Gamtosaugininkų manymu, Kupiškio marios plukdo dumblius

Pas Kupiškio pamario gyventoją užsukome visai neplanuotai: norėjome paklausti kelio į Bagdonių poilsiavietę, kur Kupiškio turizmo ir verslo informavimo centras (TVIC) rengė Vėžių gaudymo ir virimo varžybas.

Bagdonių kaimo gyventojas nežinojo, kur yra Bagdonių poilsiavietė, užtat spaudą jis perspėjo apie gręsiantį tarptautinį skandalą. Jo žiniomis, Kupiškio mariomis plaukia fekalijos, o prie šio vandens telkinio ilsisi ne tik kupiškėnai ir ne tik lietuviai. Tikrai: pas bagdonietį ilsėjosi viešnia iš Anglijos, o – kaip vėliau sužinojome – vėžių gaudymo ir virimo varžybose dalyvavo tailandietė. Neliko nieko kito, kaip skambinti aplinkosaugininkams.

Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Kupiškio rajono agentūros valstybinės aplinkos apsaugos inspektorius Rimantas Adomauskas sakė, jog tokį pranešimą gavo ne iš bagdoniečio, o tiesiai iš Aplinkos ministerijos. Liepos 28 d. aplinkosaugininkai paėmė „plaukiojančių objektų“ mėginius ir išsiuntė juos į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją.

– Tyrimų atsakymų dar neturime. Tačiau tai – ne fekalijos, o dumblai. Kodėl jie susidaro, aš negaliu pasakyti. Atsiskyrę nuo dugno, jie plaukia vandens paviršiumi ištisomis kolonijomis, šios didėja. Pabuvę stiklainyje dumbliai vandenį nudažė ryškiai žalia spalva. Fekalijos taip nenudažytų. Nežinau, ar mes su tuo pačiu žmogumi kalbėjome, su kuriuo bendravote ir jūs, bet mūsų pokalbis buvo maždaug toks: ten yra vamzdis; kur? nežinau, sakė žvejai; kokie žvejai? nepažįstu, bet manoma, kad į marias išleista 12 t fekalijų; kuo remiantis taip kalbama? nežinau… Aplink Kupiškio marias – 70 km. Kaip rasti tą vamzdį, jei toks ir yra? – perpasakojęs situaciją klausė R.Adomonis.

Ties tokiais vamzdžiais žmonės nestato nuorodų, kaip ir Kupiškio rajono savivaldybė – į poilsiavietes.

Pakalbinę Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Panevėžio skyriaus vedėją Iną Krutovą sužinojome, jog liepos 30 d. Lėvens tvenkinyje buvo užfiksuotas padidėjęs bakterijų skaičius. Apie tai skelbiama ir svetainėje www.smlpc.lt (Aplinkos sveikata/Maudyklos).

Pakartotinai mėginys buvo paimtas liepos 15 d.; vandens kokybė atitiko higienos normas.

Kupiškio rajono savivaldybės gydytojas (vyriausiasis specialistas) Rimgaudas Markelis, paklaustas, ar nederėtų vandens telkinių kokybės skelbti viešai, sakė, jog jis nuolat gauna laboratorijos duomenis ir perduoda juos rajono ekologui ir TVIC.

Praėjusį pirmadienį vėl buvo paimtas Lėvens telkinio mėginys. Rezultatų dar nėra.

– Kas gali paneigti, kad birželio 20-osios mėginys buvo paimtas neteisingai? Marių vanduo, dažniau nei kitų telkinių, buvo tiriamas prieš gegužės pradžioje vykusias Pabaltijo triatlono varžybas.

Rezultatai buvo geri. Liepos mėnesio tyrimai irgi geri. Lauksime paskutinių tyrimų atsakymų, – sakė savivaldybės gydytojas R.Markelis, buvęs ilgametis Kupiškio visuomenės sveikatos centro direktorius.

temainfo.lt