Kai Cukrinio diabeto diena nuolatos…

Pakliuvęs į šlykščios cukraligės pinkles, tu lieki jose amžinai… Iš pradžių klaidžioji… Daugybę metų gyvenai dietomis, o dabar vartai „Mitybos elementorių” ir nebesusigaudai, kiek energijos per parą tau reikia.

– Ar žinai, kad ir režisierė susirgo cukriniu diabetu?

– Man – dzn.

– Ji labai daug numetė svorio?

– Kiek?

– Apie 20 kg. Mačiau Albertą, jis išsigydė cukraligę. Bet sulieknėjo!..

Nenoriu apie tai kalbėti. Atsisveikinu. Finish. Diabetas –  galas, nepagydoma liga, lėtas vėžys. Vis dėlto susirandu Albertą.

– Ar tikrai pagijai?

– Durnas tu, ar ką? Rūkysi? Daktarė barasi, bet negaliu mest. Rūkymas nedidina cukringumo, bet kai tavo gyslomis teka sirupas, tai ir nikotinas – nieko gero. Dešinę koją vos bepavelku. Ragai. Tikrai nupjaus… Dar gerai, kad nuo cukrinio diabeto nemirštama, o tik nuo šios ligos komplikacijų… – kaip užsuktas kalbėjo Albertas.

Palikau jį skaudančia koja. Man pačiam kartais žiauriai suskausta kurią nors akį.  Kai taip atsitiko pirmą kartą, galvojau, kad kažkas įkrito: mirksėjau, klapsėjau. Praėjo staiga; kaip niekur nieko, bet ėmė kartotis. Neseniai man tyrė akių dugną.

– O je! Ar kas giminėje sirgo glaukoma? Neįtikėtinai didelis akies spaudimas… –  nuoširdžiai susirūpinusi aikčiojo medicinos sesuo.

Tąkart buvo atvažiavusi medikų komanda iš Vilniaus. Dabar Kupiškio ligoninės konsultacinė poliklinika pati turi skaitmeninę akių dugno kamerą: gali stebėti, kaip laikui bėgant kinta tavo akies dugno nuotraukos. Kol viskas gerai, kompiuteryje  matai gelsvai rausvą diską, išvagotą tinklainės venų ir arterijų. Paskui šios ima balti, o tu – žabalti.

Glaukoma nepasitvirtino. Tyrimai dar nerodo ir inkstų nepakankamumo. Pėdų niekada netikrinau: jos įkyriai sausėja, bet įtrūkimų nėra.

Vieną kartą nusprendžiau išmesti kaktusą: būna tokie dideli kaip kamuoliai, susikabinusiais kietais spygliais. Nemėgstu šių kaktusų, bet gavau tokį  dovanų ir liepė jį  neštis namo. Ėjau basomis per kambarį ir užkliuvau ant  grindų išmetimui pasistatytą spygliuotį… Du spygliai užlūžo piršte. Vieną ištraukiau iš karto, o antro nepastebėjau. Maniau, kad skauda nuo įdūrimo, bet pirštas  nerimo: maudė, skaudėjo ir ėmė gelti. Supratau: reikalinga kojos amputacijos. Žinau, kad būtina saugoti pėdas, o aš nesaugojau. Pėdų, pirštų, akies kraujagyslės yra labai plonos, ir, kai tavo venomis teka sirupas, jos užsikemša. Ėmiau skaudamą vietą draskyti adata: išspaudžiau centimetro ilgumo spyglį ir du kibirus pūlių. Gal truputį mažiau, bet daug… Pirštas ėmė gyti.

Niekaip negaliu sureguliuoti cukringumo. „Levemirą” pakeitė „Byettą”, vos pabudęs išgeriu „Diaprelio”, po valgio  – „Metforalio”. Ir negali žinoti, kaip tie vaistai veikia tavo organus.

– „Metforalis” tau suės kepenis. Mano vyras iš pradžių sirgo cukralige ir rijo šitas paršo dydžio baltas  tabletes, o šiandien jis serga kepenų vėžiu, – tyliai ir labai įtikinamai kalbėjo moteris, žinomo kupiškėno, kultūros darbuotojo žmona.

Šiandien  jis jau miręs. O man „Metforalis” netinka: rūgštis semia dantis, o pilvas pučiasi kaip to vyro autobuse… Gal ta moteris mane užkalbėjo?

– Tu gyvenk savo gyvenimą ir taip smarkiai nesinervink: juk niekas nepasikeitė. Neryk tiek daug saldainių, nedrožk taip stipriai sau nervų  ir daugiau judėk, – patarė mano geras bičiulis Aidas.

