Gražiausių Vasario 16-osios renginių įspūdžiai – šalies Prezidentei

Ko gero, dažnas naršė Lietuvos Respublikos Prezidentūros tinklalapyje ir adresu www.lrp.lt/vasario16 vertino savo krašto renginių nuotraukas. Prezidentė Dalia Grybauskaitė ragino: „Vasario 16-ąją švęsk linksmai iš išradingai”. Visa Lietuva fiksavo įdomiausius Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio momentus ir siuntė nuotraukas į Prezidentūrą.

 

ROKIŠKIO RAJONAS

Rokiškėnai fiksavo 34 renginius; originalumo jiems gali tik pavydėti.

 

Aleksandravėlė

Aleksandravėlės bendruomenė Prezidentei išsiuntė netradicinių šventinių pasipuošimų nuotraukas.

Trispalvės plevėsavo beveik prie kiekvieno gyvenvietės namo, net ir atokiuose kaimuose. Akį traukė išradingos kompozicijos gyventojų sodybose ir Aleksandravėlės skverelyje.

 

Bajorai

Bajorų kaimo bendruomenė pasiuvo 8 m ilgio ir 4,5 m pločio vėliavą, papuoštą skaičiumi 100, o šis dekoruotas baltiškais simboliais.

 

Duokiškis

„Vasario 16 d. Duokiškio kaimo bendruomenė surengė žaismingą pilietinę akciją „Duok 100 kiškių“. Idėja akcijai kilo remiantis Duokiškio kaimo pavadinimo kilmės legenda. „Akcijos sėkmė pranoko lūkesčius! Mus pasiekė rankų darbo suvenyrai, žaislai, piešiniai, keramikos, stiklo dirbiniai ir kt. iš Rokiškio miesto ir Rokiškio rajono, Duokiškio, Kamajų, Kalvių, Aukštakalnių, Salų, Kazliškio, Obelių, Verksnionių bendruomenių, Utenos miesto ir rajono Vilučių, Nosvaičių, Kišūnų, Šiaudinių, Sirutėnų bendruomenių, Anykščių rajono Aulelių bendruomenės, Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos ir Vilniaus miesto! Turim svečią ir iš Vokietijos! Dalis dovanotų kiškių –  vaikystės žaisliukai. Rankų darbo kiškučius įvairiomis technikomis kūrė ir dovanojo 3–79 metų akcijos dalyviai. Puiki kolekcija bus nuolat papildoma. Esame pasirengę įkurti Duokiškio krašto kiškių muziejų! Nuo vasario 16 d. visus atvykstančius į Duokiškį pasitinka iš metalo pagamintas kiškis!” – pasakoja duokiškėnai.

 

Jūžintai

Jūžintų Juozo Otto Širvydo priešmokyklinio ugdymo grupė „Nykštukai” pagamino 100 tautinių juostelių. „Iš languoto popieriaus iškirptą juostelę marginame įvairiais tautiniais raštais. Naudojame trispalvės spalvas: geltoną, žalią, raudoną. Visos juostelės yra skirtingos. Šimtą juostelių suklijuosime į vieną didelę tautinę juostą”, –Prezidentei pasakoja mokytoja Jūra Juknienė.

Šią veiklą mokykla planuoja aprašyti – sukurti apie tai knygelę, kurią padovanos mokyklos istorijos muziejui. Anot jūžintiškių, labai džiugu, kad šis darbas subūrė šeimas – juosteles kartu su vaikais margino mamos, tėčiai, močiutės. Visi pastebėjo, kad spalvinimas labai įtraukia, veikia raminančiai. Vaikai kiekvieną dieną skaičiavo, kiek dar juostelių trūksta ir su dideliu užsidegimu, džiaugsmu ir tikėjimu vėl nerdavo į veiklą, nes žinojo: visi kartu gali pasiekti užsibrėžtą tikslą.

 

Kamajai

  

Valstybės 100-mečio proga Kamajų bendruomenė ir parapija surengė kilnojamųjų vertybių parodą „Iš praeities: DABAR”.

Dar viena nuotrauka iliustruoja Kamajų parapijos renginį „Po vienybės vėliava…”

O štai Kamajų Antano Strazdo gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Nykštukų” nusprendė: grupės bendruomenę sudaro 50 žmonių, o tai –100 rankų. „Kiekvienas bendruomenės narys – vaikas, mama, tėtis, sesė, brolis, auklėtoja – gaminome trispalvius savo rankų antspaudus. Juos iškirpę suklijavome į 13 gėlių – tiek šeimų jungia grupės bendruomenę. Gėlės turi labai įvairų žiedlapių skaičių – ir keturiolika, ir dešimt, ir šešis, ir aštuonis, bet visos jos pražydo iš meilės Lietuvai”, – pasakoja kamajiškiai.

