Įspūdžiai apie tai, kaip buvo kuriama Anykščių kalėdinė rezidencija

Sidabru sutvisko Anykščių kalėdinė eglė

Gruodžio 7 d. Anykščiuose, ant Šventosios upės vandenų, sidabru sutvisko Kalėdų eglė. Kaip sako patys anykštėnai, žmonių gausa šventė pranoko lūkesčius. Kairiojo Šventosios kranto terasos, pėsčiųjų ir dviratininkų takas palei upę, šlaitas šalia Paupio gatvės, Antano Baranausko tiltas sausakimšai buvo nustoti žiūrovų. Spietėsi žmonės ir dešiniajame upės krante, tik čia vietą ribojo beveik per visą pakrantės plotą išdėlioti fejerverkai. Eglės įžiebimo laukimas prasidėjo 17 val., ir tie, kurie šventines Šventosios prieigas planavo pasiekti tik prieš pat renginį, pakliuvo į neįtikėtiną automobilių spūstį: kai kurie fejerverkais gėrėjosi šalia savo automobilio, netoli žiedinės Anykščių sankryžos.
Lietus maišėsi su šlapdriba.


Baimintasi, kad netaptų bure ant vandens

Pirmi ant pontoninio tilto atplaukė vilniečiai „Teatriuko“ aktoriai Dalia Mikoliūnaitė, Žilvinas Ramanauskas ir Arturas Varnas. Jie buvo teisūs sakę, kad šiemet niekur Lietuvoje nebuvo didesnio Kalėdų eglės įžiebimo įspūdžio. O kažin ar Šventosios pakrantės kada nors buvo mačiusios tokią minią žmonių?
Iki šventės, žinia, buvo visokių spėlionių, komentarų, prieštaravimų ir kantraus laukimo, kaip eglė atrodys ant vandens, kodėl ji pasirinkta karkasinė.
Ir tikrai: buvo minčių statyti gyvą žaliaskarę, bet suabejota, ar, įsisiautėjus žiemos vėtroms, ji netaps vėjo blaškoma bure, – tad ir nuspręsta formuoti karkasinę. Karkasą, pagamintą UAB „Meteka“ ir UAB „Lašų duona“, atvežė rokiškėnai verslininkai, naudoję jį trejus metus Rokiškio Kalėdų senelio rezidencijai. 2016 m. ant karkaso buvo formuojama įspūdinga „Duguvos“ bendrovės įvairiaspalvių virvių virvelių eglė, 2017 m. žaliaskarė nupinta iš eglės šakų girliandų, o pernai Lietuvą sužavėjo medinė eglė. Rokiškio verslo klubo sumanymu 2019-ųjų Kalėdų rezidencijai buvo pasirinktas rokiškėno medžio drožėjo dievdirbio Liongino Šepkos motyvas, lyg ir netyčia tapęs Rokiškio – Lietuvos kultūros sostinės akcentu. Geresnę idėją ir sugalvoti sunku.
Apie 12,5 m karkasui vėl buvo lemta tapti labai ypatingos eglės šerdimi. Apipinta ji eglių šakomis, o pats karkasas papuoštas girliandomis, kurių ilgis iš pradžių siekė 2 km 200 m, bet paskui nuspręsta: girliandų mažoka, tad jų dar nupirkta per 1 000 m, ir jau bendras girliandų ilgis siekė apie 3,5 km.


Vaizdo ir garso informacija – vandens sienoje

Kalėdų senelio kelionę į Anykščius tūkstančiai žmonių stebėjo vandens ekrane. Šokantys ir prožektorių spalvomis dažomi fontanai staiga virsdavo vandens siena, joje išryškėdavo Kalėdų ekspreso – siauruko bėgiais per pūgą skriejančio traukinuko vaizdai, Senelį parsivežti išvykusių, savo iniciatyva, idėjomis ir darbu šventei talkinusių rajono muziejininkų, kultūros darbuotojų, bibliotekininkų simboliai.
Tiesiogiai buvo parodyti du epizodai: senelio atvykimas prie eglutės ir žmonių minios.
Iš vandens ekrano susirinkusiuosius sveikino ir Rokiškio verslo klubo prezidentas, UAB „Ivabaltė“ generalinis direktorius Irmantas Tarvydis.
– Džiaugiuosi, kad tapote Kalėdų rezidencija. Linkiu, kad Rokiškyje gimusios Kalėdų rezidencijos iniciatyvos įsitvirtintų Anykščių žemėje ir jungtų Aukštaitijos krašto žmones, – kalbėjo jis.
Vandens sienos ekrano įrangą, sveriančią apie 700 kg, anykštėnai nuomojo iš latvių, galingą – 160 kW – generatorių vežėsi iš Vilniaus – viskas Kalėdų rezidencijos įspūdžiui.
Vaizdo ekspresijoms elektroninę muziką pritaikė anykštėnas Tomas Petronis.
– Jam – tik 21-eri. Tomui linkiu eiti elektroninės muzikos kūrybos keliu ir dėkoju jam už didžiulį, iki 100-osios sekundės dalies muzikos ir vaizdo tikslumą ekrane, – sakė eglės įžiebimo šventinio renginio Julius Jakubėnas.
Renginys truko 50 min. Kaip temainfo.lt teigė J. Jakubėnas, buvo suskaičiuota kiekviena sekundė.


