Knygnešio dienos proga – nominacijos knygos mylėtojams

Knygnešio dienos nominantai iš kairės: Tomas Balčiūnas, Milda Milaknytė, mokytoja Irena Laužadienė ir mokytojas Ignas Gasparavičius. Rasos Pranckūnienės nuotr.

Lietuvos istorijos raidoje spaudos draudimo laikotarpis (1864 -1901) užima nedidelę laiko atkarpą, bet tai unikaliausias reiškinys pasaulyje – kitos tautos to nepatyrė. Šio laikmečio kovos simboliu tapo knygnešys. Lietuvos skulptorius, profesorius Juozas Zikaras šį simbolį įamžino monumentalioje dekoratyvinėje skulptūroje, taip ir pavadintą „Knygnešys“.

1846 m. kovo 16 d. gimė Knygnešių karaliumi tituluojamas, žymiausias Lietuvos knygnešys, publicistas, „Aušros“ ir „Varpo“ bendradarbis Jurgis Bielienis. Jo gimimo dieną ir minima Knygnešio diena.

Šiandien gyvename visai kitokiame laikmetyje, mus valdo informacinės technologijos, skęstame žinių srautuose. Vis dėlto  prisimename ir tą mūsų tautos išskirtinį laikotarpį, knygnešius, daraktorius ir spaudos darbuotojus.

Jau dešimtą kartą Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio skaitykloje pažymima Knygnešio diena. Šį kartą į nominacijų tradicinę šventę „Bibliotekos šviesuoliai“ pakvietėme 30 nominantų. Virkdydamas gitaros stygas daina apie Knygnešius šventę pradėjo mokytojas Egidijus Kundrotas. Smagu, kad šios šventės tradiciniais rėmėjais išlieka „Gimtojo Rokiškio“ redakcija ir Rokiškio krašto muziejus.

Kiekvienais metais Knygnešio dienos proga pasveikiname ištikimiausius gimnazijos bibliotekos rėmėjus. Šiais metais jais tapo Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo vadovas Mykolas Karčiauskas, „Versmės“ leidyklos vadovas Petras Jonušas ir Kupiškio krašto kunigas, poetas Justas Jasėnas. Į šį renginį pakvietėme ir buvusią ilgametę šios bibliotekos darbuotoją Aldoną Rasimavičienę.

Gimnazistą Andrių Didenko sveikina muziejininkas Valius Kazlauskas. Rasos Pranckūnienės nuotr.

Bendruomeniškiausia skaityklos lankytoja kartu su savo auklėtiniais tapo mokytoja Ramutė Prascienienė, o aktyviausiu kunigo Justo Jasėno autografuotų leidinių kolekcijos populiarintoju – gimnazijos direktorius Gediminas Matiekus, jų skaitytojas – mokytojas Ignas Gasparavičius.

Meninio žodžio populiarintojais pripažinti skaitovai Milda Milaknytė ir Tomas Balčiūnas. Istorinių romanų rusų kalba ištikimiausias skaitytojas tapo gimnazistas Andrius Didenko. Nominantui Rokiškio krašto muziejininkų įsteigtą prizą įteikė istorikas Valius Kazlauskas.

Filmų latvių kalba gerbėja internetinėje erdvėje pripažinta gimnazistė Ruta Salaka. Nominavome ir dvi priešingybes: gimnazistė Laurita Arūnaitė tapo pedantiškumo simboliu, o Justas Valotka – mėgstančiuoju skaitykloje sukelti linksmą chaosą.

Knygnešio dienos proga buvo pasveikinti ir nuolatiniai Mažosios skaityklos gerbėjai Viktorija Seibutytė ir Rimgaudas Veiveris.

J.Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio skaityklos Lituanistikos centre yra  įsikūręs Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos (LKRS) Rokiškio skyrius. Dažnai čia renkasi rajono literatai. Jie kūrė tekstus Maidano stovyklos vaikams. Atvirukus su literatų tekstais maidaniečiams apipavidalino gimnazistė Lina Balčiūnaitė; jos irgi neužmiršome nominuoti.

Gimnazijos skaitykloje nemažai lankosi svečių, pažymimos valstybinių švenčių sukaktys, prisimenami istoriniai įvykiai, todėl už pilietiškumo dvasią renginiuose dėkojome mokytojai Dijanai Meškauskienei ir muziejininkui Valiui Kazlauskui. „Gimtojo Rokiškio“ redakcijos prizais buvo apdovanotos aktyviausios skaitytojos Lolita Zaveckaitė ir Monika Pagirytė, o Ievai Kondrotaitei atiteko paskatinamasis gimnazijos prizas.

Aktyviausiai skaitančiomis klasėmis pripažintos 1d gimnazijos klasė (auklėtoja Irena Laužadienė) ir 1 h klasė (auklėtoja Rasa Saniukienė); sekti geriausiųjų pavyzdžiu rekomenduota 1 g klasė.

Šventė pasibaigė, bet kilniems darbams laikas niekada nesibaigia…

 

Reda Kiselytė