Įgyvendinta svajonė – čiuožykla ant dvaro tvenkinio

Rokiškio krašto muziejaus idėja – ant dvaro tvenkinio įrengti čiuožyklą yra ir netikėta, ir sena kaip patys tvenkiniai abipus Tyzenhauzų alėjos. Jie tapatinami su XVIII a. pabaigos – XIX a. pradžios laikotarpiu, kai buvo pradėtas formuoti Rokiškio dvaro parkas. Mėgstamiausias grafų užsiėmimas buvo jodinėjimas, lauko tenisas, vasarą – plaukimas, žiemą – slidinėjimas, čiuožimas. Ant dvaro tvenkinių čiuožykla veikdavo kasmet.

Rokiškio grafų virėjo Augusto Kalpoko šeimos anūkė, Kupiškio rajono savivaldybės vyriausioji architektė Euchrida Sipavičienė viename muziejininkų ir architektų susitikime yra pasakojusi apie savo mamą, augusią dvare, ir jos jaudulį prieš iščiuožiant ant tvenkinio ledo. Tai buvusi šventė. Ko gero, tokia pat, kaip ir praėjusį šeštadienį, sausio 9 d., ant dvaro tvenkinio surengta Rokiškio krašto muziejaus vyriausiosios muziejininkės Giedrės Spundzevičienės.

Tarp gražiausių savo vaikystės prisiminimų muziejininkė tebesaugo čiuožyklą ant Rokiškio dvaro tvenkinio, kuomet ji, dar visai maža Senamiesčio mergaitė, kartu su visais čiuožė ratu aidint muzikai. Sugrąžinti čiuožyklos šventę ji svajojusi jau kelerius metus.

– Staigus šaltis suformavo labai lygų ledą, sniegą nustumdyti padėjo muziejaus vyrai, muziejininkės virė arbatą ir kvietė visus į sargo namelį sušilti. Visą popietę skambėjo muzika. Žmonių susirinko gal šimtas, o gal ir daugiau. Nė nesitikėjau jų tiek daug. Labai džiaugiuosi pajutusi, kad tokios šventės miestui reikia, kad tebėra gyvas senasis rokiškėnų pomėgis čiuožti. Nuoširdžiai tuo džiaugiasi. Beje, turėjome ir prasmingą akciją – surinkti pinigų juodųjų gulbių visaverčiam pašarui – vitaminams, papildams. Rokiškėnai paaukojo 74 eurus. Už tai savo miesto žmonėms jaučiu didžiulę padėką,  –  temainfo.lt sakė muziejininkė G.Spundzevičienė.

Juodąsias gulbes rokiškėnams padovanojo latviai: 2010 m. lapkričio 11 d. Rokiškis ir Cėsis pasirašė bendradarbiavimo sutartį, o kitų metų pavasarį partneriai į dvaro tvenkinį paleido dvi gulbes.

Anot žvejų, dvaro tvenkinio ledo storis siekia 20 cm, o vietomis ji dar storesnis. Čiuožykla saugi net labai dideliam žmonių būriui.

 

Vilmantas Pranckevičius
Rokiškio krašto muziejaus nuotr.