Tai, ko nematė minia

Minia nematė žmonių komandos, dirbusios dešiniajame upės krante. Penki valtininkai į Šventosios vidurį, prie eglės, saugiai plukdė Kalėdų senelį, Jazzu ir kitus. Beje, daugelyje vietų, tolokai nuo dešiniojo kranto, upės gylis tesiekia vos pusmetrį, ir – joks malonumas būtų užplaukti ant seklumos…
Nematė minia ir prie užtvankos pastatytame namelyje įsikūrusių pulto darbuotojų.
Anot režisieriaus, apie 50 proc. šventinio efekto priklauso panevėžiečiui garso ir šviesų operatoriui Žilvinui Baronui. Už puikų darbą J. Jakubėnas dėkingas ir UAB „Anykščių komunalinis ūkis“ direktoriui Kaziui Šapokai, kurio vadovaujamos bendrovės darbuotojai nė karto nepasakė: „Mums nepriklauso“. Dėkojo režisierius, kaip pats sakė, absoliučios ramybės žmogui – Anykščių kultūros centro direktorei Dijanai Petrokaitei – kaip visada, taip ir šįkart, – darbui sukūrusiai puikų emocinį pagrindą.


Tai buvo ypatingas reginys

Sidabro spalvos girliandomis nušviestą eglę palydėjo fejerverkai. Tai buvo ypatingas beveik 4 min. reginys. Dešiniajame Šventosios krante fejerverkai buvo išdėlioti penkiuose taškuose: ugnys simetriškai apglėbdavo eglę, ryškiomis juostomis nutvieksdavo ją iš kraštų, ir vėl apiberdavo ugnimis tarsi iš paties jos centro. Efektą dar labiau paryškino režisieriaus parinktas kalėdinių kūrinių takelis, muzikiniai akordai, sinchroniškai sutapę su salvių išsiskleidimu, šūvių trenksmu ar net jų tylos akimirkomis, kūrė fejerverkų spektaklį.
– Kai kurie šūviai turėjo būti iššauti bent kiek anksčiau, kad danguje išsiskleidžiantys ugnies skėčiai sutaptų su muzikos ritmu. Keturių minučių efektui sukurti reikėjo labai daug laiko: muzikos garsų ir salvių sinchronizacija – įmonės „Saliutas“ specialistų didžiulės pastangos, – sakė J. Jakubėnas.
Režisieriaus teigimu, eglės įžiebimo šventinio renginio kūrybinio darbo netrikdė nei emocijos, nei finansai.


Koncertas, užbūręs gera nuotaika

Pilnutėlė jauki Anykščių kultūros centro salė pasitiko Lietuvos valstybinį simfoninį orkestrą, dirigentą maestro Gintarą Rinkevičių ir solistę Ievą Prudnikovaitę.
Skambėjo populiari, visų pamėgta simfoninė muzika, pakerėjusi klausytojus ta nesuvokiama grožio paslaptimi, kuri pagauna ir užburia gera šventine nuotaika.
Tai buvo paramos koncertas, Anykščių, Kupiškio ir Rokiškio verslininkų padovanotas savo įmonių darbuotojams.
– Tegu Kalėdų senelis nesupyks: savo gėlių puokštę dovanosiu ne jam, o nuostabiajai Ievai Prudnikovaitei, – sakė Rokiškio verslo klubo prezidentas I. Tarvydis.
Šis renginys tapo akcentu visos įspūdingos dienos. Reikėjo tokio renginio: žmonės nesiskirstė, vaišinosi prie vestibiulyje padengtų stalų, bendravo, aptarė šventės įspūdžius, sveikino vienas kitą artėjančių švenčių proga, linkėjo gražaus ir jaukaus šv. Kalėdų laukimo.
Kiekvienam šio vakaro dalyviui buvo padovanota stiklo taurė su užrašu „Kalėdų rezidencija 2019. Anykščiai“.


