Į Kupiškį buvo užsukusi keliaujanti paroda apie vaikų kasdienybę tremtyje

Po Lietuvą keliauja paroda apie tremtyje gyvenusių vaikų kasdienybę – ji aplankė aštuonis Tolerancijos ugdymo centrus, buvo užsukusi ir į Kupiškio Povilo Matulionio progimnaziją.


Apie vaikų gyvenimą tremtyje

Parodai apie vaikystę tremtyje buvo atrinkta Kauno IX forto muziejaus rinkiniuose saugoma medžiaga, atspindinti vaikų gyvenimą Krasnojarsko krašte, Jakutske, Buriatijoje, Komijos Respublikoje, skirta Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų 5–12 klasių moksleiviams.
Naudodamiesi klausimų ir atsakymų forma parodos lankytojai turi galimybę dalintis savo mintimis, pastebėjimais apie Sibire gyvenusių ir dabartinėmis sąlygomis augančių vaikų fizinę ir psichologinę būseną, palyginti gyvenimą okupacinėje sistemoje ir laisvoje šalyje.


Liko savaitei

Paroda buvo atkeliavusi ir į Kupiškio Povilo Matulionio progimnaziją. IX forto muziejininkai Renata ir Vytautas apžvelgė parodą, pravedė edukacinį užsiėmimą 6a ir 6b klasių mokiniams, jų mokytojams. Pamokoje skambėjo aštuntų klasių mergaičių atliekama daina „Raudoni vakarai“. Mokines ruošė mokytoja Daiva Palionienė. Septintokė Austėja Liubertaitė perskaitė jausmingą ištrauką apie tremtį.
Ekspozicija progimnazijoje liko visai savaitei. Mokytojos Nijolė Puzelienė, Valė Lapienienė, Jolanta Latvienė, Gaiva Valeckaitė ir Aušra Aleksandravičienė 5–7 klasių mokiniams vedė edukacinius užsiėmimus pagal muziejaus parengtą medžiagą ir rekomendacijas.
Pamokos pabaigoje atvertę parodos stendo langelius mokiniai sužinojo, kad tremtyje didžiausia vaikų svajonė buvo mokytis…


Mokiniai – apie parodą

Štai ką apie šią parodą teigia vaikai.
Tadas: „Šią pamoką mokėmės apie tremtį į Sibirą. Buvo penkios vaikų grupės. Kiekviena grupė pasirinko po lagaminą. Lagaminuose buvo įvairių daiktų. Visoms grupėms reikėjo susipažinti su lagamino turiniu ir papasakoti, kam buvo skirti lagamino daiktai. Po to visi gavome klausimus ir užduotis, kurias atlikome pasinaudodami parodos stendu.“
Emilis: „Pamoka buvo labai įdomi. Sužinojau, kad žmonės gyveno labai skurdžiai ir kad daug jų mirė…“
Martynas: „Aš apie trėmimus žinojau nedaug, o dabar sužinojau daugiau“.
Mantas: „Man paliko didelį įspūdį pamoka apie vaikus tremtyje.“
Nijolė Puzelienė ir Jolanta Latvienė


Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos Tolerancijos ugdymo centro koordinatorės