Kamajų bendruomenės pirmininkė Jolanta Vygėlienė pasakoja: „Kamajų miestelio gyventojai Lietuvos šimtmetį pasitinka savo namų langus papuošę karpiniais-užuolaidėlėmis. Jose – ryškėjantys liaudiški motyvai (daugybė paukštukų „strazdukų”) atspindi Kamajų krašto ryšį su garsiuoju poetu ir kunigu Antanu Strazdu.”

 

Kavoliškis

  

Kavoliškio mokyklos-darželio mokiniai ir pedagogai susidraugavo su Afrikos Respublikos Bazaruto salynp (Island resort) Ihambane provincijos pradine mokykla. Ryšį užmezgė Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos Rokiškio skyriaus pirmininkė Birutė Dapkienė viešnagės Afrikoje metu. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga kavoliškėnai nupynė 100 trispalvių apyrankių ir išsiųs jas Ihambane pradinukams.

Darželis organizavo ir šventę „Kartu mes – jėga“.

O Kavoliškio jaunieji krepšinio entuziastai ir parvykę iš emigracijos jaunuoliai šventę pasitiko krepšinio aikštelėje. Žaidė net aštuonios – Bajorų „Žalgirio“, „Kavoliškio Vytauto“, „Partizanų“, „Liepsnelės“, „Geležinių vilkų“, „Senamiesčio“, „Kaimynų“ ir „RTVŽŪM“ – komandos. Krepšininkai Deividas Matiukas, Vytas Dagys, Šarūnas Kaira, Rokas Bulovas pasipuošė aukso medaliais.

„Vyravo išskirtinai pakili, šventinė nuotaika. Ją palaikė valstybės nepriklausomybės atkūrimo šventės prasmingumas, sveikos žaidėjų emocijos, varžybų organizatorių, rėmėjų sukurta šilta renginio atmosfera, Kavoliškio kaimo bendruomenės nuostabaus skonio pyrago vaišės. Dėkojame organizatoriams, o ypač bendruomenės nariui Stasiui Meliūnui”, – rašo Prezidentei kavoliškėnai.

 

Kuodiškiai

Panemunio biblioteka 1918-ųjų signataro Vlado Mirono tėviškėje, prie paminklinio akmens Kuodiškių kaime, surengė Vasario 16-osios minėjimą. Šventinis minėjimas prasidėjo Panemunio bažnyčioje, kuriai V. Mironas yra dovanojęs du didelius paveikslus, nutapytus žinomo dailininko, V. Mirono pusbrolio Petro Kalpoko.

 

Lailūnai

Lailūnų bendruomenės pirmininkė Daiva Lukošiūnienė praneša: bendruomenė nupynė 100 apyrankių Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Jomis bendruomenės nariai pasipuošė vasario 16-ąją.

 

Obeliai

Obeliai skelbė akciją „Šimtmečio Obelių sodas“ – kiekvienam 2018-siais gimusiam Obelių krašto pumpurui, t.y. naujam obeliečiui, nesvarbu, kur esančiam, – ar Obeliuose, ar Kaune, ar Niujorke – žydėtų ir derėtų po naują obelėlę. Informacija apie mažylius pateikiama visus 2018 metus. Obelytės bus sodinamos organizuojant bendras akcijas ir individualiai, prieš sodinimą informavus organizatorius. Informacija apie pasaulį išvydusį mažą obelietį bus registruojama šiuo tikslu sukurtoje paskyroje https://www.facebook.com/simtmecio.obeliusodas.5 .

Paskyra bus platinama Obelių bendruomenės centro paskyroje, Obelių tinklalapyje.

„Obelėlių sodą kursime prie Obelių širdies – Obelių gimnazijos. Kiekvieną obelėlę pavadinsime gimusiojo vardu, kad visi, atėję pasidžiaugti besiplečiančiu sodu, rastų savo artimo, pažįstamo ar kaimyno pumpuro vardą ir viliotų sugrįžti vėl ir vėl į savo tėvų gimtąjį kraštą”, – pasakoja Obeliai.

 

Pandėlys

  

Elena Baronienė teigia: „Iškėlėme vėliavą aukštai aukštai, ant savo nuosavo vandens bokšto. Mes didžiuojamės ir tikrai mylime Lietuvą! Norime papuošti visą Pandėlio miestelį ir suteikti žmonėms džiaugsmo aukštai plevėsuojančia vėliava.”

Pandėliečio verslininko Valdo Pipiko iniciatyva buvo pastatyta Gedimino pilis.

Kaip pasakoja pandėliečiai, 2017-ųjų rudenį Londono lietuviai pastebėjo, kad miesto parko kalnelis, supiltas rankomis kažkada kasant parko tvenkinį, panašus į Vilniaus Gedimino kalną. Trūksta tik pilies! Idėja pasiekė pandėlietį Valdą Pipiką. Jis, palaikomas šeimos, sutelkė Pandėlio bendruomenę, seniūniją, gimnaziją, ūkininkus, verslininkus ir jau trejus metus tvarko, puoselėja ir puošia parką.

„Valdas iš medinių kaladėlių, skirtų pramoniniams padėklams gaminti, pastatė pilį, pavadino ją Gedi-mini pilimi ir padovanojo Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui. Pilis buvo sumontuota šių metų vasario 14-ąją, o jau kitą dieną tapo Pandėlio gimnazijos renginių dalimi: gimnazistai su trispalvėmis įsiamžino pilies fone, naktiniame žygyje jos languose uždegė žvakutes ir aplink pilį – deglus. Pilis buvo vienas iš Vasario 16-osios Pandėlio šventinių renginių akcentų”, – teigia Pandėlys.

Dar viena pandėliečių idėja – 100-metį pažymėti pagrindine miesto gatve (nuo paminklinio akmens, žyminčio Pandėlio miesto atsiradimo metus, iki pakelės kryžiaus kitame miesto gale) ištiesta trispalve širdelių girlianda, kurios ilgis – apie 1,250 km.

Svarbiausia tai, kad trispalves širdeles karpė ir vėrė įvairaus amžiaus piliečiai: vaikų darželis, Pandėlio pradinės mokyklos ir gimnazijos mokiniai, UAB „Daivida” parduotuvės kolektyvas, Pandėlio UDC saviveiklininkai, Pandėlio miesto bei tikinčiųjų bendruomenių nariai, žmonės iš kaimyninių kaimų ar bendruomenių.

Kaip teigia pandėliečiai, tai buvo Baltijos mini kelias Pandėlyje.

Pandėlio gimnazijos bendruomenė šventine eisena nuo gimnazijos iki Pandėlio parko, kur iš trispalvių paukštelių buvo išdėliota ,,100 Lietuvai“, sveikino visus miestelio gyventojus:teikė atvirutes ir trispalves apyrankes. Po to vyresnių klasių mokiniai ir kiti bendruomenės nariai vyko į signataro Vlado Mirono gimtinę Kuodiškių kaime. Ten vyko simbolinis iškilmingas posėdis ir šventė.

Ypatingas renginys ,,Naktis mokykloje“: Radžiūnų kapinėse buvo iškelta trispalvė – taip atkartota sovietinių metų jaunimo akcija.

Pandėlio gimnazijos šeštos klasės mokiniai kartu su technologijų mokytoja Vaiva Kubiliene pynė trispalves apyrankes. Jų nupynė 100 ir skyrė jas Lietuvos 100-mečiui. Iš apyrankių sudėliojo savo gimtos šalies vardą Lietuva, jomis pasipuošė patys, puošė gimnazijos ir bendruomenės narius.

 

Rokiškis

Juozo Tūbelio progimnazijos bendruomenė valstybės 100-osioms metinėms skyrė pilietinio orumo dieną „O kas gi tu esi, Tėvyne, jei ne mes…” Mokiniai pynė trispalves apyrankes, gamino trispalvius vėjo malūnėlius, maketavo trispalvius lapus, kuriuose piešė, kūrė eiles, miniatiūras apie Lietuvą; pradinių klasių mokiniai Lietuvai dovanojo gražiausiai parašytus dailyraščio darbus…

Lopšelio-darželio „Nykštukas“ bendruomenė Prezidentei išsiuntė eiliuotą laišką:

„Maži nykštukai mąstė,

Kaip Lietuvos valstybės atkūrimo šimtą metų paminėti.

Ir sugalvojo keletą idėjų vaikiškų,

Kad būtų daug smagiau mums laukti

Ir dieną šimtmečio su džiaugsmu minėti:

Langus darželio papuošėme šimtu mažų delniukų.

Gerų emocijų vaikams netrūko…

Sukūrėme ir knygą Šimtmečio –

kiekviena šeima dalelę savo į ją įdėjo,

O „Boružiukų“ grupė su tėveliais spalvino net 100 trispalvių boružėlių. Pradėjom rinkti ir Nykštukų vaikišką muziejų.

Iki metų galo tikimės net 100 jų turėti.

Gal Prezidentei idėja mūs patiks,

Ir nykštukėliai į Vilnių vyks…”

Rokiškio visuomeninės ir jaunimo organizacijos surengė šventę „Šimtmečio šviesa”. Joje dalyvavo per 500 žmonių. Daugiau nei pusė jų – Rokiškio rajono mokyklų mokiniai, jaunimas. „300 deglų pernešė meilės Lietuvai ugnį iš Nepriklausomybės aikštės į naują aikštę, pavadintą „Šimtmečio aikštės“ vardu (iki šiol vadintą sovietų sąjungos didvyrio Jakovo Smuškevičiaus vardu). Dabar atėjo eilė mūsų kartai tęsti pradėtą žygdarbį. Šventės dalyviai išdėliojo deglus labai tiksliu Lietuvos kontūru, kuris nuo šiol taps pirmuoju geodeziniu paminklu (suformavus aikštės sklypą pagal Lietuvos valstybės kontūrą) ir pasiuntė visai Lietuvai sveikinimą ir linkėjimus uždegdami šimtus švieselių savo mobiliuose telefonuose. Šimtmečio aikštės žemėlapio taškuose, kur yra mūsų didmiesčiai (Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevežys ir, aišku, Rokiškis) buvo uždegti laužai. Ar priims mūsų sveikinimus Lietuva?” – klausia jauni rokiškėnai.

