Karštis žadą naują vėtrą

2016_vetra_160626Šiandien, kaip ir prognozavo Lietuvos hidrometeorologinė tarnyba, kaitra pasiekė piką – 28-33 l. karščio. Žadama, jog daug kur nušniokš vasarinės liūtys, vietomis lis gausiai, griaudės perkūnijos, kils škvalai iki 15-20 m per sekundę, vietomis galimi jo gūsiai iki 25.

Gyventojai įspėjami nepalikti vėjo pakeliamų daiktų balkonuose ir kiemuose, uždaryti šiltnamių, ūkinių statinių duris. Tikėtina, kad birželio 17-18 dienomis praūžusi audra išvartė viską, ką pajėgė, nieko nebepalikdama šiandienai.

Iki šiol nėra tiksliai žinoma, kiek kupiškėnų ar rokiškėnų tuokart buvo likę be elektros; tikėtina, kad jau visiems atstatytas elektros tiekimas.

Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas žada raštu kreiptis į bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) vadovybę ir paprašyti, kad ši teiktų informaciją apie vėtros ar kitokių gamtos stichijų padarinius rajono energetikos ūkiui. Jis sakė tik iš spaudos sužinojęs, kokie kaimai liko be elektros, kur buvo pažeistos aukštos įtampos elektros linijos.

ESO klientai negalėjo gauti informacijos, kada bus atstatytas elektros tiekimas, todėl kai kurie skambino rajono merui.

Prieš pusmetį LESTO ir „Lietuvos dujų“ pagrindu įkurta bendrovė tampa vis uždaresnė. Nėra buvę, kad LESTO atstovas spaudai neatsakytų į pateiktus klausimus ar neinformuotų, kada galės į juos atsakyti. ESO į paklausimus apie vėtros padarinius atsakė tyla.

ESO ir pati naudojasi Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos teikiamomis paslaugomis, gaisrininkų gelbėtojų atlaisvintais nuo griuvusių medžių keliais. Kas, jei ne ESO, galėtų operatyviausiai informuoti apie tamsoje paskendusius kaimus, kuriems, galbūt, reikalinga savivaldos pagalba.

Anot ugniagesių-gelbėtojų, birželio 17-18 dienomis buvo viena stipriausių vėtrų per pastaruosius kelerius metus. Kaip temainfo.lt sakė Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Virginijus Greičius, darbo ugniagesiai turėjo daug. Viršininko pateiktais duomenimis, per parą (pirmasis iškvietimas buvo fiksuotas 17 d. apie 20 val., o paskutinis – 18 d. apie 19 val.) Panevėžio apskrities ugniagesiai-gelbėtojai 43 kartus buvo kviesti šalinti medžių, užvirtusių ant elektros laidų, pastatų ar važiuojamosios kelio dalies.

Grandininio Adomynės ugniagesių komandos pjūklo prireikė Kupiškio rajono Šimonių seniūnijos Miškinėlių, Vairiškių, Beregių, Malvinavos kaimams. Skapiškio ugniagesių komanda skubėjo į Misiukiškio kaimą, Panevėžio rajono Tiltagalių ugniagesiai darbavosi ties Šaukliškių kaimu: ant važiuojamosios dalies medis buvo nuvirtęs tuoj pravažiavus Lėvens tiltą. Ta pati komanda šalino kelio Subačius-Rudiliai antrajame kilometre suvirtusius medžius.

Šimonių seneniūnijos Varneliškių viensėdyje didelis medis užvirto ant ūkinio pastato.

Kupiškėnai ugniagesių-gelbėtojų pagalbos šaukėsi 10 kartų.

Rokiškio priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba savo ekipažus siuntė į Kamajų seniūnijos Juodonių, Pandėlio – Puodžialaukės, Panemunėlio – Voverinės ir Jurkupių, Rokiškio kaimiškosios – Mitragalio kaimus.

 

Adelija Varnaitė