Kaip skelbia Kupiškio rajono savivaldybė, rajono meras Jonas Jarutis dalyvavo žuvivaisos įmonės „Mottra“ moderniausio cecho atidarymo iškilmėse Latvijoje. Iš būsimų investuotojų jis darkart išgirdo patvirtinimą, kad Visgiūnuose neatsisakoma statyti panašų kompleksą. „Tai, kas priklauso nuo Savivaldybės, jau padaryta, belieka išsinuomoti sklypą ir baigti suderinti finansavimo šaltinius“, – rašo mero patarėja Miglė Savukaitė.
„Netoli Rygos esančiame Kekavos savivaldybės Katlakalns miestelyje UAB „Mottra“ gamyklą kupiškėnai, vadovaujami mero, lankė dar 2012 m. balandžio mėn. Tuomet naujojo cecho pamatai jau buvo padėti, tačiau darbai strigo dėl finansavimo subtilybių.
Po dviejų metų kupiškėnai galėjo savomis akimis įsitikinti, kad tai, ką 2012 m. žadėjo verslininkas Sergejus Tračuks (įmonės vadovas), dukterinės įmonės Lietuvoje UAB „Vyttra“ direktorius Tomas Legačinskas, dabartinis finansų viceministras Vytautas Galvonas ir kiti susiję asmenys.
Pirmajame iš trijų gamybinio cecho aukšte uždarose apytakinėse sistemose auginamos gėlavandenės žuvys (pvz.: eršketai). Vanduo imamas iš švarių giluminių gręžinių (Latvija, Lietuva ir Lenkija tokiais gėlo vandens šaltiniais dar gali pasigirti, o kitose Europos šalyse tai sutinkama jau rečiau), yra valomas bakterijų pagalba ir bus naudojamas trečiajame aukšte būsiančiam šiltnamiui laistyti. Būtent žuvų atliekomis turėtų būti tręšiamos ten auginamos daržovės, taigi procesas ne tik ekologiškas, bet ir iš jo galima gauti maksimalios naudos. Antrajame aukšte įkurtos modernios žuvies apdirbimo linijos: rūkyklos, produkcijos dorojimui, juodųjų ikrų „melžimui“ ir konservų gamybai reikiami prietaisai. Čia dirbs apie 35 žmones.
Iškilmėse dalyvavo Latvijos žemės ūkio ministras Janis Dūklavs, Lenkijos ir Slovakijos ambasadoriai Latvijoje, Latvijos mokslininkų žuvivaisos srities kolegos iš Didžiosios Britanijos ir kitų šalių. Taip pat – Lietuvos žuvų perdirbėjų ir augintojų asociacijos pirmininkas Leonas Kerosierius, Kupiškio rajono savivaldybės administracijos Urbanistikos ir ekologijos skyriaus vedėjas Mažvydas Šalkauskas ir kiti.
Ne tik apžiūrėti moderniausi įmonės cechai, bet ir buvo pasakojama apie įmonės veiklą, naujausias šios gamybos rūšies technologijas, be kurių nebūtų įmanoma konkuruoti pasaulinėje rinkoje ir išlaikyti tokių užsakovų kaip Didžiosios Britanijos karalienė pagarbą bei pasitikėjimą. Kalbėta ir apie gėlavandenių žuvų auginimo uždarosiose apytakinėse akvakultūros sistemose galimybes aplinkinėse šalyse, taigi – ir Kupiškyje.
Nepaisant to, kad „Mottros“ verslininkai jau ne kartą veiksmais grindė savo ketinimus statyti panašų cechą Kupiškio rajone, buvusiame Vizgiūnų žvyro karjere, miestelėnai tokias žinias sutikdavo skeptiškai – nelabai tikėjo realia investuotojų atėjimo galimybe. Kupiškio rajono savivaldybė taip pat į šį projektą nepuolė stačia galva – specialistai rinko informaciją, patys apžiūrėjo Latvijoje veikiančią įmonę, bendravo su mokslininkais ir pan. Vėliau, kai buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis, prasidėjo daugiau aktyvių veiksmų ir reikalai pajudėjo.
Verslininkai atviravo, kad su tokia pat pozicija jie susidūrė ir Latvijoje, tačiau jiems pavyko įtikinti šalies Vyriausybę projekto sėkme, ir greta nuosavų bei kreditinių ir Europos Sąjungos lėšų, buvo gautas valstybinis kreditavimas. Be abejo, Lietuvoje tokia galimybė nebūtų reali, tačiau finansavimo klausimas sprendžiamas. Visas kompleksas kainavo 10 mln. JAV dolerių.
Tuo tarpu Kupiškio rajono savivaldybė jau seniau pagal „Vyttros“ prašymą parengė detalųjį Vizgiūnų karjero planą, suformuotas sklypas, reikiami dokumentai pateikti Nacionalinei žemės tarnybai, kuri juos perduos Nacionaliniam valstybinės žemės ūkio fondui, skelbsiančiam sklypo nuomos konkursą. Manoma, kad jis turėtų būti skelbiamas ne vėliau kaip rugsėjį.
UAB „Mottra“ produkcija žinoma Japonijoje, JAV, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse. Tik dėl aktyvaus beveik 25 metus trunkančio bendradarbiavimo su mokslininkais įmonė gali ne tik konkuruoti, bet ir plėsti savo rinkas, statydama naujus padalinius“, – taip rašo mero patarėja.
www.temainfo.lt
Emilijos Briedytės nuotr.