Į Kavarską suvažiavo šalies geologai

Rugsėjo 23 d. Kavarską užplūdo geologai, kaip kasmet trečiąjį rugsėjo šeštadienį, susirinkę pažymėti Geologinio paveldo dienos. Šįkart šalies geologai turi norą susipažinti su Anykščių krašto baltųjų smėlynų geologiniais. Šią išvyką organizuoja Lietuvos geologijos tarnyba (LGT)prie Aplinkos ministerijos, Lietuvos geologų sąjunga ir parko direkcija.

„Anykščių kraštas išsiskiria vaizdingais Šventosios ir į ją įtekančių upelių slėniais su senvagėmis, eroziniais atkragiais, raguvomis ir unikaliomis atodangomis, kuriose matyti ikiledyniniai iš šviesaus kvarco ir žėručio smėlio sudaryti sluoksniai. Anykščiai puikuojasi legendiniais rieduliais ir Antano Baranausko išgarsintu Anykščių šileliu. Krašte gausu istorinių piliakalnių, akį traukia ir į Europos paveldo lankytinų objektų sąrašą įtrauktas Burbiškio dvaras”, – geologus kviesdamas į išvyka rašo Aplinkos ministerijos Komunikacijos skyrius.

Lankomų objektų sąraše  – Kavarsko tufų šaltinis, Daumantų atodanga, Karalienės liūnas, Puntuko brolis, Anykščių kvarcinio smėlio karjeras ir kt.

Geologinio paveldo diena Lietuvoje pažymima jau šeštą kartą. Tokia diena, pasak LGT direktoriaus Jono Satkūno, organizuojama daugelyje Europos valstybių – Airijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje, Nyderlanduose, Danijoje ir kt. Kiekvienoje šalyje ji vyksta pasirinktu laiku.

Lietuvos geologų sąjungos taryba 2010 m. nutarė Geologinio paveldo dieną mūsų šalyje organizuoti kasmet trečiąjį rugsėjo šeštadienį. Ji skiriama tvarkyti ir populiarinti unikalius geologijos objektus, kuriems reikia žmogaus globos (riedulius, atodangas, ozus, keimus, rinas, didkalves ir daubas, šaltinius ir versmes), taip pat išvykoms prie geologinio paveldo vertybių.

Šiai dienai pažymėti jau buvo surengtos išvykos į Molėtų rajoną – Aluntos ir Skudutiškio apylinkes (2011 m.), Dzūkijos nacionalinį parką (2012 m.), Akmenės ir Mažeikių kraštą (2013 m.), Sartų ir Gražutės regioninius parkus (2014 m.), Nalšios kraštą (2015 m.).

 

Parengė Saulius Buivydas

Autoriaus nuotraukos