Į Kiniją keliaus Rokiškio fermentiniai sūriai ir varškės produktai

Lapkričio 19 d. Pekine Lietuvos delegacija bei Kinijos generalinės kokybės priežiūros, kontrolės ir karantino administracija pasirašė protokolus dėl veislinių galvijų ir pieno produktų eksporto į Kiniją. Delegacijoje dalyvavo ir AB „Rokiško sūris” direktoriaus pavaduotojas Dalius Trumpa. Su juo ir kalbėjome apie tai, kokias galimybes Lietuvai ir Rokiškiui atveria didžiulė šios šalies rinka.

– Protokolų pasirašymas – kelio į Kiniją pradžia. Kaip toliau bus formuojami prekybiniai su šia šalimi ryšiai?

– Tai tokia šalis, su kuria prekybiniai santykiai pradedami formuoti aukščiausiu tarpvalstybiniu lygiu. Kitas žingsnis po lapkričio 19-osios Protokolo pasirašymo – produkcijos sertifikatų derinimas. Patys to padaryti negalime, tai – valstybinių institucijų darbas. Pasirašius formalius šios procedūros dokumentus Lietuvos pieno perdirbimo įmonės įgauna teisę – tokios iki šiol neturėjome – vežti į Kiniją savo produkciją.

– Kokiu principu buvo atrinktos įmonės pasirašyti Protokolą?

– Jį pasirašė Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Prieš tai buvo atsiklausta, kurios įmonės norėtų savo produkciją eksportuoti į Kiniją. Į sąrašą pateko visi šios srities gamybininkai, pareiškę tokį norą.

– Suteikta teisė prekiauti dar negarantuoja pirkėjo. Kaip vyksta jo paieška?

– Prekybos galimybių niekas nepaduos ant lėkštutės. Mes, žinoma, to ir nesitikime. Savo produkcijos pirkėjo ieškosime per žemės ūkio atašė Lietuvos diplomatinėje atstovybėje Kinijoje, per kitus savo klientus, dalyvausime parodose.

– Ieškodama rinkų Italijoje AB „Rokiškio sūris” vieneriems metams šioje šalyje apgyvendino savo specialistą: taip lengviau išmokti kalbą, pažinti rinkas. Ar šią patirtį taikysite ir Kinijoje?

– Gali būti. Kol kas mes tai svarstome – matysime pagal potencialą. Italijoje įkurdinome savo žmogų tuomet, kai šioje šalyje parduodavome jau labai nemažus kiekus. Vis dėlto Italija – ne Kinija. Čia yra sava specifika.

– Kokius pieno produktus mėgsta kinai?

Problema ta, kad kinai mažai valgo pieno produktų. Daugiausia jų naudoja kaip ingredientą vaikų maisto produktuose ir jogurtų pavidale.

– Ar Pekine ragavote pieno produktų?

– Taip, žinoma. Tenykštis jogurtas man visiškai nepriimtino skonio.

– Koks jis?

– Skonį sunkoka nupasakoti. Jie rūgštūs.

– Ką UAB „Rokiškio sūris” ketina siūlyti kinams?

– Tikimės parduoti įvairių fermentinių sūrių ir varškės produktų.

– Be juk gaminate ir jogurtą. Gal bandysite keisti jo receptūrą, artimą kinams?

– Atradę rinką, žinoma, keistume produkciją, gamintume tai, kas patrauklu kinams. Tačiau šiai šaliai tiekti jogurtą būtų labai sudėtinga – per didelis atstumas.

Verslas

– Kaip bendrovė rengiasi produkcijos transportavimui?

– Lietuvoje yra įmonių, gabenančių prekes į Kiniją. Planuojame pirkti transportavimo paslaugą.

– Viename interviu su rokiškėnu, komandiruotėse dirbančiu Kazachstane, aprašėme jo įspūdį Astanoje nusipirkus rokiškėniško sūrio. Nuo Kazachstano iki Kinijos – nebe kažin kiek…

– Tarp Kazachstano ir Kinijos rytų pakrantės, kur yra didžiausias gyventojų skaičius, – dar labai nemažas atstumas. Bene ekonomiškiausias kelias – jūra.

– Į kokias šalis šiuo metu keliauja AB „Rokiško sūris” produkcija?

– Į daugelį, išskyrus Rusiją. Prekiaujame JAV, Persijos įlankos, Europos šalyse. Spauda šiek tiek sureikšmina įvykį  – galimybę pieno produktais prekiauti Kinijoje: pavyzdžiui, sūrio kinai importuoja dvigubai mažiau negu iki embargo importuodavo Rusija. Kinijos rinka iš tiesų yra didžiulė, bet ji nėra tuščia: reikės nemažai laiko prekybai įsibėgėti. Žinoma, mums patiems ši galimybė labai svarbi.

– Ar anksčiau teko lankytis Kinijoje?

– Taip. Esu šioje šalyje buvęs ne kartą.

– O kokia buvo lapkričio vizito kultūrinė programa?

– Nebuvo tokios. Darbotvarkė buvo labai įtempta: lankėme parodą, susitikome su Kinijos gamintojais, mus priėmė Danijos pramoninkų konfederacijos atstovai. O ir oras buvo labai ne koks – šalta, drėgna. Kaip ir pas mus. Žiema.

– Tai kada tikitės į Kiniją išsiųsti pirmą produkcijos partiją?

– Popieriai jau bus sutvarkyti kitų metų pradžioje.

 

Kalbėjosi Rita Briedienė

Rino Neverausko nuotraukos