Ingrida Bernatavičienė: „Jeigu Kupiškio rajone susirgimų skaičius augs ar išliks toks pat, Savivaldybė negalės laisvinti karantino sąlygų“

Kupiškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovė, rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Ingrida Bernatavičienė.
Emilijos Briedytės nuotr.

Tarp 60 šalies savivaldybių Kupiškio rajonas atsidūrė antroje vietoje pagal COVID-19 susirgimų skaičių: 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų tenka 486 nauji susirgimai.


Šoktelėjo COVID-19 atvejų skaičius

Kupiškio rajone per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų statistinis rodiklis siekia 486. Kupiškėnus lenkia tik Švenčionių rajonas. Net Marijampolės savivaldybė skaičiuoja 440, Vilniaus miestas – 396.
– Visgi kovo 8-osios duomenimis, neužfiksuota naujų susirgimų. Tai lėmė savaitgalio mažesnis tyrimų skaičius, ar tai jau yra kelių dienų tendencija? – teiravomės Kupiškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovės, rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Ingridos Bernatavičienės.
– Greičiausiai tai lėmė pasikeitusi testavimo tvarka: nuo praėjusios savaitės Mobilus punktas sekmadieniais nedirba, – sakė ji.
Raudonoje zonoje tebėra ir Rokiškio rajonas – 342.
– Kupiškis – juodoje, – situaciją įvertino rokiškėnas.
Anykščių rajonas – 15 vietoje: 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų tenka 97 nauji susirgimai.
Mažiausiai susirgimų fiksuojama Birštono savivaldybėje – 50; Lietuvos vidurkis siekia 237.4.


Kas lėmė šuolį?

– Vasario 5 d. Kupiškio rajonas tarp 60 savivaldybių buvo 51 vietoje, šiandien – antroje. Kas, Jūsų nuomone, lėmė tokį didelį susirgimų šuolį?teiravomės Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovės I. Bernatavičienės.
– Kovo 8 d. vyko Kupiškio rajono savivaldybės administracijos Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, kuriame buvo aptarta COVID-19 situacija rajone. Sunku pasakyti, kas konkrečiai galėjo lemti tikį didelį susirgimų šuolį, tačiau stebimi protrūkiai Savivaldybės įstaigose ir įmonėse, privataus sektoriaus įmonėse. Kadangi susirgimų skaičius buvo ženkliai sumažėjęs ir tai nuteikė atsargiai optimistiškai, galbūt, pritrūko žmonėms susikaupimo ir paskatino juos atsipalaiduoti.
Norėtųsi paprašyti visų, kad COVID-19 koronaviruso infekciją vertintų rimtai, vengtų bet kokių nebūtinų kontaktų, dėvėtų apsaugos priemones, pajutę į peršalimą panašius simptomus liktų namuose ir laikytųsi visų kitų Sveikatos apsaugos ministerijos pateikiamų rekomendacijų.
Jeigu Kupiškio rajone susirgimų skaičius augs ar išliks toks pat, Savivaldybė negalės laisvinti karantino sąlygų, o tai, manau, yra labai svarbu kiekvienam mūsų. Išlikime atsakingi ir pareigingi, kad greičiau galėtume grįžti į normalų gyvenimą, – sakė ji.


Susiformavo židiniai

Anot Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovės I. Bernatavičienės, šiuo metu Kupiškio rajone yra šeši židiniai įmonėse ar įstaigose ir devyni šeiminiai židiniai.
Židiniai fiksuoti UAB „Dailista“, UAB „Narjanta“, AB Šiaulių bankas, UAB „Kupiškio vandenys“, UAB „Kupiškio komunalininkas“, Kupiškio rajono Šv. Kazimiero vaikų globos namuose.
Kupiškio rajono savivaldybė naudojasi statistikos duomenimis, taip pat bendradarbiaujama su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
– Ar Savivaldybė turi galimybę kontroliuoti, kaip testuojasi verslas? – teiravomės Centro vadovės.
– Savivaldybė tokios galimybės neturi, tačiau teikiame verslui informaciją apie galimybę testuoti verslo darbuotojus:
https://www.kupiskis.lt/lt/informacija/naujienos-aktualijos/verslo-darbuotoju-testavimas-del-covid-19.html
Manome, kad tai yra labai svarbu, ir verslo atstovai pasinaudos šia galimybe, – sakė Centro vadovė.

Nerimą kelią sparčiai augantis susirgimų skaičius

Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovės I. Bernatavičienės teiravomės, koks momentas koronaviruso plitimo laikotarpiu jai asmeniškai sukėlė didžiausių išgyvenimų.
– 2020-ųjų pradžioje, kada COVID-19 koronavirusas pradėjo plisti Lietuvoje, buvo daug nežinomų dalykų – ugdėsi nauja patirtis visiems. Buvo sunku priimti sprendimus, įtakojusius visų rajono žmonių gyvenimą. Šiandien vertinant šią situaciją galiu pasakyti, kad priimti sprendimai, ko gero, pateisino lūkesčius: pirmieji COVID-19 atvejai rajone fiksuoti gerokai įsibėgėjus COVID-19 koronaviruso plitimui visoje šalyje.
Šiuo metu nerimą kelią sparčiai augantis susirgimų skaičius, tačiau tikiu, kad visų mūsų pastangomis, greitai įveiksime ir šį etapą, neliksime tarp tų savivaldybių, kuriose karantino ribojai užsiliks ilgesniam laikui.
Dar kartą linkiu visiems būti pareigingais ir atsakingais, vengti nebūtinų kontaktų, dažnai plauti ir dezinfekuoti rankas, pajutus bet kokius ligos simptomus, kad ir menkiausius, likti namuose – tik taip bus suvaldytas viruso plitimas. Kviečiame visus rajono gyventojus, kurie pajuto ligos simptomus, įstaigų darbuotojus, kurie priklauso prevencinio testavimo grupėms, aktyviai testuotis.
Prašau tų, kurie šiuo metu turi galimybę skiepytis COVID-19 vakcina, pasitikėti mokslu ir aktyviai tai daryti. Šiuo metu vakcina – efektyviausia priemonė viruso plitimui suvaldyti.


Rita Briedienė