Juodupės „Juodupės“ gynėjas Artūras Katulis vyko ginti Lietuvos garbės

Pasaulio ledo ritulio čempionato IB divizione, Lietuvos ledo ritulio rinktinė atkreipė viso pasaulio ledo ritulio bendruomenės dėmesį ir liko per plauką nuo didžiausios praėjusių metų sensacijos, kuomet paskutinėmis čempionato minutėmis galėjo išplėšti pergalę prieš Kroatiją, o tuo pačiu sukurti stebuklą – laimėti diviziono turnyrą ir bilietą į IA divizioną.

Treti likę lietuviai džiūgavo laimėję ir bronzą – 11 žaidėjų netekusi rinktinė į čempionatą vyko su tikslu išsaugoti vietą divizione.

Tikslas. Prieš čempionatą Lietuvoje netrūko skeptiškų nuomonių apie rinktinės pajėgumą ir jos galimybes kautis čempionate dėl išlikimo IB divizione. Prieš pasaulio čempionatą paaiškėjo, jog su rinktine į Kroatiją nevyks kontraktą su NHL „Sharks“ klubu pasirašęs pagrindinis pastarųjų metų rinktinės vartų sargas Mantas Armalis, traumų persekiojamas Turku TPS (Suomija) puolėjas Tadas Kumeliauskas, dar keletas itin pajėgių žaidėjų, kurie galėjo sustiprinti puolimo grandį. Gynėjų gretose taip pat vyravo skersvėjai – Domanto Čypo (rokiškėno, temainfo.lt past.) nepaleido klubas iš NAHL lygos (JAV), Kanadoje žaidžiantis perspektyvus 18-metis Edgaras Protčenka patyrė traumą. Rinktinė buvo priversta kviestis Jevgenijų Čiugajų, Kauno „Baltų ainių“ klubo gynėją iš Lietuvos čempionato. Tad tikslas – neiškristi iš diviziono – buvo suprantamas kaip sudėtinga užduotis jaunai rinktinei.

[youtube video=”sbAodW4caTY”] [/youtube]

Pasiruošimas. Čempionatui buvo ruošiamasi itin atsakingai. Porą savaičių trukusi stovykla kainavo milžiniškus „Lietuvos ledo rituliui“ pinigus, tačiau jie atsipirko. Tokių emocijų, kokias sukėlė rinktinės pasirodymas Kroatijoje, nepakeis jokie pinigai.

Komanda. Čempionate dauguma žaidėjų pažymėjo, jog ši komanda kažkuo unikali. Naujai buriamas kolektyvas turėjo ir patyrusių žaidėjų, ir 18-mečių. Kaip ir dera naujai buriamam kolektyvui, pralaimėjimas 0:8 britams buvo šio sunkaus laikotarpio pasekmė, kai komanda subyrėjo iš vidaus. Kaip ir dera tikram bendraminčių kolektyvui ir draugiškai rinktinei, ji sugebėjo atsitiesti ir po tokio neįtikėtinai skaudaus smūgio, kai su žemėmis buvo sumaišytas pasitikėjimas savo jėgomis. Internete jau pasigirdo pasiūlymų rinktinę nominuoti metų komanda.

„Jaunasis Armalis“. Taip Berndas Haake, komandos vyriausiasis treneris, vadino vartininką Artūrą Pavliukovą. Jau pirmajame pasaulio čempionate 19-metis vartininkas nustebino visus, ko gero, ir patį save. Brandžiai žaidęs U-20 rinktinės vartininkas iškart sulaukė malonios pravardės ir kvietimų į užsienio klubus. Čempionate nežaidus M.Armaliui, A.Pavliukovas buvo tvirta siena už komandos nugaros ir išvengė rimtų klaidų.

Kingstonas. Buvęs Kanados ledo ritulio rinktinės treneris Georgas Kingstonas buvo ta slapta korta, kurią kiekvieną kartą traukdavo Lietuvos rinktinės štabas. Strategas prieš kiekvienas rungtynes paruošdavo tokias varžovų analizes, kad likę treneriai po susirinkimo nesigėdydavo išsitraukti telefonus ir nusifotografuoti „maestro“ pateiktą informaciją stende.

