Kas – nekokybiški laidai ar kvaili žmonės – trikdo Kupiškio renginius?

Dalinasi mintimis

Kupiškėnai dalinasi Kupiškio kultūros centro režisierės Vilijos Morkūnaitės „Facebook” paskyroje išsakytomis mintimis. Ji rašo apie Tarptautinę vaikų gynimo dieną apskritai ir apie tai, kokį dėmesį tądien Kupiškis skyrė vaikams.

V. Morkūnaitė – ne tik režisierė, bet ir Kupiškio rajono tarybos narė, todėl normalu, kad į jos pastabas apie Tarptautinės vaikų gynimo dienos šventę, kurią ji pati ir režisavo, žmonės reaguoja patikliai: jie komentuoja politikės mintis, daugelis joms pritaria.

 

Tad kokia Kupiškio situacija?

V. Morkūnaitės tekstą perteikiame autentišką, neredaguotą. Ji rašo: „Labas vakaras visiems. Šiandien birželio 1 – oji, Tarptautinė vaikų gynimo diena. Prieš eilę metų, tai buvo po antrojo pasaulinio karo, grupė išmintingų žmonių, tikrų humanistų sugalvojo tokią dieną, kad pasauliui primintų, kokie žmonijai yra svarbūs VAIKAI, kad be vaikų žmonija tiesiog neturi ateities. Ši diena turi priminti ir tai, kad yra daug kenčiančių vaikų, patiriančių nepriteklius, badą, gyvenančių nesibaigiančių karinių konfliktų žemėje. Ši diena skelbia ir ragina, kad suaugusieji turi galų gale ateiti į protą ir pradėti vaikus taip pat laikyti ŽMONĖMIS. Kokia situacija Kupiškyje? Taip, nėra karinių konfliktų, ačiū Dievui, bet ar vaikai yra svarbūs, ar norime jiems nors vieną dieną metuose skirti, ką turime geriausio, na, pavyzdžiui, veikiančią Kupiškio kultūros centro aparatūrą, gerus laidus ir mikrofonus, veikiantį kompiuterį, kad fonogramas normaliai nuskaitytų, ar gali birželio 1 -os dienos koncerte, kur vaikai parodo tai, ką jie išmoko, tai, kas jiems svarbu, dirbti visa techninė komanda ir tuomet, žiūrėk, ims viskas ir suveiks? Pasirodo, ne, Kupiškyje vaikai, jaunimas, nėra svarbi visuomenės dalis, todėl galima į tą pačią dieną kišti dar vieną renginį ir jam paimti tai, kas geriausia. Kvaili žmonės, kurie, deja, dirba vadovaujančiuose postuose, nesupranta, kad tautos ir valstybės esmė yra tai, ką sukuria pati bendruomenė, būtent šiai misijai yra pašauktas ir kultūros centras – padėti bendruomenei realizuoti savo kūrybiškumą. O dabar pasvajokim – vyksta birželio 1 -osios šventė, išnuomuota didžiulė scena,pastatyta marių pusiasalyje,veikia puiki aparatūra, šviesos, ir toje scenoje šoka, dainuoja, muzikuoja, vaidina MŪSŲ VAIKAI, o suaugusieji viską padaro, kad tik jie gerai jaustųsi. Štai tada ir užaugs šalies patriotai, nes nuo mažens jaus, kad yra reikalingi. Bet, kaip sakoma…..pasvajok ir praeis. Tai tokios tokelės, mieli kupiškėnai. Aš už vaikus, o jūs?”

 

Alino karštis, strigo aparatūra

Režisierės V. Morkūnaitės renginys truko 3,5 val. Alino karštis, strigo aparatūra. Be to, nenumaldomai artėjo režisierės Neringos Danienės spektaklio „Barbora” pradžia: žmonės matė, kad vėluos į premjerą ir nepatenkinti erzeliavo. Visuomenė viską susidėliojo taip: „Senųjų metų palydų”, festivalio „Stichijos”, naujo spektaklio „Barbora” režisierei N. Danienei reikia visko, kas geriausia, viskas ir atiduota, o vaikams visko pritrūko… Maža to būtų: premjeros uždanga pakilo vėluodama 40 min.

 

Kodėl vėlavo „Barbora”?

– Ar skaitėte režisierės, rajono Tarybos narės V. Morkūnaitės priekaištus? – teiravomės Kupiškio kultūros centro direktorės Jolitos Janušonienės?

– Taip, skaičiau.

– Ar galite pasakyti priežastis, dėl kurių strigo aparatūra?

