Eisim pažiūrėti „Žėminį sustraukusių nuo skalbimo” meno kūrinį

Balandžio 28 d. 18 val. Kupiškio etnografijos muziejuje bus atidaryta tapytojos Eglės Ridikaitės paroda „Palikimas. Bobutas skaralas”.

2014 m. sukurtas darbų ciklas buvo eksponuotas personalinėse menininkės parodose Vilniuje, Panevėžyje, Gdanske (Lenkija), o „Art Vilnius’14” metu už šį darbų ciklą E. Ridikaitė meno kritikų buvo išrinkta geriausia mugės menininke.

Į gimtinę savo kūrybą E. Ridikaitė atveš pirmą kartą. Tai menininkė daro neatsitiktinai: 17 darbų ciklas „Palikimas. Bobutas skaralas” – menininkės duoklė savo gimtinei, o šį kartą „skaralos” papuoš muziejaus, esančio netoli buvusių „bobutas” namų, sienas. Labai tikėtina, kad vietos kritikai į šiuos darbus žiūrės dar atidžiau, nei žiūrėjo tarptautinės meno mugės dalyviai ir komisija. Gal kažkas ir prisimins bobutės ryšėtą „Kasdienį”, mylimiausiąą „Vasarinį” ar „Žėminį sustraukusių nuo skalbimo” meno kūrinį, į Kupiškį sugrįžusią „skaralį”.

Taip, drobėse dažų dulkėmis nugulęs palikimas jau nėra tik tam tikro regiono papročių ar to laikmečio mados refleksija. Tai – Lietuvos tapybos istorija.

1966 m. gimusi Kupiškyje, nuo 1986-ųjų tapytoja E. Ridikaitė gyvena ir kuria Vilniuje. Jos darbai eksponuoti daugiau nei 80 grupinių parodų, menininkė yra surengusi 11 asmeninių parodų. Ši dailininkė, 1997 m. baigusi tapybą Vilniaus dailės akademijoje (VDA), praturtina Lietuvos meno lauką itin ambicingais sumanymais, užvaldančiais jos mintis ir laiką ne vieneriems metams. Dauguma Eglės kūrinių, nutapytų nuo jos kūrybinio kelio pradžios iki dabar, sudaro ciklus. Štai ciklą „Žiedų 50″ sudaro keturi kūriniai, „Dievo spalva” – 20, „Europa” – keturi, „Palikimas Bobutas skaralas” – 17. Šių metų pradžioje VDA parodų salėse pristatytąVilniaus grindų grožį įamžinantį ciklą „Atėjai, pamatei, išėjai: kultūringos grindys” – net 23 įspūdingų formatų kūriniai.

E. Ridikaitė tapyboje naudoja sudėtingą, išskirtinę, pačios susikurtą techniką: pridengusi drobę iš anksto paruoštais rankų darbo trafaretais ji ne tapo, o keliais sluoksniais purškia aerozolinius dažus, kol išgauna tinkamus atspalvius ir faktūrą.

 

Parengė Miglė Zakarauskaitė