Ketvirtoje Kupiškio rajono pradinukų gamtosauginėje konferencijoje dalyvavo klimatologė dr. Audronė Galvonaitė

Konferencija „Gamta šalia mūsų“

Lapkričio 21 d. Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijoje ketvirtą kartą vyko rajono pradinių klasių mokinių konferencija „Gamta šalia mūsų“. Šio renginio vienas uždavinių – skatinti mokytojus ugdyti mokinių praktinius gamtamokslinius gebėjimus organizuojant ugdymą tyrinėjimams palankioje, natūralioje gamtinėje aplinkoje bei mokyti vaikus kitiems perteikti apibendrintą informaciją.

Konferencijos dalyvius pasveikino 4a klasės mergaitės (dainuoti jas moko muzikos mokytoja Daiva Palionienė), progimnazijos direktorius Rimvydas Latvys, pradinio ugdymo, neformaliojo švietimo ir pagalbos skyriaus vedėja Ina Griciuvienė, pristačiusi ir konferencijos viešnią, klimatologę dr. Audronę Galvonaitę. Ją į svečius pakvietė pradinių klasių mokytoja metodininkė Odeta Grilauskienė.

 

Dr. A. Galvonaitės pamoka

Mokytojams ir mokiniams lektorė pravedė gamtos pamoką „Meteorologiniai reiškiniai ir orų kaprizai“. Ir kokių tik reiškinių nebūna! Sužinojome, kodėl kinta orai ir nuo ko priklauso orų „kaprizai“, kodėl kartais vasarą iškrenta sniegas, kas yra ledinis lietus ir kuo jis skiriasi nuo kitų kritulių, kas yra ledo apskardas, miražas, halas, ar Lietuvoje galima pamatyti šiaurės pašvaistę ir žaliąjį spindulį, kaip susidaro viesulai ir uraganai, kokio dydžio būna kruša, kuo skiriasi šerkšnas nuo šarmos, kaip apsisaugoti žaibo, viesulo ir daugelį kitų įdomių dalykų.

Jau po konferencijos klimatologė dr. A. Galvonaitė progimnazijos aštuntokams pravedė pamoką apie orų kaitą ir atmosferos reiškinius. Vėliau vyko jos susitikimas su mokytojais: lektorė papasakojo apie klimato kaitos poveikį žmogaus sveikatai.

 

Konferencijoje – aštuonios mokyklos

Po turiningos pamokos ir pertraukėlės 4a klasės mokinės Ūla, Eirida ir Gabrielė kvietė mokinius papasakoti apie savo projektus, stebėjimus, tyrinėjimus.

Konferencijoje dalyvavo aštuonių rajono mokyklų –Subačiaus gimnazijos, Šepetos Almos Adamkienės, Skapiškio, Alizavos, Noriūnų Jono Černiaus pagrindinių mokyklų, Salamiesčio pagrindinės mokyklos skyriaus Antašavos mokyklos-daugiafunkcio centro, P. Matulionio progimnazijos  ir Kupos pradinio ugdymo skyriaus – pradinukai.

 

Pranešimų buvo įvairių ir įdomių

Sužinojome, kad daugiausia mūsų progimnazijos pradinukų namuose augina šunis ir katinus, tačiau turi ir retesnių gyvūnų – gyvalazdžių, burundukų, vėžlių.

Pasidalinta žiniomis ir apie tai, kad pomidorus – tiek naminius, tiek parduotuvėje pirktus – galima daiginti supjaustytus riekelėmis ir pasodinus į vazonėlius; kaip auginti moliūgus ir kur juos panaudoti; kas svarbu auginant įvairius augalus.

Išgirdome apie pušų rūšis, tyrinėjome jų spyglius, stebėjome medžių lapų simetriškumą, išsiaiškinome, kaip patiems galima pasigaminti prieskonių, pamatėme musių vystymosi stadijas.

„Robotikos“ būrelio vaikai (vadovė Diana Marmokienė) pateikė pačių padarytą „Gumomatą“ ir paliko jį progimnazijoje: kramtomosios gumos mokiniai nemėtys bet kur, o mes ją į šį „aparatą“.

Už puikius pranešimus visiems jų autoriams buvo įteiktos padėkos.

 

Buvo išmatuota konferencijos temoeratūra

Konferenciją stebėjo ir apibendrino Kupiškio rajono savivaldybės kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Irena Mockuvienė. Ji teigė, kad pranešimai buvo įdomūs, kad per ketverius metus pradinukai išmoko išradingai, trumpai, glaustai pateikti apibendrintą informaciją ir pasiūlė progimnazijos pradinių klasių mokytojoms kitais metais surengti kitokio pobūdžio gamtamokslinį renginį.

Refleksijos metu ir patys „išmatavome konferencijos temperatūrą“ – komandos įsivertino ir įvertino pranešimų bei visos konferencijos kokybę.

Projektinė gamtamokslinė diena buvo prasminga ir turininga.

 

Ina Griciuvienė
Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos pradinio ugdymo, neformaliojo švietimo ir pagalbos skyriaus vedėja