Kalviuose atidengtas paminklas maro aukoms atminti

Labai simboliška: per pačias Jonines Rokiškio rajono Kalvių kaime įgyvendinta iš čia kilusio šviesios atminties Jono Galvydžio svajonė – pastatytas paminklas 1710 metų maro aukoms atminti. Jo žemėje paminklas ir pastatytas. Istoriją rinko Jonas Bendorius, visų statybos darbų iniciatorius – J. Galvydžio dukters Genės Dičienės vyras Jonas, o techniką paminklui skyrė Kalvių kaimo ūkininkas Jonas Venslovas.


Pastatyti paminklą – sena svajonė

Kaip temainfo.lt sakė vilnietė, vasaras Kalviuose leidžianti G. Dičienė, pastatyti paminklą maro aukoms – sena jos tėčio Jono Galvydžio svajonė. Kalbėta, planuota, tačiau tik šiemet susiimta ir per karantiną paminklas pastatytas. Jam atidengti pasirinkta Joninių diena.
Anot Kalvių kaimo seniūnaičio Gintaro Kepalo, žemės paminklui skyrė Jonas Bendorius, visų statybos darbų iniciatorius – J. Galvydžio dukters Genės Dičienės vyras Jonas, o techniką paminklui skyrė Kalvių kaimo ūkininkas Jonas Venslovas.


Šioje vietoje stovėję trys kryžiai

Maro aukų atminimui įamžinti pasirinkta vieta, tikėtina ir buvo nuo maro mirusių žmonių kapai: šioje vietoje stovėję trys kryžiai – taip būdavo ženklinamos maro aukų laidojimo vietos. Čia pat gulėjo šūsnys akmenų, jais žmonės užversdavę tokius kapus, kad žvėrys jų neišraustų. Tad ir dabar iki paminklo sudėta akmenų juosta.
Paminklui panaudotas akmuo, ištrauktas iš 6 metrų gylio kasant šulinį. Akmens aukštis – apie 1,5 metro.


Legenda mena tris brolius

Paminklinė lenta primena: juodoji mirtis neaplenkė ir Kalvių kaimo. Legenda byloja apie tris brolius Narbutus, laidojusius mirusius kaimynus, padėjusius nuo maro nusilpusiesiems. Nė vienas brolių nesusirgo, kol jaunėlis, apimtas jausmų, iš mirusiosios mylimosios namų neparsinešė jos pirštinių, o su jomis – ir juodąją mirtį…

Paminklą pašventino ir žmones palaimino Kamajų parapijos klebonas Andrius Šukys.


Rita Briedienė
Dianos Balužytės nuotr.