Karantinas dar nesibaigė, ir policija toliau akylai stebės, ar laikomės reikalavimų

Apie tai, kaip praėjusį savaitgalį sekėsi dirbti Utenos apskrities pareigūnams, ar išgirdo mūsų krašto žmonės policijos prašymą be reikalo nevykti į kitą miestą, likti namuose, kalbinome Utenos apskrities VPK viršininką Vytautą VAIŠKŪNĄ.

– Gerbiamas viršininke, kiek Utenos apskrityje buvo policijos postų, kiek patikrinta transporto priemonių šventinį savaitgalį?

– Visų pirma, reiktų paminėti, kad mes buvome ne vieni: esame dėkingi Utenos savivaldai bei Utenos rajono savivaldybės merui Alvydui Katinui, savivaldybės administracijos direktoriui Audriui Remeikiui, Anykščių, Ignalinos, Molėtų, Zarasų rajonų bei Visagino savivaldybėms, jų merams. Mums talkino ir Lietuvos karo policija.
Utenos apskrityje veikė 27 stacionarūs policijos postai, kuriuose pareigūnai tikrino įvažiuojančių žmonių srautus į savivaldybių miestus, dirbo devyni mobilūs policijos pareigūnų ekipažai. Per šventinį savaitgalį patikrinta 19 278 transporto priemonės.

– Kiek nepraleista transporto priemonių, kokios pagrindinės priežastys, dėl kurių nepateko žmonės į norimą miestą?

– Per šias tris dienas patikros punktų nepavyko pravažiuoti 425 transporto priemonėms. Priežastys buvo įvairios: vyko ne į savo gyvenamosios Savivaldybės miestus, nepateikė dokumentų, dėl kokių priežasčių nori į juos patekti. Vykstantieji į parduotuves, prekybos centrus, turgų, pas gimines, į medelyną, pirkti automobilių detalių ar dezinfekcinio skysčio taip pat nebuvo įleidžiami. Nepraleidome ir vykusiųjų sudaryti pirkimo sandorio ar į paežerių poilsiaviečių. Tačiau išimties tvarka asmenys, kurie pateikė reikalingus dokumentus, buvo įleisti ir palydėti mūsų pareigūnų, nors ir negyvena teritorijoje, į kurią vyko.

– Sugriežtinti buvo ir kiti karantino reikalavimai: nuo penktadienio viešoje vietoje privaloma dėvėti kaukes. Ar šį savaitgalį daug buvo tokių, kurie nepaisė šių reikalavimų ir juos reikėjo bausti?

– Vairuotojams priminėme, kad reikia dėvėti kaukes, respiratorius, laikytis saugaus atstumo bendraujant su kitais asmenimis, nepamiršti pirštinių, laikytis kitų karantino reikalavimų. Žinoma, policija dirbo kaip įprastai: buvo stebimi parkai, viešos vietos, reaguota į gautus pranešimus, dėl karantino reikalavimų nesilaikymo. Asmenų, kurie nedėvėjo apsauginių kaukių, Utenoje nustatyti 7, Anykščiuose ir Zarasuose – po 8, Visagine – 11, Ignalinoje ir Molėtuose tokių nebuvo. Administracinės teisenos protokolai pagal LR ANK 45 str. 4 d. buvo surašyti 34 asmenims.

– Ar karantino laikotarpiu sumažėjo nusikalstamų veikų? Ar iš tiesų situacija pasikeitė į gerą? Kokių nusikaltimų daugėja, o kokių mažėja?

– Karantino laikotarpiu nusikalstamų veikų Lietuvoje sumažėjo, tačiau kovo mėnesį Utenos apskrities VPK nusikalstamų veikų registravo truputi daugiau lyginant su tuo pačiu mėnesiu ankstesniais metais. Šiuo laikotarpiu užregistruota mažiau vagysčių, tačiau susirūpinimą kelia tai, kad per šį laikotarpį įvykdytos aštuonios vagystės iš parduotuvių. Policija imasi atitinkamų veiksmų, kad užkardytų tokio pobūdžio nusikalstamas veikas. Neženkliai, tačiau padaugėjo sukčiavimo atvejų, ypač – elektroninėje erdvėje.
Paskelbus karantiną Lietuvoje policija registruoja daugiau pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje, tačiau galime pasidžiaugti, kad Utenos apskrityje smurto artimoje aplinkoje atvejų registruojama mažiau palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Utenos apskrities VPK policija, ir karantino laikotarpiu gavusi pranešimą apie smurtą artimoje aplinkoje, reaguoja nedelsiant.
Džiugina ir tai, kad ženkliai sumažėjo eismo įvykių, kuriame nukenčia žmogus, skaičius. Jei pernai metais šiuo laikotarpiu buvo registruoti 56 įvykiai, tai šiuo laikotarpiu įvyko tik septyni. Mažiau registruota ir viešosios tvarkos pažeidimų.

– Ko palinkėtumėte Utenos apskrities žmonėms?

– Visų pirma nuoširdžiai dėkoju tiems, kurie išgirdo prašymą niekur nevažiuoti ir likti namuose. Tačiau nepamirškime, kad karantinas dar nesibaigė, ir policija toliau akylai stebės, ar gyventojai nesiburiuoja viešose vietose, ar dėvi kaukes, laikosi saviizoliacijos reikalavimų. Dėkoju už bendradarbiavimą Utenos rajono ir visų kitų rajonų savivaldai, Lietuvos karo policijai ir kitiems socialiniams partneriams. Ir, žinoma, visiems pareigūnams už misiją GINTI, SAUGOTI, PADĖTI. Nuo mūsų visų susitelkimo priklausys, kiek truks šis visiems nelengvas laikotarpis. Saugokime vieni kitus ir išlikime sveiki–

– Dėkojame Jums ir pareigūnams už Jūsų darbą.


Violeta Ginaitienė
Utenos apskrities VPK komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė