Dujų sprogimą ir dvi evakuacijas išgyvenę Krantinės gatvės gyventojai bepasitiki Savivaldybe

Šiandien, gegužės 6 d., Kupiškio Krantinės gatvės 8 namo, iš kurio vakar buvo evakuoti visi gyventojai, kieme kameras statėsi bene visų didžiųjų šalies televizijų žurnalistai. Betgi nei jie, nei rajono valdžia nesulaukė į Kupiškį žadėjusių atvykti „Suskystintų dujų“ bendrovės bei Energetikos ministerijos atstovų.


Gyventojai bijo likti vieni

– Dujininkai teigia, kad jų atsakomybė baigiasi dujų įvadu iki namo, ir, jeigu mus paliks Savivaldybė, turėsime didelių sunkumų ir išlaidų. Kažin ar vieni patys pajėgtume bylinėtis su dujininkais, jei dėl sprogimo tyrėjai imtų ir pripažintų juos kaltais, – šiandien susirinkusiesiems kalbėjo Krantinės gatvės 8 namo, kuriame balandžio 30 d. įvyko dujų sprogimas, o gegužės 5 d. vėl pastebėtas dujų nutekėjimas, bendrijos pirmininkas Bronius Kurpis.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas nustatyti kaltiems dėl dujų sprogimo. Į klausimą, kiek tyrimas truks, atsakymo kol nėra. Ir, jei ne rajono Savivaldybė, žmonėms būtų labai sunku orientuotis, kaip ir kokiomis lėšomis pradėti tvarkyti dujų sprogimo gerokai apniokotą daugiabutį. Keblumų galėjo kilti ir dėl to, kad namo reikalų neadministruoja UAB „Kupiškio komunalininkas“: sakytum, ir Savivaldybė čia – ne prie ko. Vis dėlto savivaldos iniciatyva pastebima, pagalba juntama.


Atidaryta sąskaita

Kupiškio rajono savivaldybės administracija atidarė paramos lėšų sąskaitą Krantinės gatvės 8 daugiabučio namo Kupiškyje gaisro padariniams likviduoti (gavėjas – Kupiškio rajono savivaldybės administracija, įmonės kodas: 188774975; atsiskaitomoji sąskaita – LT764010043400080068; mokėjimo paskirtis – parama gaisro padariniams likviduoti). Rajono savivaldybei Krantinės gatvės 8 namo gyventojai jau pateikė prašymą skirti 3 500 Eur elektros instaliacijai sutvarkyti. Šie darbai pradėti vykdyti ir eina į pabaigą.
Surinktų lėšų dalis bus skirta pakeisti dujų įvadams bei dujų srauto uždarymo įtaisams (sklendėms) visuose namo butuose.
Mero D. Bardausko teigimu, rasta firma, kuri nuplautų juodą namo fasado sieną, kitą savaitę žadama pradėti namo laiptinės remontą.
Šiandien pargabenta 88-erių metų Krantinės gatvės 8 namo gyventoja, vakar evakuota į Kupiškio ligoninę. Savivaldybė skyrė du žmones jai nunešti iš Greitosios medicinos pagalbos automobilio į jos butą.


Parašais politika, neva, nekuriama

Krantinės gatvės 8 namo gyventojai renka parašus tų, kurie norėtų atsisakyti dujininkų paslaugų ir įsirengti elektrines virykles.
– Aš net nežinau, ar šiuo metu tiekiamos dujos. Aš bijau jomis naudotis, – sakė namo gyventoja.
Vakar, gegužės 5 d., Kupiškyje lankėsi televizijos laida „Srovės“. Kol žurnalistai kalbino dujų sprogimą išgyvenusius kupiškėnus, buvo renkami parašai po tekstu, kuris pirmiausia adresuotas Seimo nariui Audriui Šimui. Jis – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas, o lapuose atspausdinto skundo tekstą dalino jo partietis Virginijus Umbra. Pastarasis tvirtino, jog niekas neketina pasinaudoti nelaime, niekas nekuria politikos, tenorima padėti nuo dujų sprogimo nukentėjusiems žmonėms. Kaip sakoma, geriau vėliau negu niekada.

Virginijus Umbra (dešinėje)


Prilygina teroristų atakoms

Iki šiol nei Seimas, nei Vyriausybė nepadarė nieko, kad Kupiškio ar Rokiškio žmonės gyventų nebijodami dujų sprogimų, kad nebetektų susidurti su visokių energetinių žinybų abejingumu, kurį kupiškėnai jau prilygina teroristų atakoms.
Juk ir šiandien, gegužės 6 d., nei Krantinės gatvės 8 namo gyventojai, nei rajono valdžia, nei žurnalistai nesulaukė į Kupiškį žadėjusių atvykti dujininkų bei Energetikos ministerijos atstovų.

– Matėme du dujininkus. Bet jie, išvydę tiek kamerų, dingo iš kiemo, – sakė Krantinės 8 namo gyventoja.

Vėliau dujininkai vis dėlto pasirodė: butuose keitė dujų vamzdžių sklendes.


Rita Briedienė
Emilijos Briedytės nuotraukos