Klausimai, kuriuos kaskart sau būtina užduoti prieš ką nors įsigyjant

„Daugelis žmonių leidžia pinigus, nors jų neturi daug, – perka daiktus, kurių jiems nereikia, ir tik tam, kad patiktų žmonėms, kurių nemėgsta” (Vilis Rodžersas). Ši puiki mintis labai vaizdingai nusako šių dienų situaciją – pirkimas tapo masiniu reiškiniu. Visgi vargu ar nauji pirkiniai padaro mus laimingesniais. Na, gal kai kam tai ir yra laimė, tačiau labai laikina. Deja, šiam laikinumui ir norui pasipuikuoti išleidžiama labai daug pinigų: imami greitieji kreditai (ātrie kredīti internetā), ilgalaikės paskolos ar ieškoma kitų būdų kaip prasimanyti pinigų tam, kad būtų galima įsigyti ką nors prabangaus.

 

Mokslininkai tyrė skirtumą tarp įsigytų daiktų ir patyrimų. Laimė perkant materialius daiktus – tokius kaip naujas telefonas, papuošalai, automobilis – suteikia trumpalaikį džiaugsmą ir pasididžiavimą, tačiau šis jausmas labai greitai išgaruoja. Tuo tarpu bilietui į teatrą, vakarienei prabangiame restorane, geros muzikos koncertui, kelionių įspūdžiams išleidžiami pinigai turi ilgiau išliekančią vertę, nes tai suteikia prisiminimus, kurie yra neįkainojami.

Nors įspūdžių teikiama laimė išlieka ilgiau, vis dėlto žmonės dažniau linkę įsigyti materialių dalykų. Dažnai tai daroma spontaniškai, neapgalvotai, o vėliau dėl to gailimasi. Ypač dažnai tokius spontaniškus pirkinius įtakoja akcijos arba pavydas. Didžioji dalis žmonių visiškai nereikalingų daiktų įsigyja būtent akcijų metu. Kaip save suvaldyti nuo bereikalingų pirkinių ir pinigų švaistymo? Yra keletas klausimų, kuriuos būtina sau užduoti prieš spontaniškai įsigyjant pirkinius.

 

Ar galiu sau tai leisti? Šis klausimas kai kuriems gali pasirodyti juokingas, tačiau išties nemažai žmonių neįvertina savo finansinių galimybių ir dėl to įklimpsta į skolas. Labai dažnai žmonės pamiršta šį klausimą ir randa galybę priežasčių, pateisinančių pirkimą – tiesiog ima paskolą arba sms kreditą (sms kredits). Jeigu reikia skolintis tik tam, kad kažką įsigytumėte, vadinasi, negalite sau to leisti, nes neturite pakankamai pinigų. Viskas labai paprasta. Tereikia palaukti, kol banko sąskaitoje atsiras pakankamai pinigų, ir tik tuomet pirkti – tada tikrai bus galima sau tai leisti.

Nederėtų pamiršti: pirkinys, kainuojantis 100 Eur, skolintais pinigais kainuos kur kas brangiau, nes teks sumokėti palūkanas. Tuomet iš karto kyla dar vienas klausimas: ar pirkinys vertas tokios sumos?

Viską reikia labai gerai apgalvoti ir nepasiduoti impulsyvumui.

 

Kodėl turėčiau tai įsigyti? Labai dažnai verta savęs paklausti, ar pirkinys išties reikalingas ir kodėl. Argumentai, neva šiuo pirkiniu sudarysi įspūdį, patobulinsi esamą įvaizdį ar sukelsi pavydą, yra absoliučiai nepagrįsti.

Išties labai sunku kovoti su šiandieniu gyvenimo būdu. Mums nuolat nurodinėjama, ką turime pirkti, nuolat privalome laikytis naujausių tendencijų, sekti technologines naujienas ir kitas vyraujančias madas. Mums nuolat brukama nuomonė, jog daiktai yra būtini ir gerokai palengvinantys gyvenimą arba nuspalvinantys jį naujomis spalvomis. Labai daug žmonių pasiduoda šiai įtakai ir perka. Visgi kam švaistyti pinigus, stengiantis įtikti kitiems ir paisyti kitų nuomones? Mados keičiasi, ir niekuomet nespėsime įsigyti viso to, kas naujausia.

 

Ar ilgai tai naudosiu? Visuomet reikia pagalvoti apie ateitį – tai gali sutaupyti pinigų ir apsaugoti nuo bereikalingų pirkinių. Šis patarimas labai rekomenduotinas pirkėjams, kurie pasiduoda impulsyvumui. Visi žavimės naujais daiktais ir naujomis mados tendencijomis, tačiau perkant reikia pagalvoti ir apie praktiškumą. Jei daiktas, drabužis, aksesuaras, namų apyvokos daiktas ar kitoks pirkinys bus naudojamas pakankamai ilgai ir tikrai bus naudingas, tuomet verta jį įsigyti, tačiau jei jis tik užims papildomą vietą ir pasirodys ne itin reikalingas, vadinasi, toks pirkinys tikrai nėra būtinas. Įsigyjant bet kokius daiktus reikia atsižvelgti į jų praktiškumą ir ilgaamžiškumą,  jei daiktai kaip tik tokie, tuomet į juos investuoti yra protinga. Dažnai prikimo akimirką pirkiniai atrodo labai reikalingi, tačiau pagalvojus geriau, galima gyventi ir be jų, o taip pat ir sutaupyti.

 

Ar jau turiu kažką panašaus? Neretai žmonės įsigyja tokius pat arba panašius pirkinius nes nė nebepamena, kad jau turi kažką panašaus. Jei taip yra, vadinasi, tai ženklas, jog turi per daug ir metas apsitvarkyti bei peržiūrėti savo turtą. Tai ypač dažnai nutinka moterims, spontaniškai perkančioms naujus drabužius, o jų vis negana. Deja, kartais pirkimas tampa gyvenimo būdu ir spontaniškų pirkinių labai sunku atsisakyti, nes jie tiesiog praskaidrina dieną. O tai, žinoma, gerokai patuština piniginę.

 

Prieš ką nors įsigyjant visuomet reikia užduoti šiuos klausimus. Žinoma, nėra garantijos, kad po šių klausimų iš karto bus atsisakoma naujų daiktų, tačiau dažnai šie klausimai gali pakoreguoti sprendimus ir sutaupyti pinigų, kuriuos galima panaudojami gerokai reikalingesniems ir svarbesniems dalykams arba pirkiniams, kurie suteikia gerų prisiminimų ir naujų patirčių. Tokie pirkiniai gerokai vertingesni ir turi išliekamąją vertę, leidžia atrasti ir patirti kažką naujo, o gal prisiminti kažką pamiršto bei sukurti emociją, vertingesnę nei materialūs daiktai.

 

CREDX.LV inf.

Užsk. nr. A17-10