Rokiškėnų Sadauskų šeima nusprendė: visada galima rasti išeitį iš padėties ir surengė savo akciją „Gripas? Švęsti galima ir taip!” „Kadangi jau trečią savaitę pasikeisdami sergame ir negalime išeiti į renginius, surengėme šventę sau ir vaikams lovoje su arbata. Gripas mūsų nenugalės”, –Prezidentei rašo Jurgita Sadauskienė.

Renginio „Samsonas Rally Rokiškis” organizatoriai ragina: „Lietuva, visu greičiu pirmyn!”

„Mes norime pasakyti, kad ir autosporto bendruomenė neabejinga valstybės šventėms ir tai, kas vyksta čia. Lietuva ėjo slidžiu ir sunkiu keliu, kol pasiekė savo tikslą. Kaip ir kiekvienam ralio meistrui, kuriam reikia išmokti vairavimo technikos subtilybių, tam, kad galėtų nustebinti žiūrovą ir Lietuvai savo sportiška technika parašyti linkėjimą” – rašo Prezidentei „Samsonas Rally Rokiškis” organizatoriai.

Rokiškio siuvimo įmonės darbuotojos Prezidentei praneša: „Mums gera dirbti Lietuvoje!”

Rokiškio lopšelis-darželis ,,Pumpurėlis” įgyvendino projektą ,,Trys gražiausios spalvos”. Renginius pradėjęs organizuoti vasario 5 d. ,,Pumpurėlis” jų surengė 16; Prezidentei išvardino ne tik renginių pavadinimus, datą, bet ir valandą, kada jie prasidėjo.

„Pastatyti šiais metais aukščiausia rajone ar Lietuvoje sniego senį, tuo pačiu pasinaudojus didelia švente nuspalvinau šį 4,2 metru senį besmegenį Lietuvos veliavos spalvomis” – palikdamas šiek tiek gramatinių klaidų rašo Prezidentei  rokiškėnas Martynas Zubas ir siunčia senio besmegenio nuotrauką.

Rokiškio kaimiškosios seniūnijos seniūnė Dalia Janulienė iniciavo akciją „Į darbą – kaip į šventę” ir paragino: „Vasario 15 d. seniūnijos darbuotojai ateikime į darbą apsirengę tautiniais rūbais ar pasipuošę tautinėmis juostomis ar tautiniais aksesuarais.”

Rokiškio technologijos, verslo ir žemės ūkio mokyklos pranešime Prezidentei – kvietimas bendruomenės nariams nebūti abejingais ir padovanoti kraujo neatlyginamai.

 

Skemai

„Skemų socialinės globos namų ir kaimo bendruomenė skelbia: „…susirinkome į minėjimą: giedojome tautišką giesmę, skaitėme eiles apie savo nuostabų kraštą Lietuvą, dainavome dainas. Kiekvienas dalyvis Lietuvai gimtadienio proga turėjo galimybę padovanoti simbolinę širdelę, kurias susmaigstėme į Lietuvos maketą. Meilę tėvynei parodėme ir spręsdami kryžiažodį apie savo kraštą.”

 

Sėdžiūnai

Sėdžiūnų kaimo gyventoja Rita Jasiūnaitė į Prezidetūrą išsiuntė nuotrauką „Karpinys šimtmečio Lietuvai”. Ji rašo: „Aš padariau karpinį, kuris yra skirtas Lietuvos šimtmečiui. Jame vaizduojama Lietuva, o joje – Vytis. Lietuva yra medžio viršūnėje, kuri įsitvirtinusi Žemėje. Fone – šimtmečio skaičiai.”

 

Sėlynė

 

Sėlynės bendruomenė šalia paminklo, skirto 1949 metų vasario 16-osios Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio signatarui, mokytojui, kraštiečiui Leonardui Grigoniui-Užpaliui atminti, iškilmingai iškėlė Lietuvos istorinę Vyčio vėliavą, palaimintą Rokiškio Švento Mato apaštalo bažnyčios dekano kunigo Eimanto Noviko. Šimtmečio išvakarėse vėliava keliavo po Rokiškio krašto signatarų Vlado Mirono, Vytauto Gužo-Kardo, Leonardo Grigonio-Užpalio gimtines: raitelių – partizanų ir ryšininkių – būrys žingine įveikė 7 km kelionę. Vasario 16 d. vėliava buvo iškelta Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje.

Sėlynės gyventoja V.Bogužienė su draugėmis A. Sauliene ir B. Dieniniene iš popieriaus išlankstė Lietuvos vėliavos spalvų 100 eglučių giraitę.

„Nuo gilios senovės giria lietuvį šildė, maitino, rėdė, užuovėją davė. Knygnešiai slėpė brangiausią turtą – lietuvišką žodį. Laisvės kovotojams partizanams giria buvo tapusi antrais namais”, – rašo sėlynietės.