Buvo tikra sensacija, kai sužinojome, kad ir jis serga cukralige. Jam svaigdavo galvą tarsi sūpuoklėse. Ilgą laiką gydytojai manė, kad Aidui „blogai su širdim”. Į Panevėžio ligoninę jį išvežė be sąmonės. Ten ir nustatė cukraligę. Jis visada buvo„ kūdašius”, gyveno didelio aktyvumo režimu – žemdirbys optimistas. Patarimus jis man žėrė jau sirgdamas ir net sirgdamas neatsisakė mėgstamo kriaušių sidro. Dienai – sidriukas, kartais – vietoj pietų, kartais – vietoj vakarienės.

– Atvažiuok pas mane į… į… į…  Nebegaliu kai kurių žodžių pasakyt. Daktarai žada, kad atsistatys, bet kol kas – ne kas. Mane buvo ištikęs insultas. Nežinojai? Atvažiuok, – prašė paskambinęs Aidas.

Ir, va, nesinervink. Mano pažįstamas rokiškėnas sakė, jog diabetikų grėsmė susirgti širdies ir kraujagyslių bei onkologinėmis ligomis padidėja 300 proc. Kartais šių ligų diagnozę sužinai anksčiau, nei tai, kad sergi diabetu. Cukraligė labai šlykšti savo klastingumu. Žinoma, ir šeimos gydytoja turi būti tikra mulkė, jei savo storam pacientui nė karto nepatarė išsitirti cukringumo. Juolab kad Kupiškio Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro medikai kraujo tyrimams iš rajono savivaldybės išprašė papildomus 10-15 tūkst. litų. Tiesa, ir cukraligininkų nemažai; jų tik daugėja. Cukraligę imta vadinti pandemija; dar gerai, kad ji neužkrečiama. 2002 m. buvo užregistruota 229 II tipo cukraligės atvejai, pernai – 612.

Man diabetas buvo nustatytas po to, kai  pakeičiau šeimos daktarą. Gydytoja Dovilė Kulbokienė  ir pasiūlė kraujo tyrimą cukringumui nustatyti.

– 10 milimolių litre. Reiks pasidaryti ir cukringumo testą, – pasakė ji man, ir gyvenimas tapo kitoks, kaip ir visų tų, kurių išsieikvojusi kasos funkcija.

Skaitau literatūrą: „Labai mažas fizinis aktyvumas (mašinos vairavimas, mezgimas), mažas aktyvumas (mokytojo, laboranto, pardavėjo, kompiuterininko darbas), vidutinis aktyvumas (namų ruoša, darbas sode, staliaus darbas – sėdėti tenka nedaug), didelis aktyvumas (žemdirbio, statybininko, miškininko darbas), labai didelis aktyvumas (tenisas, plaukimas, krepšinis, bėgimas).

Jaučiau, kaip greitai eikvojasi dvasinė energija: nenorėjau jokio diabetikų klubo – nieko nenorėjau.  O kartą išgirdau visai rimtą pokštą:

– Tikslas – atsikratyti šimtu kilogramų!

– Kas toks storas? – nustebęs klausiau diabeto klubo „Rokiškis” pirmininkės.

– Tai mūsų viso klubo tikslas, – juokėsi ji linksma.

Teko skaityti, jog Izraelio cukraligininkas negauna kompensuojamų vaistų, jei šeimos gydytojui nepateikia pažymos, įrodančios, kad jis du kartus per savaitę lankėsi sporto klube.

O kur sportuot? Kaip sako Kupiškio meras Jonas Jarutis, kas nori tas randa.

– Pas mus geriau rinks labdarą paskutinei vėžio stadijai nustatyti, negu pastatys teniso stalą, – sakė kupiškietė. Jos cukringumas 5,7. Norma. Bet ir ji norėtų pažaisti tenisą.

Dar lieka tamsios Kupiškio gatvės. Šliap šliap, šliap šliap… Lyja. Ir taip bus visą likusį gyvenimą.   „Nebent valdžia pasikeistų”,  – pagalvojau ir nusijuokiau: Cukrinio diabeto diena jau bus kasdien.

temainfo.lt

Pauliaus Briedžio nuotraukos

[gallery_box]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/1_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/2_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/22_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/3_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/4_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/17_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/5_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/6_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/7_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/21_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/8_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/9_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/10_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/11_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/20_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/12_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/13_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/14_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/19_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/15_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/16_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/11/18_diabetas_kadras_sportas.jpg” descr=”” title=””]

[/gallery_box]