Kanadietis taip sumaniai valdė komandą psichologiškai, kad net ir sunkiai kažkuo sudominamas jaunimas trenerio klausydavosi išsižiojęs (tiesiogine prasme). Po pirmosios pergalės prieš estus pagyręs už pergalę ir suminėjęs visą eilę neigiamų dalykų treneris išėjo vidury susirinkimo kaip reikiant trinktelėjęs durimis – suprask, nieko jūs dar nenuveikėt ir vis tiek žaidžiat prastai.

Lietuviai. Po šalto britiško dušo komanda buvo sugniuždyta. Tą jautė ir trenerių štabas, priėmęs neeilinį sprendimą. Laisvą dieną komanda pramogavo mieste penketukais varžydamasi, kas padarys gražesnę nuotrauką ar nufilmuos įdomesnį interviu su vietos gyventojais apie čempionatą. Žaidėjai netgi varžėsi „trijų milijonų“ dainavimo rungtyje. Tądien treneriai nusprendė: komandai jie jau davė, ką gali, ir nebeturi, ką pridurti. Tad vakariniame susirinkime dalyvavo tik lietuviai, kurie tarpusavyje kalbėjosi, kaip reikės žaisti su Ukraina. Rungtynės parodė, jog Lietuva susitelkė ir sukūrė didžiausią grupės sensaciją.

„Nuo Kingstono mums skiria dešimtmečiai. Tai fantastiško lygio treneris, iš kurio mokintis galima kiekvieną kartą, kai jis kalba apie ledo ritulį“, – apie trenerį sakė komandos kapitonas M.Kieras.

Tiek G.Kingstonas, tiek į Lietuvą „maestro“ atvedęs vyriausiasis treneris Berndas Haake – tikri ledo ritulio maniakai. B.Haake turėjo pretenzijų viešbučio administracijai dėl interneto greičio – naktimis rasdavo laiko pažiūrėti ir NHL atkrintamąsias varžybas.

„Vardan tos Lietuvos“. Lietuvos ledo ritulio rinktinės mėgėjai metė iššūkį sporto šakos žvaigždėms. Kroatų ledo ritulininko Michelio Glumaco metinis atlyginimas didesnis nei visos Lietuvos ledo ritulio rinktinės žaidėjų kartu sudėjus. Lietuviai ledo ritulio masteliais matuojant tėra mėgėjai ir uždirba grašius, jei juos išvis uždirba. Dauguma „Energijos“ žaidėjų tenkinasi 300-500 eurų atlygiu, Latvijos žaidėjai negauna nė tiek. Užsienyje žaidžiantieji gali pasigirti geru atlyginimu Lietuvos masteliais, tačiau tokių rinktinėje tebuvo du.

[youtube video=”rwiBh7vFQeM”] [/youtube]

„Norvegai“ Paulius Gintautas ir Danielis Bogdziulis šioje šalyje užsidirba pragyvenimui statybose ir žaidžia ledo ritulį.

Artūras Laukaitis JAV pats moka po 200 dolerių per mėnesį jį priimančiai šeimai. Komandos veteranas Rolandas Aliukonis investuoja nemažus savo uždirbtus pinigus į mėgstamą sporto šaką ir padeda „Energijos“ klubui. Juodupės „Juodupės“ gynėjas Artūras Katulis, Vilniaus „Hockey Punks“ gynėjas Mindaugas Kieras paliko treniruojamus Vilniaus ledo ritulio mokyklų vaikus ir išskubėjo ginti Lietuvos garbės bei stumdytis su kroatų, britų, ukrainiečių žvaigždėmis prie Lietuvos rinktinės vartų.

Tad tris kartus po pergalių „Doma Sportova“ arenoje skambėjęs visos rinktinės vyrų garsiai dainuojamas „Vardan tos Lietuvos“ buvo persmelktas nuoširdumu. Tai komanda, kuri neturėjo garsių pavardžių ar solidžių kontraktų.

Komanda su charakteriu ir meile Lietuvai.

 

Parengta pagal hockey.lt