 

KUPIŠKIO RAJONAS

Kupiškėnai Prezidentei nusiuntė 15 renginių aprašymus, kurių šeši – Alizavos pagrindinės mokyklos.

 

Alizava

  

Alizavos pagrindinės mokyklos jungtinės ikimokyklinės ir priešmokyklinės grupės vaikai sukūrė kompoziciją „Gedimino pilis“. Pradinių klasių mokiniai pagamino trispalvę girliandą; 9-10 klasių berniukai išdrožė medinę sienos dekoraciją; 9–10 klasių mergaitės technologijų pamokose iškepė Lietuvos gimtadienio tortą; mokiniai pastatė spektaklį pagal Balio Sruogos poemą „Giesmė apie Gediminą“; pagamino erdvinę kompoziciją – šimtalapį medį su lietuviškais žodžiais; 5–10 klasių mokinius, susirinkusius į geografijos pamoką, sveikino kunigaikštis Gediminas tiesiai iš Šventaragio slėnio, vyko projekto „Mūsų žinios – Tau, Lietuva” viktorina.

Alizavos pagrindinės mokyklos 5–8 klasių mokiniai rašė laiškus bendraamžiams, gyvenantiems užsienio šalyse ir besimokantiems lietuviškose mokyklose. „Laiškuose mokiniai pasakojo apie savo mokyklą, apie nuveiktus gražius darbus, apie įdomiausias ekskursijas. Rašė apie dalykus, kuriais jie didžiuojasi gyvendami Lietuvoje. Mokinių laiškai paštu iškeliavo į Belgijos, Danijos, Egipto, Islandijos, Ispanijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Švedijos, Vokietijos lituanistines mokyklas ir mokyklėles, įsikūrusias įvairiuose miestuose ir miesteliuose. Tikimės sulaukti ir atsakymų. Galbūt, tai bus gražios draugystės pradžia”, – Prezidentei rašo alizaviečiai.

 

Antašava

Antašavos mokyklos-daugiafunkcio centro mokiniai dalyvavo projekte „Mūsų delniukai – Tau, Lietuva” ir papuošė vieną mokyklos erdvę. Lietuvos žemėlapio kontūruose trimis spalvomis mokiniai nupiešė savo delniukus – taip išreiškė iniciatyvą linksmai švęsti Lietuvos gimtadienį.

 

Kupiškis

Emocinės paramos linijos pagyvenusiems Kupiškio rajono žmonėms komanda prisidėjo prie 100 vėliavų išdalinimo akcijos, kurią surengė LVŽS Kupiškio skyrius; 11 vėliavų buvo skirta Linijos klientams – vienišiems, atokiose rajono vietovėse gyvenantiems senoliams. Kupiškio verslininkas Povilas Gurklys padovanojo stiebus ir laikiklius, Linijos rėmėjai ūkininkai Egidijus Černius ir Jurgita Pakalnytė padėjo atgabenti trispalves senjorams ir pritvirtinti jas prie namo sienos. Vietos kepyklėlė senolius nudžiugino karštais kibinais, linijos savanoriai įdėjo maisto bei reikalingų daiktų. Šventiškai nusiteikusi komanda, kurią sudarė rėmėjai, savanoriai, linijos administratorė Violeta Šabrinskienė, psichologė Valija Šap, organizacijos „Tavo laikas“ vadovė Gaila Matulytė susitiko ir gyvai pabendravo su linijos pašnekovais, išklausė jų džiaugsmus bei rūpesčius, palinkėjo sveikatos ir pakilios nuotaikos minint Lietuvos Nepriklausomybės 100-metį.

Kupiškietė socialinio darbuotojo padėjėja Kristina Puronaitė Prezidentei nusiuntė savo nuotrauką. Ji rašo: „Labai myliu Lietuvą. Džiaugiuosi, kad esu gimusi ir užaugusi laisvoje Lietuvoje. Rašau Lietuvai skirtus eilėraščius. Visada juos atsiunčiu į LR Prezidentūros kanceliarijos skyrių. Sukuriu įvairių piešinių, karpinių, lankstinių, atvirukų Lietuvai. Taip įrodau savo meilę savo Tautai, Gimtinei, Tėviškei. Šiam Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui aš sukūriau mandalą – dovaną Lietuvai, ir kitus darbus, kuriuos įkeliu. Džiaugiuosi, kad galiu prisidėti prie šios akcijos. Linkiu lietuviams patriotiškumo.”

Kupiškio rajone 2018 m. vasario 12–16 dienomis vykdoma pilietinė akcija ,,Ačiū“. Švietimo ir kultūros įstaigų bendruomenės, kaimo bendruomenės, kariai savanoriai, šauliai Kupiškio rajone iškelė 100 Lietuvos valstybės vėliavų žuvusiesiems už Laisvę, vietose, kur gyveno žmonės, savo veikla turėję įtakos Lietuvos valstybės kūrimui, o tuo pačiu ir Kupiškio krašto ekonominio, kultūrinio, švietimo, mokslo ir kt. sričių pažangai. Sumanymas vienija įvairių amžiaus grupių gyventojus, skatina iš naujo pažinti Kupiškio krašto istoriją, didžiuotis, kad Kupiškio rajone yra reikšmingų vietovių Lietuvos valstybingumui. Akcijos dalyviai fotografuoja veiklas, sukuria nuotraukos aprašymą”, – rašo režisierė Nijolė Ratkienė, kažkodėl nė nepaminėjusi Kupiškio kultūros centro.

