Globalaus švietimo programos galimybės siekia net Indiją

Globalėjančiame pasaulyje vis daugėja galimybių bendrauti, keistis informacija, įgyti žinių bei patirties ne tik savo mieste ar šalyje, bet ir visame pasaulyje. Įvairios organizacijos skatina savanorystę, stažuotes, mokymus Europoje ir už jos ribų. Neretai tokiuose projektuose kompensuojamos dalyvio kelionės bei apgyvendinimo išlaidos. Tai nuostabus šansas, ypač – jaunam žmogui, įgyti patirties, kuri jį lydės visą gyvenimą.

Tačiau gaila, kad šiomis galimybėmis retai tesinaudoja mažesnių miestų gyventojai: į provinciją lėčiau atkeliauja informacija, jos sklaida mažesnė. Kita problema – vis dar vyrauja įsitikinimas, kad tarptautinės programos prieinamos tik „išrinktiesiems“ didžiųjų Lietuvos miestų gyventojams.

– Mano pirmoji stažuotė užsienyje– 2011 m. Vykau į Serbiją ir Kosovą. Kai pildžiau anketą, nesitikėjau, kad mane atrinks. Tačiau tai buvo mano svajonė, todėl vis tiek pildžiau. Kai sužinojau, kad man pasisekė patekti į projektą, negalėjau tuo patikėti. Pusę metų trukusi savanorystė paklojo pamatus mano ateities pasirinkimams. Būdama svetur supratau, ką noriu daryti gyvenime toliau, – apie tarptautinės savanorystės pradžią temainfo.lt pasakojo kupiškėnė Justina Kaluinaitė, globalios švietimo programos GLEN koordinatorė Lietuvoje.

GLEN – tai nevyriausybinė organizacija. Jos branduolį sudaro 11 Europos šalių, tarp kurių yra ir Lietuva. Organizacijos pagrindinis tikslas – ugdyti jaunus lyderius, kurie pažintų šių dienų pasaulio situaciją, gebėtų įsitraukti į darnų globalios visuomenės vystimasi. Svarbu, kad jaunas žmogus pats pamatytų, kaip pasaulis veikia mus, ką mes galime nuveikti pasaulyje.

Šiuo metu GLEN tinklas ieško dviejų jaunuolių iš Lietuvos, norinčių dalyvauti programoje. Dalyvauti gali visi 21–30 metų amžiaus mūsų šalies piliečiai. Projektas numato du mokymo kursus Europoje bei trijų mėnesių stažuotę Ganoje arba Indijoje.

Vis labiau norisi į šias iniciatyvas įtraukti mažesnių miestų jaunimą. Juk aktyvių žmonių yra visur. Be to, tobulėti būtina nuolat, o tarptautinė patirtis keičia žmogaus pasaulėžiūrą.

Dažnai sunku pasverti įgytą patirtį, nes jos nėra kaip apskaičiuoti, tačiau akivaizdu: net į užsienį tik užsidirbti išvykęs žmogus grįžta jau kitoks, o GLEN programa siūlo ne tik įdomias mokymosi galimybes, bet ir visokeriopą pagalbą ir palaikymą savanorystės metu.

Justina atskleidžia: pagrindinis kriterijus, į kurį yra atsižvelgiama atrenkant projekto dalyvius, yra jų aktyvumas – iki šiol sukaupta jaunuolio savanoriavimo patirtis, įgyvendintos iniciatyvos bei įsitraukimas į visuomeninę veiklą. Visa tai turėtų būti pagrindiniai dalykai, kuriuos reiktų pabrėžti pildant projekto anketą.

– Kol trūksta patirties, kol žmogus yra mažai matęs, daugelis dalykų gyvenime atrodo toli, jie nepasiekiami. Mus varžo mūsų įsitikinimai. Aš jau daug laiko dirbu su tarptautinėmis programomis ir nuolat matau, kaip keičiasi jaunų žmonių gyvenimai. Globali patirtis išlaisvina, formuojasi paltesnė pasaulėžiūra, tolimi dalykai priartėja, tirpsta atstumai, – sako Justina.

Visa informacija apie panašaus pobūdžio galimybes visada yra skelbiama internete, reikia tik paieškoti. Daugiau pasiskaityti apie GLEN projektą bei rasti dalyvio anketą galima puslapyje goo.gl/JyThMl.

Būk lyderis, nepraleisk progų ir pats kurk savo ateitį!

 

Plačiau apie GLEN projektą >>

 

Paulius Briedis