtų vadovauti šiems namams…

– Nėra.

– Yra. Aš matyčiau net du žmones tokius žmones. Tačiau bus konkursas, jį skelbs Kupiškio socialinės globos namų steigėja – Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

– Dėkoju Jums už pokalbį.

 

Kalbėjosi Rita Briedienė