 

Lukonys

Kupiškio kultūros centro Subačiaus padalinio Lukonių laisvalaikio salė ir Almantas Kunskas surengėme ypač šiltą ir mielą parodą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. „Siuntėme laiškus su prašymu pasidalinti savo dabartinės gyvenamos vietos vaizdais, ir mums pavyko!!!! Turime lygiai 100 fotografijų iš 20 pasaulio šalių, esame be galo dėkingi žmonėms, kurie prisidėjo prie  projekto „Dovanos – Lietuvai!!!” – pasakoja Lukonys.

 

Salamiestis

  

Salamiesčio bendruomenės namuose šeštą kartą vyko Alizavos seniūnijos bendruomenių sporto šventė, skirta Vasario 16-ajai. Varžybos vyko trijose rungtyse – krepšinio, šaškių, stalo teniso. Salamiestėnai svečius vaišino arbata. Visi galėjo pasikaitinti pirtyje, dalyvauti nuotaikingoje fotosesijoje.

Salamiesčio pagrindinė mokykla Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį paminėjo vasario 15 d. „Šventė prasidėjo aktų salėje. Sugiedojome himną, išklausėme direktoriaus sveikinimo, pradinių klasių mokiniai Vakaris Žegunis ir Kamilė Šnyraitė perskaitė savo kūrybos eiles Lietuvai. Po to renginio organizatorės mokytojos Svetlana Bernotienė ir Laima Žadeikienė pakvietė į kūrybines dirbtuvėles. Veikė net 6 dirbtuvėlės”, – pasakoja salamiestėnai.

 

Subačius

Kaip rašo Prezidentei Kupiškio socialinių paslaugų centras, jo gyventojus sveikino Kupiškio socialinių paslaugų centro l. e. p. direktorė Daiva Kytrienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Kupiškio skyriaus vadovė, Kupiškio rajono savivaldybės tarybos narė Dalia Dyrienė, širdis virpinusi ne tik savo pasakojimais, bet ir senelių išsaugota Lietuvos vėliava. Pasakojimus tęsė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narė Liolė Anikevičienė, centro gyventojas Antanas Eringis. Minėjimą vainikavo į dangų paleisti trispalviai dangaus žibintai, nunešę globėjų surašytus linkėjimus Lietuvai.

 

ANYKŠČIŲ RAJONAS

Anykščiai Prezidentei Daliai Grybauskaitei siuntė pranešimus apie 11 šventinių renginių. Dažnas jų reklaminio pobūdžio.

 

Anykščiai

Anykščių vaikų lopšelis-darželis „Eglutė” surengė iniciatyvą „Geltona, žalia, raudona.” Vieni gamino desertą, trispalves apyrankes, kiti rūpinosi šventiniu darželio įvaizdžiu bei iškilmingu koncertu, o dar kiti kūrė lauko dekoracijas bei įspūdingą reginį lauke, kur nevaržomai plaikstėsi vėliavos spalvos. Spalvoti dūmai, kylantys į dangų trispalviai balionai simbolizavo Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.

Anykščių vaikų lopšelis-darželis ,,Žiogelis” pasakoja: „Numezgėme, nunėrėme geltonos, žalios ir raudonos spalvos tautinių juostų 327 metrus 40 centimetrų. Mūsų medis siekia 4 m 17 cm. Vasario 15 dieną, 11 valandą renkamės visi švęsti po medžiu. Jis toks ryškus ant balto sniego.”

Anykščių kultūros centras tęsė akciją – ranka rašytų laiškų siuntimo iniciatyvą „Žinutė Lietuvai“. „Tai antra pilietiškumo skatinimo banga iš Anykščių krašto. 2017 metų vasario 16-ają iš Anykščių į visą Lietuvą, atsitiktinai atrinktiems adresatams buvo išsiųsta apie 2000 Anykščių miesto ir regiono mokyklų mokinių parašytų laiškų tema „Aš esu Lietuvos pilietis ir man gera čia gyventi, nes…“ Šie laiškai sulaukė didelio dėmesio ir teigiamų refleksijų iš visos Lietuvos. Žmonės rašė atsakymus į laiškus, daug skambino. Pagrindinė nuostata – laiškas turi būti rašytas ranka ant popieriaus. Jau dabar plūsta laiškai iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių mokyklų. Prie iniciatyvos prisijungia vis daugiau piliečių: jaunimo, vaikų, suaugusių žmonių. Laiško adresatas yra Lietuvos Respublikos pilietis arba pilietė, kurių tapatybės rašantysis nežino. Taigi kreipinys gali būti paprastas: „Mielas Lietuvi!“ Būtina nurodyti atgalinį adresą, kad laišką gavęs asmuo galėtų atrašyti siuntėjui ir geros mintys nepasiklystų”, – skelbė iniciatoriai.

