Mandalų – sakralinio apskritimo – tapyba Lietuvoje nebėra naujas dalykas. Vis dėlto dar nauja tai, kad kas nors dovanotų mandalos pažinimo, jos reikšmių perteikimo popieriuje pamoką. Gruodžio 18 d. Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos darbuotojams tokią kalėdinę dovaną padovanojo Jūratė Marija Ivanauskienė (Reya).
Jūratė M.Ivanauskienė (Reya) – ne anykštėnė. Gimė ji ir augo pajūrio uoste, Klaipėdos universitete baigė rekreacijos (žmogaus fizinių ir dvasinių jėgų atstatymas) bakalaurą, dirbo to paties universiteto užsienio ryšių skyriaus vedėja. Nuo 2003 m. ji gyvena senovinėje sodyboje Anykščių rajono Viešintų seniūnijoje.
Niekada netapiusiajam šio apskritimo toks užsiėmimas – begalinis laiko eikvojimas, o tam, kas pažino jo paslaptį, mandalos tapybą laiko dvasinę, kosminę arba psichologinę tvarką atspindinčia meditacine praktika.
Susėdo bibliotekininkai ratu. Jūratė Marija išdalino visiems savo atsivežtą popierių, spalvas. Taip ir ėjo ratu, prie kiekvieno mokinio linkteldama teatriniu grakštumu; veide – nė menkiausio mokytojiško išdidumo. Priešingai. Paklausta, ar pažįsta rokiškietę dailininkę mandalų tapytoją Astą Keraitienę, ji suklūsta ir tuoj pat užsirašo dailininkės pavardę: pati pasirengusi priimti naujas pamokas.
„Ankstyvoje vaikystėje šokusi baletą, vėliau mokėsi šiuolaikinio šokio pas baletmeisterę Mariną Fokiną. Įkvėpta Isadoros Dunkan pavyzdžio ir, sujungusi jogą su šokiu, atrado intuityvaus šokio džiaugsmą. Piešimo srityje tiesiog gamtos apdovanota talentu piešti, savarankiškai nuo vaikystės lavino įgūdžius, puoselėjo įvairias piešimo technikas – taip atrado mandalas, intuityvųjį piešimą bei dekoratyvųjį meną. Lektorės paskaitos paremtos tiek pažintine, tiek moksline literatūra ir pačios patikrinta praktiškai”, – rašoma prieš mandalų piešimo pamoką surengtos parodos anotacijoje.
Paroda pribloškia. Joje – Jūratės M.Ivanauskienės (Reya) šį mėnesį sukurtos skrupulingiausio kruopštumo mandalos. Jos ne margos, kaip įprasta, o vyraujančiais juodai baltais atspalviais su šiek tiek raudonų akcentų. Tai autorės meilė grafikai.
Parodoje – ir jos verstos knygos; iš anglų ir rusų kalbos Jūratė M.Ivanauskienė jų (Reya) jų yra išvertusi per 20: Judy Allen „Neišaiškintos pasaulio mįslės”, „Svečiai iš nežinios: paslaptingų būtybių enciklopedija”, Lindos Neubauer: „Viršlangių puošimas”, „Desertai”, „Sriubos”, Lindos Neubauer „ Užuolaidos“, „Baldų aptraukalai“, Monte Farber „Karmos kortos: nepaprastai įdomios astrologijos kortos ateičiai aiškinti”, „Įsimylėjėlių Taro”, Davne Kovan „Numerologijos paslaptys”, Mary Vebb „Mezgimas: raštai ir technika: per 300 šiuolaikinių bei tradicinių mezgimo raštų”, Jerry Farris „Virtuvės ir vonios: nuostabios idėjos dabarčiai ir ateičiai”, Alison Mackonochie ir Saros Lewis „Nėštumas, kūdikio priežiūra ir mityba: išsami iliustruota knyga apie nėštumą ir naujagimio priežiūrą”, Louisos Silva sutrumpintą variantą „Čigong masažas vaikams, turintiems sensorinių ir savireguliacijos sutrikimų: iliustruotas vadovas tėvams ir praktikuojantiems gydytojams” ir kitas.
2005 m. Jūratės M.Ivanauskienės iliustravo savo vyro, teatro režisierius, žurnalisto, publicisto Juozo Ivanausko knygą „Keleivio užrašai: esė”.
Visas savo verstas knygas Jūratė M.Ivanauskienė yra padovanojusi Anykščių bibliotekai. Tai didžiulės vertės leidiniai.
2011 m. L. ir S.Didžiulių viešoji biblioteka buvo surengusi parodą „Jūratė Ivanauskienė – vertėja, dailininkė, dizainerė“, skirtą jos 40-mečiui paminėti. Tuokart bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriaus vedėja Audronė Berezauskienė apie Jūratę Mariją rašė: „… praktikuoja jogą, nritya jogą ir čigong, domisi rusų literatūra, įvairių kultūrų sakraline muzika, Indijos menu, įvairių kultūrų šventraščiais. Laisvalaikį ji skiria pažinimui, naujų žinių įsisavinimui, kelionėms, kuria mezginių kolekcijas. Jūratės mezginiai originalūs – tikri meno kūriniai. Ji sukūrė megztų aksesuarų kolekciją moterims, vyrams ir vaikams. (…) Su ja pabendravęs pasijunti pakylėtas ir šviesesnis savo mintimis, požiūriu į supančią aplinką.”
Po mandalų piešimo pamokos jau ir visai nebesuvoki, ar tikrai visiems vienodo ilgumo dieną sukūrė Dievas…
Rita Briedienė
Emilijos Briedytės nuotraukos