Dviejų Rokiškio švietimo įstaigų vadovai jau turėtų būti prasiblaivę…

Žvakutę uždegė ne jie

Šiuo metu Rokiškio rajono Kamajų Antano Strazdo gimnazijos direktorius Augutis Tymukas ir Jūžintų Juozo Otto Širvydo pagrindinės mokyklos direktorius Eimutis Mališauskas jau turėtų būti prasiblaivę. Ko gero, neverta abejoti – jaučiasi jie nekaip…

Visą šalį vakar apskriejo žinia, jog lapkričio 27-osios pavakare šie mokymo įstaigų vadovai – abu 1,87 prom. girtumo – partrenkė ir mirtinai sužalojo iš sugedusio automobilio išlipusią moterį (gim. 1972 m.). Iš įvykio vietos du girti vyrai pasišalino. Kelyje Rokiškis-Čedasai, ties Maineivų kaimu, gėlių krepšelį padėjo ir žvakutę uždegė ne jie.

 

Iš įvykio vietos bėgta apie 30 km

Maineivos yra šiaurinėje Rokiškio rajono dalyje, nebe kažin kiek – ir Latvija. Kamajų miestelis – prie jo rastas apgadintas automobilis ir jame miegantis A. Tymukas – yra pietinėje rajono dalyje, apie 18 km iki Anykščių rajono. Atstumas nuo vieno įvykio iki kito – apie 30 km. Tiek bėgta iš avarijos vietos. Šiurpas ima pagalvojus apie tai, kad šios kelionės atkarpoje vyrai neabejotinai turėjo kirsti Rokiškį, pravažiuoti visą Respublikos gatvę, pro viaduką išvažiuoti į Panevėžio-Rokiškio-Obelių kelią, iš jo sukti į Kamajus.

 

Rajono vadovai nematė, nė neįtarė

Ne bet kokio charakterio žmonės galėjo pakliūti į panašią situaciją. Alkoholio vartojimo naujokas tiek neišgers, sąžiningas girtuoklis tiek išgėręs nesės prie vairo, bent lašą padorumo turintis žmogus ir girtas nebėgs iš įvykio vietos, žmogų palikęs mirties akivaizdoje. Tokių charakteristikų grandinės nuoseklumas tik patvirtina, jog šių dviejų vyrų elgsenoje, atvedusioje į nusikaltimą, atsitiktinumų nebuvo.

Bet gi šio nuoseklumo rajono vadovai nematė, apie tai nė neįtarė. Šį faktą patvirtina liepos 28-osios Rokiškio rajono tarybos posėdis, kai buvo atidėtas svarstyti klausimas dėl pareikšto nepasitikėjimo rajono Savivaldybės vicemeru Egidijumi Vilimu.

 

Kas tie du yra iš tikrųjų?

Rajono meras Antanas Vagonis tuomet turėjo istorinę galimybę rinkėjams pademonstruoti dorą, be vaidybos principingumą. Jam tereikėjo pasakyti – kiek reiks, tiek atidėkim klausimo svarstymą, bet išsiaiškinkim iki galo, kas tie du – Kamajų A. Strazdo gimnazijos ir Jūžintų J. Otto Širvydo pagrindinės mokyklos direktoriai – yra iš tikrųjų. Juk meras jau žinojo Savivaldybės centralizuoto vidaus audito skyriaus ataskaitos išvadas, kurios aiškiai parodė, kad nei A. Tymukas, nei E. Mališauskas nėra sąžinės grynuoliai. Būtent dėl to, kad vicemeras E. Vilimas toleruoja tokius, kaip šių žmonių, darbo principus, jam ir buvo reiškiamas nepasitikėjimas. O glosčiusieji E. Vilimą, glostė ir A. Tymuką bei E. Mališauską. Tik būtų neblogai, jei atsirastų abejojančiųjų, kad situaciją užglosčiusieji ir šiandien jaučiasi teisūs, jaučiasi gerai.

 

„Šio klausimo nebėra. Nesupykite”

Rokiškio rajono tarybos opozicija ir bandė rajono valdantiesiems bei visuomenei parodyti, kas dedasi kai kuriose rajono kultūros ir švietimo įstaigose, kad situaciją toleruoja už šias sritis atsakingas vicemeras E. Vilimas.

Bet meras A. Vagonis tada pasakė štai ką:

– Aš noriu atsiprašyti gerbiamo Augučio Tymuko, kuris prašė pasisakyti šiuo klausimu (dėl E. Vilimo interpeliacijos, aut. past.). Šio klausimo nebėra. Nesupykite.

Vicemerui tada buvo leista kalbėti išsikalbėti, koks jis vertas būti mero pavaduotoju, o A. Tymukas ir neketino pykti: bele tik jo ir E. Mališausko komandiruočių, neteisėtų etatų ir pinigų už patalpų nuomas niekas nebeskaičiuotų. Juk jie puikiai suprato: liks vicemero krėsle E. Vilimas, niekas ir nebeskaičiuos.

 

Kai kam – paaukštinimas neišvengiamas

Tokiais atvejais panašaus tipo asmenybės tarpsta, veši, o jų užimama padėtis visuomenę klaidina: žmonės mano, kad vadovus ir reikia, ir verta gerbti…

E. Vilimas liko. Audito išvados nugulė į stalčių. A. Vagonis visai Lietuvai skelbia, kad šių dviejų moralė abejonių niekada nekėlė. Jis nutyli, kad dėl jųdviejų ir kultūros šmaikštuolio Eriko Druskino vicemerą E. Vilimą ir bandyta varyti lauk iš šio posto, ieškoti tinkamo šiai sričiai žmogaus.

Maža to būtų: rokiškėnai su koktumu vis atviriau kalba apie tai, jog A. Tymukui buvo žadėta Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos („Romuvos” ir „Senųjų rūmų” padalinių), E. Mališauskui – Juodupės gimnazijos direktorių vietos.

Rodos, ir sugėrovų kompanija buvo labai įdomi…

 

Kažin ką atsakytų A. Tymukas?

Šiuo metu Rokiškio gimnazijos itin stokoja direktorių: Rokiškis dar neatsigauna po lapkričio pradžioje netikėtos J. Tumo-Vaižganto gimnazijos direktoriaus Gedimino Matiekaus mirties, spalio mėnesį atsistatydino Juodupės gimnazijos direktorė Diana Guzienė. Na, o štai lapkričio 27 d. Kamajų A. Strazdo gimnazijos direktorius A. Tymukas vairavo girtas ir mirtinai sužalojo prie savo sugedusio automobilio stovėjusią moterį. Tai įvyko 17.45 val.

Įdomu, ką apie tai pasakytų A. Tymukas? Gal tą patį, ką ir rajono meras:

– Šio klausimo nebėra. Nesupykite.

 

Rita Briedienė

temainfo.lt asociatyvi nuotr.