Kai gandriukai kaupia jėgas kelionei

gandrai

Rudenėja. Gandriukai mokosi skraidyti ir kaupia jėgas kelionei. Kaip skelbia Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, sulaukta daug skambučių dėl iškritusių iš lizdo jauniklių sužeistu sparnu, koja. Žmonės klausia, ką daryti. Kartais pranešėjai piktinasi, kaltina pareigūnus neveiklumu ar net beširdiškumu – jie nevyksta paimti gandriuko.

Pareigūnai praneša: „Neturime sąlygų agentūroje laikyti gandrų, juos gydyti. Siūlome kreiptis į Gyvūnų globėjų asociaciją (tel. 8 686 44 828):specialistai pagaus paukščius, pritaikyta technika transportuos į gydymo įstaigą, gydys, slaugys ir globos. Po sėkmingos reabilitacijos gandrai ar kiti gyvūnai bus paleisti į laisvę. Anot Asociacijos specialistų, gandrai savo jauniklių be priežasties nemėto iš lizdų. Tai gali padaryti stipri audra, o jeigu gandriukai buvo išmesti iš lizdo, vadinasi, taip reikėjo; į natūralios gamtos atranką žmogui kištis nevalia. Jeigu jauniklis neskraido, bet guviai šokinėja, vadinasi, – viskas gerai. Daugelis jų lizdą palieka dar nemokėdami skraidyti ir, kol išmoksta, slapstosi aukštoje žolėje; dar kelias savaites juos globoja tėvai.“

Neretai žmonės imasi auginti gandriuką patys. Tai lemtinga klaida: jauniklis niekur neskrenda, nes gauna lesalo; nebeskatinamas pats jo ieškotis, nenori niekur skristi. Taip užklumpa rugsėjis, spalis… Paukštis praranda jam būdingus instinktus.

„Gandrai nuo seno laikomi santarvės nešėjais ir namų saugotojais. Teigiama, jog baltasis gandras gyvena iki 33 metų, nors vidutinė jo gyvenimo trukmė yra 5 metai.

Rugpjūčio 24-oji, Šv. Baltramiejaus diena, lietuvių laikoma gandrų išskridimo data, tačiau iki tol didžioji dalis jų jau būna palikę Lietuvą. Vėluojantieji tolimam skrydžiui pakyla prasidėjus rudeniui”, –teigia gamtosaugininkai

 

Mūsų senoliai apie gandrus:

Žmonės sako, jeigu gandras purvinas, bus lietaus, švarus – bus giedra.

Jei į lizdą neša šiaudus, šapus, bus lietaus, o jei virbus – bus giedra.

Jei, pradėjus lyti, gandras dar yra murzinas, lis ilgai.

Jei gandras tupi ant šieno kupetos – ilgai lis.

Jei anksti išskrenda gandrai, lauk šaltos žiemos.

Jei gandras dažnai atskrenda į sodybą, kurioje neperi, tai ta sodyba sulauks vaiko.

Jei į sodybą, kurioje neperėjo gandrai, atskrenda jų pora, bus vestuvės.

 

Pagal prd.am.lt parengė Adelija Varnaitė