Simbolinis laiškų išsiuntimas vyko vasario 15 d. Anykščiuose.

Pasaulio anykštėnų bendrija, Jurzdiko ir Naujų vėjų bendruomenės kvietė į buvusį restoraną „Puntukas”. Sumanymas – suburti miesto bendruomenę neformaliam vakarui ir linksmai švęsti Lietuvos 100-metį. „Suneštinis – reiškia, kad visi atėjusieji bus aktyvūs šventės dalyviai, o ne pasyvūs žiūrovai. Prisidėti galima įvairiai: dalyvaujant talkoje, atsinešant savo keptų skanėstų, dainuojant, grojant, dalijantis Anykščių vizija, ar kitaip kuriant šventę. Rezultatas bus siurprizas mums visiems, nes visa programa, maistas, dekoracijos ir nuotaika bus tokia, kokią mes pajėgsime kartu sukurti ir vieni kitiems padovanoti. Šiam renginiui vienam vakarui bus atgaivinamos nenaudojamos seno Anykščių restorano „Puntukas” patalpos. Tikimės taip suartinti miestelėnus ir ugdyti gyvą pilietišką bendruomenę”, – Prezidentei žadėjo renginio organizatoriai.

Anykštietė Dalė Bražionytė praneša apie sveikinimus, kuriuos rašė Anykščių miesto gyventojai. Mokymo įstaigose vyko pažintinės pamokos „Kas yra vasario 16″. Mokiniai rašo ir piešia piešinius Lietuvos gimtadieniui. Sveikinimai rašomi ir piešiami ant geltonos, žalios ir raudonos spalvų popieriaus. Tikslas – visus sveikinimus sudėti į sveikinimų knygą.

 

Aknysta

Mes mylime Lietuvą Tėvynę Pas mus, Aknystos socialinės globos namuose, gyvena šiek tiek likimo nuskriausti, bet auksinių rankų gyventojai. Lietuvos šimtmečio proga gyventojai nusprendė išdrožti Vytį, šachmatus ir iškepti 100 gardžių keksiukų. Juozas Laniauskas – drožėjas. Jis yra nušalęs kojas, vaikšto labai sunkiai, su protezais, bet jo rankose medis tiesiog atgyja. Jo išdrožti šaukštai, šaukšteliai, mentelės yra kaip meno kūriniai, kuriais gali džiaugtis šeimininkės. Šachmatų išdrožimas reikalavo tikrai daug kantrybės, atsidavimo ir laiko. Ne visos figūros pavykdavo iš pirmo karto: karalių išdrožė iš antro, o žirgą net iš ketvirto karto. Jis šiuos savo drožinius skiria ne tik Lietuvai, bet ir Prezidentei, su kuria norėtų šiais šachmatai sužaisti pirmą partiją. Kepinus ne tik skanauti, bet juos ir gaminti labai mėgsta dauguma gyventojų. Juk tiek daug džiaugsmo gali atnešti – gal kam atrodytų –paprastas ir kasdieniškas dalykas, bet mums – daug pastangų ir meilės reikalaujantis pomėgis. Kiekvieną kartą gaminimas yra šventė. Gaminimo procese dalyvavo D. Polūninas, Z. Parfionova, D. Rimiškienė, L. Kavaliauskaitė, V. Valiulytė, J. Karaznevičius, R. Alseika, A. Kuliešius, Ž. Laurinavičius. S. Stankevičius, D. Jacinaitė. Šiems gyventojams, keksiukai iškepti yra gan nepaprasta, nes jie turi protinę ir psichinę įvairių formų negalią. Šią idėją norėjome įspūdingai pateikti, tad sumanėme padaryti 3 spalvotas puokštes – kaip mūsų Lietuvos trispalvė. Iškepėme, papuošiame ir į puokštes sudėjome 100 nuostabių keksiukų”, – taip Aknystos socialinės globos namai šventė Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį.

 

Burbiškis

Burbiškio ir Mačionių kaimo bendruomenės kvietė atvykti prie Bijeikių apžvalgos bokšto! „Vakaro metu puošime bokštą vėliavos spalvomis, uždegsime 100 (ir daugiau) žibintų, šildysimės laužo šviesa, arbata ir vieni kitų draugija! Kviečiame atvykti ir prisijungti prie puošimo darbų, atsivežti savo žibintų ar tiesiog pasigrožėti vaizdu”, – ragino bendruomenės Prezidentę.