– Aparatūra nestrigo. Prieš koncertą garso operatoriai kažkodėl buvo įkurdinti žemutiniame Centro kiemelyje: iš apačios, juolab – per žmones, jiems nesimatė renginio aplinkos, jie nematė, kas vyksta lauko scenoje, kas koncertuoja. Taip ir gavosi.

– Trikdžiai – ne aparatūros, gerų laidų ir mikrofonų problema?..

– Šiam renginiui buvo suteikta viskas, ko režisierė prašė. Prieš renginį net paklausiau: „Ar nieko netrūksta?”. Nieko netrūko. Vaikų šventei net buvo paprašyta spektaklio „Barbora” dekoracijų. Ir jų neatsakėme. Tiesa, tebeturime senus laiptus choristams, bet prašė būtent naujų, darytų „Barboros” spektakliui. Neatsakėme. Repeticijoms laiptai buvo nešiojami į lauką ir iš lauko. Patikėjome žodžiu, kad koncertas Vaikų gynimo dienai truks 1,5 val., o jis truko 3,5. Apie 19 val. į spektaklio premjerą ėmė rinktis žmonės, o koncertas vaikams vis nesibaigia ir dar tęsėsi iki 19.30.

– Jūs kalbate apie… realius dalykus?

– Taip, žinoma. O kaip jautėsi tie, kurie turėjo išeiti į sceną? Kai kurie net negalėjo persirengti, nes žinojo, kad dar reikės sunešti dekoracijas. Salė pilna žmonių laukia spektaklio, o mes negalime pradėti…

– Gal tikrai du renginiai – per daug?

– „Stichijose” puikiausiai suvaldome keturias-penkias scenas. Dviem scenoms nieko nestigo. Labai nesinori kalbėti apie birželio 1-osios situaciją, plėtoti ją. Ačiū Dievui, viską atpirko pats spektaklis: žiūrovas ir pamiršo, kad jam teko laukti 40 min. Atsiprašėme žmonių bent keletą kartų.

 

Kaip jautėsi „garsistai”?

Kupiškio kultūros centro Alizavos padalinio mėgėjų meno kolektyvo vadovas Rimvydas Kirstukas tądien buvo pakviestas dirbti garso operatoriaus padėjėju: nešiojo atlikėjams mikrofonus ir netruko suprasti, jog kažkas turi lakstyti nuo pulto prie scenos ir atgal – pranešti, kas ruošiasi koncertuoti.

– Prieš koncertą režisierei sakėme: nėra gera mintis garso pultą nukelti žemyn. Tačiau dekoracijos buvo svarbiau: jas būtų užstojusi garso operatorių palapinė – žiūrovai prarastų įspūdį. Kitokio scenarijaus ir negalėjai įsivaizduoti.

– Argi to nebuvo galima numatyti per repeticijas? – klausėme vadovo.

– Repeticijų metu dirbome netoli scenos ir apie pasikeitimus nė neįtarėme. Pakeitimas buvo padarytas ekspromtu – jam nepasirengus. Gal buvo galima suformuoti kažkokį koridorių, kurio neužstotų žiūrovai? Bent jau per žmones nebūtų reikėję brautis norint pamatyti, kas vyksta scenoje. Nesu režisierius, bet ir man aišku, kad garso operatorius turi matyti vaizdą. Tarsi aklas statytų namą – tokia buvo mūsų situacija. Be to, ne visi kolektyvai atvyko į repeticijas. Fonogramas daugelis atidavė tik prieš renginį. Susidėlioti, nesupainioti jų – tai, be abejo, kėlė įtampą. O dabar – ką? Likome kalčiausi.

– Esate meno vadovas. Turėjote prieš akis scenarijų. Ar nekilo įtarimų, kad renginys truks ilgiau nei 1,5 valandos?

– Renginio normatyvas ir yra 1,5 val. Vaikų renginiai trumpesni. Tačiau pateiktas apie 30 kolektyvų sąrašas nė nekėlė abejonių – viskas užsitęs. Vien pranešėjų išėjimas, kolektyvo paskelbimas, šio atėjimas ir išėjimas ryja koncerto laiką. O dar kai garso operatorius nemato to, kas vyksta scenoje…

 

Bus atliekamas tyrimas

Tarptautinės vaikų gynimo šventės proga surengtą koncertą stebėjo ir Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas. Kaip jis vertina situaciją?

– Kol kas nenoriu komentuoti. Bus atliktas išsamus tyrimas, tada ir apžvelgsime situaciją, – sakė jis.

V. Morkūnaitė pati visus ir sudomino: kas – prasti laidai ar kvaili žmonės – žiūrovams pasiūlė 3,5 val. trukmės nekokybišką renginį ir žiūrovą neįtikėtinai ilgai privertė laukti spektaklio pradžios.

 

Rita Briedienė

temainfo.lt archyvo nuotr.