Iš gyvenimo išvarytas pirmąją atostogų dieną

Birželio 11 d. Panevėžio apylinkės teismas priėmė sprendimą suimti Arno B., gyvenusio Kupiškio rajono Noriūnų gyvenvietėje, žudikus.

Kaip praneša Panevėžio apskrities VPK Komunikacijos grupės vyresnioji specialistė Rasa Černauskaitė, birželio 9-osios vakarą jaunuoliai girtavo Noriūnų parke. Padauginus alkoholio tarp pažįstamų Kupiškio rajono gyventojų kilo konfliktas, kurio metu buvo mirtinai sumuštas 18-metis A.B.
Panevėžio apskrities VPK Kupiškio rajono policijos komisariato pareigūnai įvykio vietoje sulaikė įtariamąjį T. J. (gim. 1995 m.). Į pranešimą apie nužudytą jaunuolį sureagavo Panevėžio apskrities VPK Nusikaltimų tyrimo biuro Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai. Jie žaibiškai atvyko į įvykio vietą. Bendros Kupiškio ir Panevėžio pareigūnų pastangos nenuėjo perniek – po valandos buvo sulaikytas ir antras įtariamasis S.Š. (gim. 1994 m.) Profesionaliai įvykio vietą tyrę pareigūnai išsiaiškino, kad nužudyme dalyvavo ir L.L. (gim. 1996 m.). Įtariamasis sulaikytas.

Panevėžio apskrities VPK pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal LR baudžiamojo kodekso 129 str. („Nužudymas“) 1 dalį. Ji numato laisvės atėmimą nuo septynerių iki penkiolikos metų.
Kupiškio rajono gyventojai T. J., S. Š. ir L. L. sulaikyti. Įtariamieji policijai žinomi dėl chuliganiško elgesio, kūno sužalojimo ir smulkių vagysčių.

Jau tą patį vakarą žinia apie šiurpų įvykį pasiekė Kupiškio technologijos ir verslo mokyklą (KTVM), kurioje A.B. mokėsi, sėkmingai įveikė pirmą statybininko-apdailininko profesijos kursą. Į šią mokyklą vaikinas įstojo baigęs Noriūnų Jono Černiaus pagrindinę mokyklą.

Birželio 9 d. KTVM prasidėjo vasaros atostogos. Ryte A.B. dar buvo atvažiavęs į mokyklą atsiskaityti už praėjusią savaitę praleistas dvi dienas.

– Jis buvo labai pareigingas vaikas. Nebuvo atvejo, kad žinute arba skambučiu manęs neinformuotų apie priežastis, kurių verčiamas planuoja neatvykti į mokyklą. Kartą jis apsirgo ir nepasirodė mokykloje. Negaudama jokio pranešimo sunerimau: kartu su socialine pedagoge Jovita Mačiene nuvykome pas jį į namus. Sužinojome: jis serga; neturi pinigų pasipildyti sąskaitai ir apie savo situaciją negali pranešti, – temainfo.lt pasakojo grupės, kurioje A.B. mokėsi, vadovė Dalia Viržintienė.

Šio apsilankymo pedagogėms užteko suprasti, kaip sunkiai materialiai verčiasi šeima: keturi vaikai ir vieniša motina. Arnas buvo vyriausias. Anot vadovės, dažniausia praleistų pamokų priežastis ir buvo galimybė patalkinti kaimynams ir užsidirbti bent šiek tiek pinigų. Tokių progų jis turėjo praėjusį rudenį, atsirado jų ir šį pavasarį. Tą nelemtą dieną A.B. irgi vagojo kaimynui bulves.

– Vaikinas niekada nebuvo pastebėtas ar įtariamas girtaujantis. Jį pažinome kaip tvarkingą, atsakingą, labai nuoširdų auklėtinį ir kursioką. Šios jo savybės mus skatino ieškoti galimybių jam padėti: kreipėmės į Noriūnų seniūniją. Sunku pasakyti, ar seniūnija gali padėti finansiškai; mūsų auklėtinio mamai buvo suteikiama galimybė dirbti pagal Viešųjų darbų programą. Šis nepastovus darbas šeimai buvo svari parama. Mokykla vaikinui siūlė nemokamą maitinimą. Mūsų didžiausiai nuostabai, jis jo atsisakė. „Neimsiu nemokamo maisto“, – kategoriškai pasakė mano auklėtinis. Mums nepavyko jo įkalbėti. Nenoras prašyti pagalbos, matyt, yra jo namų aplinkos savybė. Kai anąkart lankėmės pas A.B., pastebėjome, jog jo mama esamą situaciją vertina labai natūraliai, tarsi nebūtų nė menkiausios galimybės ją keisti, bent truputį pagerinti. Taip elgiasi žmogus, visiškai susitaikęs su savo būties beviltiškumu, nebematantis išeities. Ir ji pati sakė: „Mums visko užtenka. Aš sūnui įdedu pinigėlių, maistelio.”  Arnas gyveno bendrabutyje ir niekada nesiskundė, kad jam kažko stinga, – pasakojo vadovė.

Kitos dienos ryte D.Viržintienė ir  J.Mačienė nuvyko į Noriūnus, jau gerai žinodamos, jog šeimai reikės paramos ir pagalbos. Seniūnijoje jos sužinojo, jog namuose nieko nėra. Telefonu atsiliepusi A.B. motina sakė, kad ji poliklinikoje, jai reikia išsirašyti vaistų.

Grupės vadovė ir socialinė pedagogė su A.B. motina susitiko Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje. Sutrikusiai ir sugniuždytai jai reikėjo net elementariausios informacinės paramos, kur ir kaip tvarkyti sūnaus laidojimo reikalus.

Mokyklos taryba skyrė pinigų, ir mama pati rinko savo sūnui karstą ir rūbus. Ji sakė, kad jos berniukas mėgo šviesias spalvas… Jam nepatikdavo kaklaraištis, todėl kostiumui mama priderino varlytę. Ji pati išrinko ir atlapo gėlę. Už viską – apie 1 000 Lt – sumokėjo mokykla.  Dar beveik tokią pat sumą KTVM bendruomenė A.B. šeimai surinko aukomis.

Trim automobiliais važiavo vaikino grupės draugai į jo šermenis. Jaunuolių nuotaikos įvairios: išsigandę, sunerimę, paskendę nešnekiame liūdesy, tvardantys pyktį, norintys, kad A.B. žudikai būrų nubausti…

– Birželio 9-ąją atsisveikindama jam palinkėjau: „Gerų tau atostogų!“ Jis atsakė: „Ir jums – gerų atostogų! Taip ir išsiskyrėme, – vos tramdė ašaras auklėtoja.

A.B. pašarvotas Noriūnų bendruomenės namuose.

temainfo.lt
Almanto Briedžio nuotr.

.