Išsipildė akordeonistės Rusnės svajonė – pamatyti Martyną Levickį

Rugpjūčio 27 d. Kupiškio meno mokyklos mokinė salamiestietė Rusnė Baliūnaitė dalyvavo baigiamajame Vilniaus „Akordeono muzikos savaitės“ renginyje – akordeonistų maratone.

– Renginys vyko Šv. Kotrynos išskirtinės akustikos bažnyčioje: čia 23 šalies jaunieji akordeonistai be jokios pertraukos grojo tris valandas – atliko 47 kūrinius. Renginio iniciatorius – žymus akordeonistas Martynas Levickis. Maratonui su Rusne ruošėmės visą vasarą, – temainfo.lt sakė R.Baliūnaitės akordeono mokytoja Genovaitė Bartaševičienė, lydėjusi į Vilnių savo auklėtinę.

Įdomu tai, kad Rusnės dalyvavimu akordeonistų maratone rūpinosi Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas. Ir neatsitiktinai: 2015-ųjų spalio pabaigoje tuomet 12 metei akordeonistei R.Baliūnaitei meras teikė Savivaldybės padėkos raštą už Kupiškio garsinimą ir pelnytą antrą vietą tarptautiniame Italijos akordeonistų konkurse „Premia della citta Lanciano“. Po apdovanojimo meras jaunosios muzikantės pasiteiravo apie jos svajonę. Rusnė sakė norėtų bent pamatyti žymųjį šalies akordeonistą Martyną Lavickį.

Kupiškio rajono meras pažadėjo išpildyti šią svajonę ir pažado nepamiršo.

– Mokytoja Genovaitė Bartaševičienė davė man Martyno Levickio telefoną; paskambinau jam, papasakojau situaciją. Muzikantas suprato, kad pažadas rimtas, ir mūsų bendravimas nebenutrūko. Labai tikėjomės Martyną Levickį pasikviesti į Kupiškiui nusipelniusių žmonių apdovanojimų vakarą, bet muzikanto darbotvarkė nesutapo su mūsų planais. Apie akordeonistų maratoną sužinojau labai anksti, pranešiau apie jį Rusnės mokytojai. Ir štai maratono dalyvių nuotraukoje Rusnė – šalia Martyno Levickio. Manau, kad Martynas kada nors atvyks ir į Kupiškį, – temainfo.lt pasakojo rajono meras D.Bardauskas.

R.Baliūnaitė maratone grojo tris kūrinius: Johano Sebastiano Bacho „Preliudiją”, Aleksandro Grakovskio „Polką” ir Nikolajaus Rimskio-Korsakovo „Bitės skridimą” iš operos „Pasaka apie carą Saltaną”.

Maratono statistika leidžia manyti, kad kiekvienam teko groti po du kūrinius, o kažkas vienas grojo tris. Tas kažkas buvai Tu? – klausėme Rusnės.

– Buvo ne taip: kai kas grojo ir po keturis kūrinius, bet buvo ir tokių, kurie grojo po vieną. Mačiau paskelbtą grojimo laiką: kai kurių jis tesiekė šiek tiek daugiau nei minutę, kai kurių septynias-aštuonias minutes

O koks Tavo buvo grojimo laikas?

– Septynios minutės su trupučiu. Tiksliai nė nebeatsimenu.

Kaip vyko pats maratonas?

– Atvykom prie Šv. Kotrynos bažnyčios. Beje, meras pasirūpino transportu iš Kupiškio į Vilnių ir atgal. Mus pasitiko mergaitė, mums parodžiusi, kur galima pergroti, kur scena, iš kur galime matyti, kaip groja kiti, per kur išeiti į sceną. Mane pakvietė, kai iki mano išėjimo buvo likę gal septynios minutės. Išėjau groti, mane pristatė, nusilenkiau ir atlikau visus kūrinius. Grojome vienas po kito be jokių pertraukų.

Labai jaudinaisi?

– Buvo jaudulys: juk toks didelis koncertas. Tik gal taip smarkiai nesijaudinau, kaip yra buvę.

Ar buvo nurodyta, kokius kūrinius groti, ar juos parinko mokytoja?

– Mokytoja parinko.

Kaip sekėsi? Ar padarei klaidų?

– Gal kokia klaidelė ir buvo, bet nemanau, kad klausytojai ją pastebėjo. Su mokytoja repetavome visą vasarą: daug grojau namuose ir periodiškai važiuodavau konsultacijų pas mokytoją. Labai stipriai ruošėmės šiam renginiui. Aš atstovavau šalies akordeonistams ir privalėjau groti labai atsakingai, kaip sako mokytoja, su protu.

– Ar tai buvo tik koncertas, ar teko rungtis su kitais maratono dalyviais?

– Visi dalyviai šiek tiek konkuravome, mat vienas mūsų laimės Martyno Levickio pamoką. Šio prizo laimėtojas kol kas nežinomas. Šiaip visi šio konkurso dalyviai labai draugiški, mes visi vieni kitus pažįstame, visi labai gerai groja – mes susitinkame įvairiuose konkursuose.

– Kažkodėl manau, kad neužteko vien noro dalyvauti šiame maratone. Gal buvo į jį atranka?

– Prieš dvejus metus aš jau esu dalyvavusi akordeonistų maratone. Tuomet buvo pasiektas akordeonistų maratono Lietuvos rekordas. Be pertraukos grota 5 val. ir 18 min. Maratone dalyvavo 40 akordeonistų, skambėjo 93 kūriniai. Pernai maratonas nebuvo rengtas. O štai šiemet mero paraginta vėl jame dalyvavau. Mes pateikėme paraišką dalyvauti maratone ir buvau pakviesta. Merui esu labai dėkinga už paraginimą ir šiemet dalyvauti šiame renginyje.

Visa Lietuva žino, kaip puikiai groja Martynas Levickis, kaip gražiai jis pažadino dėmesį akordeono muzikai. O kokiu Tau jis pasirodė kaip renginio organizatorius, kaip žmogus?

– Kai pirmą kartą dalyvavau akordeonistų maratone, Martyno Levickio nebuvo. Aš tikrai labai nuoširdžiai nusiminiau. O dabar apie jį galiu pasakyti, jog tai labai šiltas žmogus, labai konkretus, man buvo labai džiugu jį matyti. Martynas Levickis kalbėjo su mano mokytoja ir sakė, kad mes labai gražiai augam.

Kaip manai, ko reikia menininkui, kad Lietuva jį taip pamėgtų, kaip pamėgo Martyną Levickį?

– Turi būti talentingas, mylėti savo darbą ir publiką, taip pat turi labai daug dirbti, įdėti didžiulių pastangų į tai, ką darai.

– Dėkoju Tau už pokalbį. Aš, ko gero, kaip ir visas Kupiškis, linkiu laimėti maratono prizą.

 

Rita Briedienė

Rusnės Baliūnaitės asmeninio archyvo nuotraukos