Kai biudžetas įgyvendinamas iš girtų pinigų…

Labai sunku patikėti, kad Kupiškio rajono Juodpėnų kaimo bendruomenė laimėtų kovą su šalies pigaus ir stipraus alaus gamintojais. Tačiau Juodpėnų vardas šiuo metu skamba plačiai.

Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas, gavęs juodupėnų prašymą uždrausti prekybą tokiu alumi, sakė, nė nežinojęs, kaip reaguoti : ar Tarybai ruošti sprendimo projektą, ar siūlyti tik aptarti prašymą.

– Taip, tai yra didžiulis socialinis blogis, problema visos Lietuvos mastu. Puikiai visi tą suvokiam, ir įvykiai pastarųjų savaičių tokie tragiški tai sąlygoja. Bet Juodpėnų bendruomenė prašo, kad Kupiškio rajono taryba priimtų sprendimą, uždraudžiantį Kupiškio rajono kaimuose ir gyvenvietėse pigaus ir stipraus alaus prekybą kaimo parduotuvėse: tokiu būdu būtų sumažintas alkoholio prieinamumas ir nelaimių rizika, – rajono Taryboje kalbėjo D.Bardauskas.

Anot mero, nieko čia tos galvos daug neišlaužysi: Taryba gali apriboti alkoholio prekybos laiką arba iš viso neišduoti licencijos prekybai alkoholiu, dar gali uždrausti alkoholinius gėrimus masiniuose renginiuose.

Savivaldybė susipažino su teismų praktika: buvę atvejai Utenoje, Panevėžyje – kai savivaldybės pralaimi teismus dėl bandymo uždrausti prekybą alkoholiu. Tai vertinama verslo varžymu.

Anot Tarybos nario Leono Apšegos, laikas aktualus, permainų reikia tikėtis visoje šalyje, tačiau viskas atsiremia į biudžetą: alkoholio akcizas jį gerokai papildo – iki 50 proc. kaimo parduotuvių pajamų sudaro rūkalai ir alkoholis.

– Būdamas meru stengdavausi kartą į mėnesį apvažiuoti visą rajoną: ramiai neskubant, visais keliukais. Kai važiuodavau per Juodpėnus, tai – mažink greitį labai smagiai, nes būtinai susitiksi vieną du sutrikusiu vestibiuliariniu aparatu. Bet dabar Juodpėnų bendruomenė prasišvietusi, – sakė buvęs rajono meras L.Apšega.

Jo nuomone, tai bendruomenės pirmininkės Bronės Tručilauskienės, narės Irenos Aleksandravičienės nuopelnas.

L.Apšegos teigimu, uždraudus legalią prekybą, atsiras nelegalių taškų, kokių ir dabar yra šimtai: visi juos žino, policija žino, tik išnaikinti jų neįmanoma.

Anot Zigmanto Aleksandravičiaus, šis klausimas jau rėkia dešimtmečius. Jis parodė iniciatyvą surengti turą po rajono seniūnijas ir raginti žmones keltis, bandyti problemas spęsti patiems. Tiesa, jis pats ir pripažįsta, kad stipriai geriantys žmonės renginiuose nedalyvauja. Be to, anot tarybos nario, jei tokių žmonių ir mažėja, tai tik dėl to, kad jie sušąla, pasikaria, prigeria…

– Bet jų vaikai auga… – nutęsė mintį Z.Aleksandravičiaus.

Tarybos narė Vilija Morkūnaitė priminė Alytaus miesto puikią prevencijos programą. Ji siūlė sutelkti atitinkamas tarnybas ir aptarti, kas padaryta, nepadaryta, ką galima padaryti, kad tos Juodpėnų 30 probleminių šeimų gyventų kitaip.

– Ir mums reikėtų sukurti tam tikrą projektą, kurį galėtume perkelti ir į kitas seniūnijas, – sakė tarybos narė.

Anot V.Morkūnaitės, su žmonėmis reikia kalbėti, tačiau žinant įsisenėjusią problemą, reikia ir konstruktyvaus veiksmų plano.

Anot Kupiškio rajono mero, šis pareiškimas turi ir populizmo: tai tam tikro įvaizdžio formavimas. O ir laikas jautrus – artėja Seimo rinkimai. D.Bardausko manymu, bus sudėtinga uždrausti pigaus ir stipraus alaus prekybą, kai šalies biudžetas surenkamas iš girtų pinigų.

 

Rita Briedienė

temainfo.lt archyvo asociatyvi nuotr.