Išrinkti geriausi darbai, įamžinę J. Kraujūno vardą

Liepos 2 d. Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyrius sukvietė komisiją, rinkusią fotografijų konkurso „Mano žvilgsnis į Kupiškį“ laureatus. Prie bibliotekos kompiuterių sėdo Bibliotekos direktorės pavaduotoja Lina Matiukaitė, „Kupiškėnų minčių“ laikraščio redaktorė Nida Šulcienė ir portalo www.temainfo.lt vaizdo operatorė Emilija Briedytė. Vertinimo komisijoje taip pat dirbo bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyrius specialistė Jolita Pipinienė bei Kupiškio rajono mero patarėja Miglė Savukaitė.

Konkurse dalyvavo šeši fotografijos mėgėjai, gautos 27 nuotraukos.

Pirma vieta atiteko 20-mečiui Juozui Samulioniui už nuotrauką „Kupiškis“, antroji – 17-mečiui Martynui Survilai už nuotrauką „Architektas“, trečioji – 14-metei Neringai Jadlauskaitei už nuotrauką „Dangų remiant“.

Laureatai ir konkurso dalyviai bus pasveikinti ir apdovanoti rugpjūčio 17 d. Tądien Viešojoje bibliotekoje rengiama popietė, skirta J.Kraujūno 5-osioms mirties metinėms pažymėti: kol kas nėra nustatyta renginio valanda, apie ją bus pranešta vėliau. Tačiau jau šiandien žinoma, jog J.Kraujūno artimųjų intencijomis tą dieną 11 val. Kupiškio bažnyčioje bus aukojamos šv. Mišios, o po jų visi rinksis į bibliotekos kiemelį, prie Lauryno Stuokos-Gucevičiaus paminklo.

Nuo šių metų kovo Kupiškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyrius įgyvendina projektą „Kupiškio krašto fotometraštininko Juozo Kraujūno fotografijų fondo formavimas ir sklaida“.

Rengti šį projektą paskatino velionio žmona Vida Kraujūnienė, Kupišlio bibliotekai padovanojusi nemenką dalį J.Kraujūno fotografijų. Kas pažino šį žmogų, atsimena: kai kur gyvenime jis gal ir nespėdavęs, tačiau niekada nevėluodavęs į savivaldybės – administracijos, bibliotekų, švietimo ir sveikatos įstaigų, muziejaus… – renginius. Jis taip ir nerado žmogaus, kuris padėtų sutvarkyti jo nuotraukų archyvą. Pilnos fotoalbumų lentynos laukė laiko, kai kas nors labai įdėmus jas perkraustys…

Kai bibliotekos žinion pateko V.Kraujūnienės ir rajono savivaldybės dovanotų per 10 tūkst. nuotraukų, neliko nieko kito, kaip ieškoti finansinės ir intelektualios paramos sutvarkyti šį fondą. „Nuotraukos tampa bevertės, jei nežinai, kokie įvykiai ir žmonės jose užfiksuoti“, – pasakodama apie pačios rengtą projektą temainfo.lt pasakojo J.Pipinienė.

Imta rengti fotografijų parodas, su mintimi ir viltimi, kad jų lankytojai atpažins fotometraštininko įamžintus veidus.

Pirmoji paroda balandžio 23 d. buvo surengta Kauno „Saulės“ gimnazijoje, kurią 1963 m. baigė J.Kraujūnas. Netrukus fotoparoda buvo surengta Rudiliuose, po mėnesio – Subačiuje.

Vis kitos nuotraukos keliauja po rajoną: šiuo metu J.Kraujūno fotografijomis gėrisi rajono savivaldybės darbuotojai ir lankytojai; paroda „ Gyvenimas Lėvens tėkmėj…“ surengta Noriūnų bibliotekoje.

Projektą iš dalies finansavo Kultūros rėmimo fondas, rajono savivaldybė ir J.Kraujūno šeima. Specialistė J.Pipinienė kol kas labai nenoriai kalba apie planus: suklasifikavus nuotraukas, sudėliojus jas temomis – Valstybinės šventės, atskirų įstaigų renginiai, festivaliai, seminarai — kilo mintis rengti dar vieną projektą ir išleisti atskirtą leidinį. „Bet apie tai vėliau“, – sakė J.Pipinienė, prietaringa anonsams.

Kupiškėnai didžiuojasi muziejininkės Aušros Jonušytės parengta ir išleista Knyga „Fotografas Juozas Karazija“. Kodėl gi neturėtų atsirasti analogiškas leidinys?

„Kupiškis”
Juozo Samulionio nuotr.

„Architektas”
Martyno Survilos nuotr.

„Dangų remiant”
neringos Jadlauskaitės nuotr.

temainfo.lt