 

Kavarskas

Trispalvė buvo iškelta plazdant šimtui vėliavėlių, papuošusių eglę, dar neseniai subūrusią Kavarsko seniūnijos žmones šv. Kalėdų, Naujųjų metų, Trijų Karalių šventėms. Miesto žmonės rišo vėliavėles vos ne prie kiekvienos eglės šakelės, nė patys nesitikėdami, kaip nudžiugins rezultatu seniūnijos žmones: net pravažiuojantieji pro Kavarską stabdo automobilį, jungia avarinius signalus ir fotografuoja eglę. Išpildytas sumanymas kavarskiečiams pratęs Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio šventės džiaugsmą”, – rašo kavarskiečiai.

 

Mikieriai

Klubas „Anykščių senjorai” šventę pradėjo Mišiomis bažnyčioje. Po to dalyvavo vėliavos pakėlime miesto aikštėje, giedojo himną, šoko ir dainavo. Vėliau nuvyko į draugų sodybą prie Šventosios. Čia su vėliavomis nužygiavo prie sodybos paminklo Lietuvos valstybei, sugiedojo himną ir įsiamžino atminimui. Po to pasuko prie šlaito, kur laukė linksmi nusileidimai nuo kalnelio. Vėliau buvo dainuojamos liaudies dainos, geriama arbata prie laužo, bendraujama. Beje, čia Vasario 16-ąją klubo nariai švenčia jau daug metų.

Vakare senjorai aktyviai dalyvavo anykštėnų šventinėje vakaronėje, kur buvo dainuojama, šokama, vyko įvairūs pasirodymai. Klubo nariams tai buvo labai įsimintina diena.

 

Niūronys

Anykščių socialinės globos namai organizavo renginį Niūronyse: susibūrė skirtingų kartų atstovai, ir kartu minėjo Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį. „Renginys vyko šimtametėje Legų sodybos gryčioje, kurios sienos liudija mūsų protėvių gyvenimą, patirtus skausmus, vargus, džiaugsmus ir rūpesčius. Apie šią gryčią, šimtmečio papročius, lietuviškos duonos kelią, meilę duonai ir jos reikšmę lietuviui, papasakojo sodybos šeimininkė Rita Vasiliauskienė, kuri visus vaišino duonkepyje pečiuje kepta rugine duona ir žolelių arbata. Lietuva – nuo seno apsakoma eilėmis, tad šimtmetį gyvuojančius poezijos posmus apie tėvynę deklamavo skaitovas, poetas, meilę Lietuvai skleidžiantis žmogus Gintaras Kublickas. Visi kartu su sutartinių kolektyvo „Lakiūtė” nare Ingrida Ursa atskleidėme muzikinio folkloro paslaptis, dainuodami šimtmečio liaudies dainas bei sutartines, kurias dainavo mūsų protėviai, kurios menamos iki šiol ir neturi būti pamirštos. Anykščių socialinės globos namų senoliai pasidalino svarbiais prisiminimais apie šimtmetį gyvuojančias tautos tradicijas, papročius, valstybines, kalendorines bei šeimos šventes, pasakojo kaip eidavo pėsčiomis į mokyklą, kaip viename skyriuje mokėsi skirtingo amžiaus vaikai, senolių pasakojimų įdėmiai klausėsi mažieji mūsų valstybės piliečiai – Aulelių vaikų globos namų auklėtiniai, kurie neturi galimybių sužinoti papročių ir tradicijų iš savo senelių. Stiprinant tautiškumo dvasią, pabrėžėme praeities svarbą dabarčiai ir ateities kartoms. Skirtingų kartų bendravimas suteikė vertingą patyrimą. Vadovėliuose galima daug įskaityti, daug išmokti, tačiau gyvas pavyzdys, gyvas žodis jaunajai kartai yra nepakeičiamas mokytojas. Renginyje „100 metų iš kartos į kartą – iš širdies į širdį“ dalinomės ir tautinėmis ir dvasinėmis vertybėmis. Renginį papuošė – pačiais archajiškiausiais Lietuvoje laikomais, aukštaičių tautiniais drabužiais pasidabinusios moterys”, – Prezidentei pasakoja Jolita Gečienė.

 

Raguvėlė

Raguvėlė kaimas – Anykščių rajono šiauriniame pakraštyje, 36 km nuo rajono centro. Raguvėlės moterų klubas mezgė trispalves vėliavėles, o šventės išvakarėse sukabino jas ant medžio kaimo centre. Vaikų dienos centro vaikai piešė piešinius „Aš myliu Lietuvą”.

„Vasario 16-ąją susirinkome kaimo centre. Sugiedojome Lietuvos himną, mokytoja Stasė Švilpienė labai nuoširdžiai apžvelgė Lietuvos 100 metų istoriją. Vaikai deklamavo eiles. Skambėjo lietuviškos patriotinės dainos. Iš anksto kvietėme gyventojus prisijungti prie akcijos „Iškelk vėliavą”. Šventės metu padėkojome gyventojams, iškėlusiems prie savo namų vėliavas ir įteikėme raštiškas padėkas bei suvenyrus su Lietuvos atributika. Antroje šventės dalyje vaišinomės arbata, kurią virėme ant laužo, vaikai žaidė įvairius žiemos žaidimus”, – pasakoja Raguvėlė.

 

Parengė temainfo.lt