Kiaulių maras plinta toliau

Dėl kiaulių laikymo, skerdimo ir išvežimo įsigaliojo teisės aktų pakeitimai:

Iki rugsėjo 15 d. visi kiaulių laikytojai privalo registruoti savo kiaules. Deklaruoti jas galima pas privatų veterinarijos gydytoją bei Anykščių valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (Žvejų g. 76, Anykščiai) ar seniūnijoje.

Vadovaujantis 2014-08-25 LRŽŪM  įsakymu Nr. 3D-505 „Dėl žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 16 d. įsakymo Nr. 3D-234″Dėl ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos aprašo patvirtinimo” pakeitimo – kiaulių laikytojai privalės bent kartą per einamųjų metų ketvirtį (t. y. sausio, balandžio, liepos ir spalio mėnesiais) deklaruoti duomenis apie laikomų kiaulių skaičių ir laikymo vietą.

Kiaulių laikytojai prieš skersdami kiaules savo reikmėms privalo informuoti įgaliotąjį veterinarijos gydytoją: skerdžiamos kiaulės turi būti apžiūrėtos ir po skerdimo įvertinti patologiniai anatominiai pakitimai bei paimti mėginiai afrikinio kiaulių maro tyrimams.

Įsigaliojus 2014 m. rugpjūčio 28 d. Europos Komisijos įgyvendinimo sprendimo 2014/178/ES pakeitimams, iš Anykščių rajono gyvas kiaules, paršelius  parduoti galima tik į Anykščių, Rokiškio, Šalčininkų, Širvintų, Trakų, Ukmergės, Vilniaus, Ignalinos, Molėtų, Švenčionių, Utenos, Zarasų rajonus, Alytaus apskritį.

Parduodant paršelius, kiaules iš bet kurio kiemo tolimesniam laikymui privaloma ištirti jų kraują prieš 15 d. iki išvežimo. Išvežami paršeliai, kiaulės turi būti suženklinti, išrašytas gyvūnų vežimo važtaraštis. Apie gyvūnų judėjimą per 7 kalendorines dienas privaloma pranešti, užpildžius GŽ-1 formą.Prieš 24 val. iki išvežimo privatus veterinarijos gydytojas turi įvertinti išvežamų kiaulių sveikatos būklę ir išduoti Veterinarijos pažymėjimą.

Iš ūkio išvežti kiaules skerdimui savo reikmėms griežtai draudžiama.

Asmenys, pažeidę teisės aktų reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

Kaip jau buvo skelbta, rugsėjo 1 d. Ignalinos rajono Naujojo Daugėliškio seniūnijos vienkiemyje užfiksuotas afrikinio kiaulių maro ( AKM) protrūkis. Rugsėjo 3 d. už kelių kilometrų nuo ūkio aptikta dėl afrikinio kiaulių maro kritusio šerno gaišena. Lietuvoje šiais metais tai jau ketvirtas atvejis, kai AKM nustatomas laukinėje faunoje (Alytaus,Šalčininkų, Ignalinos rajonuose). Kiaulių ūkiuose užfiksuoti 6 AKM protrūkiai (Ignalinos, Utenos, Rokiškio rajonuose).

Afrikinis kiaulių maras yra ypač pavojinga užkrečiamoji virusinė kiaulių liga. AKM perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, sperma, taip pat šį virusą perneša (Ornithodoros) erkės. Netiesioginio kontakto būdu – per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir t.t.; šeriant kiaules virtuvių atliekomis. Ši liga per placentą perduodama vaisiui. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms. Kiaulių savininkas gali užkrėsti savo kiaules šerdamas neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra bent kiek kiaulienos, šernienos produktų. AKM virusas labai atsparus aplinkos poveikiui. Mėsoje, kraujyje ar sirgusių kiaulių ar šernų vidaus organuose gyvybingas išlieka 150 dienų, šaldytoje mėsoje jis užsikonservuoja ir išlieka iki kelerių metų. Mėsą kaitinant iki +70, virusas žūsta per 30 min. Rūkant ar vytinant įvairius kiaulienos gaminius virusas nežūsta.

Ligos inkubacinis laikotarpis trunka nuo 5 iki 15 dienų, bet gali užsitęsti ir ilgiau.

Gamtoje radus nugaišusį šerną ar ūkininkams pastebėjus pirmuosius ligos požymius – aukštą temperatūrą, vangumą, kosulį, iš nosies ir akių pasirodžiusias išskyras, įvairiose kūno vietose atsiradusias kraujosruvas, vėmimą ar viduriavimą su krauju, arba staiga netikėtai nugaišus kiaulei – privaloma nedelsiant kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją arba informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Anykščių valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (tel. 8 381 59268, mob. 8 682 51397, 8 610 14588).

 

Anykščių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba