Į Rokiškio rajono merus kandidatavo šeši rokiškėnai: du šiuo metu esantys valdžioje – vicemeras Egidijus Vilimas (partija Tvarka ir teisingumas), administracijos direktorius Valerijus Rancevas (Darbo partija); savivaldybės įmonės AB „Rokiškio komunalininkas” direktorius Antanas Vagonis (Lietuvos socialdemokratų partija) ir trys rajono valdančiajai daugumai nepriklausantys kandidatai – Vytautas Masiulis (Rokiškio krašto koalicija „Už laisvę augti”), Virginijus Lukošiūnas (Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) ir Almantas Blažys (Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai).
Į antrą turą išėjo A.Vagonis (24,97 proc.) ir A.Blažys (20,61 proc.).
– Kaip manote, kas Jums sutrukdė patekti į antrą turą? – klausėme E.Vilimo.
Jis atsakė trumpai:
– Menkas rinkėjų aktyvumas.
Rokiškėnų prie balsadėžių susirinko 44,96 proc. Panevėžio apskrityje tai trečias – po biržiečių (51,79) ir kupiškėnų (51,23) – aktyvumo rezultatas, nuo Respublikos vidurkio atsilikęs apie 1,4 proc.
Kadangi kitiems kandidatams į merus toks rinkėjų aktyvumas lėmė antrą turą, E.Vilimo dar teiravomės apie rinkiminės kampanijos strategiją: kokių joje būta spragų?
– Politinės kampanijos nauda – 3-5 proc. Rinkimuose į savivaldybės tarybą kol kas didžiausią įtaką turi asmenybės. Be to, Rokiškio krašte labai aiškus kairiųjų-dešiniųjų jėgų pozicionavimas, centro jėgos persiskirsto labai nežymiai – tokia situacija išlieka jau daugelį metų, – teigė vicemeras.
Rinkimuose į Rokiškio rajono tarybą socialdemokratai gavo 7, konservatoriai – 4, Tvarka ir teisingumas – 4, Rokiškio krašto koalicija „Už laisvę augti” – 3, Lietuvos laisvės sąjunga – 3, Darbo partija – 3 vietas. Rezultatai rodo, kad centro jėgos nesunkiai galėtų sudaryti daugumą, tačiau labai aiškus asmenybių prieštaravimas nė nelaidžia apie tai svarstyti.
– Ar Jūsų akimis šie savivaldos rinkimai buvo kuo nors ypatingi? – klausėme pašnekovo.
– Savo nekorektiškumu. Rinkimai parodė dalies jo dalyvių nekultūringumą: buvo gadinami plakatai, ko anksčiau nepasitaikydavo. Dėl to kreipiausi į policiją – plakatų niokojimas prilygsta turto gadinimui.
– Ir tikitės rezultatų?
– Mes turime telefonu darytų nuotraukų. Jas perdaviau policijai.
– Buvo užfiksuotas atvejis: iš koalicijos „Už laisvę augti” plakato išpjauta lyderio galva įklijuota vietoje jūsų galvos Tvarkos ir teisingumo plakate. Kaip manote, kuris šiuo atveju plakatas labiau sugadintas?
– Tegu ir kiti kreipiasi į policija, išsiaiškins, – nusijuokė E.Vilimas.
Politiko iškalba tampa vis svarbesnė norint pelnyti rinkėjo simpatijas. Televizijos debatuose rokiškėnai gerai vertino E.Vilimo pasirodymą. Tiesa, nerepetuota sceninė jo kalba ne kartą yra sukėlusi salės juoką; žurnalistams yra tekę pasvarstyti – redaguoti jį ar palikti originalų…
– Kas nepažįsta E.Vilimo asmeniškai, tikrai balsuos už jį, – po televizijos debatų sakė ne vienas.
– Kaip manote, ar televizijos debatai „Lietuvos sprendimas” turėjo įtakos kandidatų rinkėjų apsisprendimui? – klausėme E.Vilimo.
– Viskas turėjo įtakos, – sakė jis.
Tačiau nei E.Vilimas, nei V.Rancevas nepasirodė debatuose, kuriuos rengė Rokiškio verslo klubas ir savo iškalbos nedemonstravo. Į klubą susibūrusiems stipriausiems rajono verslininkams tai buvo akibrokštas: šimtais tūkstančių šelpę rajono Savivaldybės Studentų rėmimo fondą (šiemet rajono valdžia jam neskyrė nė lito), per 100 tūkst. litų išleidę Rokiškio krašto muziejaus parko talkoms; prieš trejus metus 160 tūkst. litų skyrę ledo ritulio aikštelei, kuri, deja, veikia tik natūralaus šalčio palaikoma, savivaldai talkinę daugybę kartų rajono verslininkai ir šįkart nesulaukė dėmesio.
– Kodėl nedalyvavote Rokiškio verslo klubo debatuose? – klausėme vicemero.
– Verslo klubo nauda rajone yra didžiulė, bet tai ne vienintelė nevyriausybinė organizacija mūsų krašte. Tuo metu aš buvau susitikime su rinkėjais Kriaunose.
– Vienu didžiausiu rajono tarybos rinkimų kampanijos akibrokštu tapo tai, kad už Jus agitavo Romas Kundelis, prieš kelerius metus į Sporto centrą įdarbintas socialdemokratų, ir Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė; jos vadovaujamo muziejaus parkas rajono verslininkų iniciatyva tvarkomas jau ketverius metus. Gal šiems žmonėms buvo daromas vicemero spaudimas?
– Nė vieno jų nekalbinau. Tai normalios, tikros demokratijos apraiška. Žmonėms nusibodo slėpti savo pažiūras. Jie nori jas išsakyti.
Biržų, Panevėžio miesto ir rajono taryboje partija Tvarka ir teisingumas negavo nė vienos vietos, Pasvalio ir Kupiškio rajonų – po vieną, Rokiškio – 4. Už šią partiją balsavo 6 proc. šalies rinkėjų; ja pasitiki 15,30 proc. rokiškėnų.
Rita Briedienė
Emilijos Briedytės nuotr.