Dėl prasto įžuvinimo kaltos ir žuvys…

Spalio 30 d. zarasiškių UAB „Vasaknos” kupiškėnams ir pasvaliečiams grąžins tą žuvų kiekį, kurio pasigesta įžuvinant šių rajonų upes ir ežerus liepos 13 d.

 

Lydekų, lynų, baltųjų amūrų ir šamų trūkumas buvo užfiksuotas įžuvinant Pasvalio rajono Lėvens ir Mūšos upes bei Kupiškio rajono Varležerio ir Skapiškio ežerus. Ar sunkus darbas perskaičiuoti žuvis? – klausėme Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Kupiškio rajono agentūros vyriausiojo specialisto Rimanto Adomausko.

– Nebe pirmi metai įžuvinami vandens telkiniai, tačiau iki vienos nesuskaičiuosi žuvų, kai jų atvežama po 30-40 tūkst. Juolab jų nebesuvaikysi, kai jau yra suleistos į vandenį. Liepos 13 d. įžuvinant vandens telkinius dalyvavo UAB „Vasaknos”, šiemet laimėjusi konkursą tiekti produkciją įžuvinimui, bei Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos (VAAT) atstovai. Jie net pasiteiravo, kur mūsų svarstyklės? Mes jų neturėjome: šįkart kiekiai nebuvo dideli, nesunku ir suskaičiuoti žuvis. Ir plika akimi matėme , kad trūksta žuvies: amūrai delno dydžio, todėl labai pastabu, kad jų trūksta beveik trečdalio.

– Kokį fiksavote trūkumą?

– Ir į Skapiškio ežerą, ir Varležerį buvo planuota suleisti po 100 šiųmečių lydekaičių. Kupiškio rajonui jų dar užteko, tiek ir suleidome. Vietoj 100 įvairaus amžiaus lynų į Skapiškio vandenis suleidome 56, į Varležerio – 43; jų trūko daugiau nei pusės. Dvivasarių baltųjų amūrų Skapiškio ežerui buvo deklaruota 50, paleidome 35, Varležeriui atitinkamai – 50 ir 30.

– Paskelbus informaciją, kad priimant žuvis dalyvavo ir gamtosaugininkas lyg ir metė dėmę ir ant kitų agentūrų. Ar neteko aiškintis?

– Savo įgaliojimus galbūt viršijo Utenos RAAD Zarasų agentūros pareigūnas, dalyvavęs priimant žuvis ir padėjęs parašą, kad žuvys jau paleistos į vandens telkinius. Nors šiandien yra ir kita versija: įžuvinimui skirtos žuvys yra sveriamos, o šių metų vasara jas užaugino didesnes negu įprastai. Įleisti 100 lydekaičių po 100 gramų, ar mažiau lydekaičių po 300 gr? Svoris bus tas pats, bet vienetų skaičius skirsis. Čia, ko gero, ir buvo esminė klaida.

– Tai kaltos pačios žuvys?

– Jos nekaltos. Skubėjome jas skaičiuoti ir paleisti iš talpų į vandenį, į natūralią aplinką. Net duomenis užsirašėme juodraščiuose, o tik paskui pildėme dokumentus. Nenugaišo nė viena žuvis.

– Dėkui už pokalbį. Nėra abejonių, kad savo atgaus ir Mūša bei Lėvuo.

Kaip teigia Panevėžio RAAD, į minėtus telkinius turėjo būti suleista po 1000 vienetų lydekų, 200 šamų – į Mūšą. Pastarųjų trūko 54, o lydekaičių – per 1000.

 

Rita Briedienė

Rimanto Adomausko nuotrauka