Tokia mugė – pirmą kartą Aukštaitijoje

Eglės įžiebimo šventės dieną kalėdinė mugė Paupio gatvėje, švietusi vienodais baltais nameliais, veikė iki 22 val.: skambėjo muzika, šurmuliavo žmonės. Mugėje iki sausio 6 d. prekiaus Kupiškio, Biržų, Rokiškio, Anykščių verslininkai, amatininkai, tautodailininkai. Aukštaitijos istorijoje – pirma tokia mugė, veiksianti visą mėnesį.
Kupiškėnams tris namelius nupirko rajono Savivaldybė: viename prekiauja „Slaunas“, kitame spalvingas, praktiškas, saldžias kalėdines dovanėles siūlo „Domino“, trečiame įsikūrė trys įmonės: vaistažolių augintoja iš Stirniškių kaimo Renata Montvilienė, vienintelė Lietuvoje prekiaujanti baziliko pasta ir savo produkciją teikianti keturioms Lietuvos sveiko maisto parduotuvėms; įvairių uogų skonių medumi prekiauja visoje Lietuvoje žinoma kupiškėnų bitininkų įmonė „Brolių medus“; kepinius čia siūlo Kupiškyje savo atstovybę turintys Panevėžio kepėjai.
– Mes visi trys prekiausime pakaitomis, – temainfo.lt sakė R. Montvilienė.
Anykštėnams penkis namelius pasiūlė Turizmo ir verslo informacijos centras. Viename jų prekiauja pats centras, kitame – Anykščių menų inkubatorius-menų studija, mugės lankytojams siūlantys Anykščių krašto dailiųjų amatų autorių dirbinius – odos ir gintaro papuošalus, suvenyrus, nėrinius, kalėdinius žaisliukus, vaško žvakes, paveikslus ir fotodrobes, dovanų rinkinius su Anykščių atributika… Šalia prekiauja UAB „Dialvi“; karštu maistu – „Roko virtuvė“; savo produkciją siūlo „Spa Vilnius Anykščiai“ virtuvės „Miško restoranas“ kepėjai ir virėjai.
– Nesame prekiavę jokiose šalies mugėse, tačiau Anykščių kalėdinė Paupio gatvė mus sudomino – puiki vieta ir proga pasireklamuoti, – temainfo.lt sakė „Miško restorano“ atstovas.
Biržų verslininkams atstovauja „Gražvilda“, kvepianti ir viliojanti kepiniais, bei Rinkuškiai – biržiečių aludariai.
– Rokiškėnai sujungė du kalėdinės prekybos namelius, jiems nupirktus verslininkų. Kepiniais prekiauja Prano Blažio įmonė „Darola“, juodupietės Laimutės Sadauskienės kepėjos, savo produkciją siūlo bendrovės „Lašų duona“ ir „Daivida“, – temainfo.lt pasakojo Rokiškio verslo klubo administratorė Vismantė Griškevičienė.
Jau antrą mugės dieną į Anykščius atvyko turistinis autobusas iš Latvijos.


Kalėdų rezidencijos senelį lankys ir latviai

Vakar, gruodžio 8 d., Istorijų dvarelyje (Paupio g. 10) atidaryta Kalėdų senelio rezidencija. Su vaikais bendravo Kalėdų senelis, pasipuošęs naujutėlaičiais baltais kailiniais, Rokiškio verslo klubo užsakymu iš avikailių pasiūdintais Rokiškio rajono Juodupės siuvėjos.
Kaip temainfo.lt sakė pats Senelis, iki Trijų karalių šventės Istorijų dvarelyje jis dirbs kasdien nuo 11 val. iki 19 val.; išeiginę turės tik gruodžio 16-ąją.
– Senelis sulaukia tiek daug svečių, jog susidaro valandos trukmės eilė, – temainfo.lt teigė Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Kristina Beinorytė.
Ne vieną susitikimą su Anykščių Kalėdų rezidencijos seneliu jau suplanavo Rygos turizmo centras: Kalėdų senelis sutiks ir latvių vaikus.
Puošnūs Anykščiai laukia Kalėdų. Žibančių eglių giraitės puošia svarbiausius miesto objektus ir ragina juos aplankyti. Kalėdų rezidencija veiks iki sausio 6 d.

  [gallery_box] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_2.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_3.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_4.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_5.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_6.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_7.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_8.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_9.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_10.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_11.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_12.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_13.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_14.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_15.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_17.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_18.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_19.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_20.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_21.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_23.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_24.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_25.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_27.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_28.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_29.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_30.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_31.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_32.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_33.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_34.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_36.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_37.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_38.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_39.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_40.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_41.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/12/kaledu_rezidencija_anyksciai_2019_42.jpg” descr=”” title=””] [/gallery_box]  


Rita Briedienė
Emilijos Briedytės nuotraukos