Čia bus kažkas labai savito, neįprasto ir įdomaus

Kalbos ir reportažai apie tai, kad Rudilių kaimas baigia sugriūti, yra tikras kontrastas informacijai apie spalio pabaigoje Rudilių Jono Laužiko pagrindinės mokyklos Galerijos atidarymą. Kam praėjusių metų gruodį teko dalyvauti šios mokyklos direktoriaus, dailininko Algirdo Venckaus ir fotografo Redijaus Anikanovo surengtoje labai neįprastoje parodoje „Artelė R.A.“, tas vėl tikisi mielų kultūrinių netikėtumų.

– Tai nebus vien mokyklos Galerija. Mokykla po truputį tampa daugiafunkciu centru. Jis ir prisiims iniciatyvą burti meno žmones, jaučiančius bendravimo poreikį, – temainfo.lt sakė A.Venckus.

Mokykla šiemet mini savo 20-metį: dar iki Nepriklausomybės pradėta jos statyba buvo sustabdyta keleriems metams, bet rajono valdžios bei šalies Švietimo ir mokslo ministerijos iniciatyva sėkmingai užbaigta 1995 m.

Anot direktoriaus, verkiant reikia pakeisti mokyklos asbestinį stogą. Galimybė padaryti šį darbą kol kas menka, bet yra ir kuo pasidžiaugti : kompiuterizuota bendra kaimo ir mokyklos biblioteka, veikia spartusis internetinis ryšys, puikus informatikos kabinetas, modernizuota sporto salė, įrengti mergaičių ir berniukų dušai ir tualetai…

O klasėje prie pat fojė darbuojasi statybininkai: patalpa sienomis jau padalinta į keturias dalis, ir netrukus prasidės apdailos darbai: čia įsikurs Rudilių medicinos punktas.

1999 m. apie 200 tūkst. litų Kupiškio rajono savivaldybei kainavęs Rudilių medicinos punkto patalpų remontas prilygo naujo namo statybai, bet neatsipirko. Ir šiandien Kupiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras už elektra šildomų patalpų (90,52 kv. m) išlaikymą per sezoną moka apie 1 04o Eur.

Šiame pastate belikęs Medicinos punktas.

– Vis tiek šalta. Jungiame ir infraraudonųjų spindulių lempą, tačiau ir iš jos menka nauda  – rankos šyla, kojos – ne. Įsivaizduokit, ką reiškia apšildyti patalpas negyvenamame pastate, juolab kai apačioje – rūsys, pilnas vandens. Nerimą kelia ir laukiamojo siūbuojančios grindys. Labai džiaugiamės galimybe išsikelti į mokyklą, – temainfo.lt sakė Kupiškio rajono savivaldybės Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktorė Dovilė Kulbokienė.

Medicinos punkto vedėja Palmira Madeikienė, aptarnaujanti Rudilių ir aplinkinių kaimų – Puponių, Maksvyčių, Dūbliškių, Paprūdžių, Akmenių, Morkūniškio, Atkočiškių, Radžiūnų, Kukaukos – apie 450 pacientų irgi labai laukia įkurtuvių.

Kai iš buvusios žemės ūkio bendrovės kontoros, priklausančios savininkui, išsikels ir Medicinos punktas, trijų aukštų pastatas iš tiesų bus pasmerktas sugriūti.

– Labai gaila didžiulės šių patalpų sporto salės. Kartais pasvarstome: pastate derėtų įrengti pabėgėlių centrą, ir atsirastų pinigų jo remontui. Apie 6 proc. priemaišų niekam nepakenktų: rastųsi naujų idėjų, suaktyvėtų gyvenimas, – kalbėjo direktorius A.Venckus.

O anot Rudilių gyventojos Reginos Kubilienės, kaimiečiai labiausiai ir bijo pabėgėlių. Juk dar ir apleistas aštuonbutis yra. Šiame name Savivaldybė turi trijų kambarių butą, ir už jį benorėtų gauti 100 Eur. Butas kol kas nenupirktas, ir niekas jo nepirks. Kaimo pakraštyje namas riogso vaiduokliškai, su kažkada jaukiu savadarbiu priebučiu iš galo, su vaizdu į rudenėjančius medžius, į nostalgišką atmintį, kai Rudiliai buvo pripažinti gražiausia rajono gyvenviete. Nuošalu ir pabėgėliams čia turėtų patikti.

– Yra keletas laiko išbandymo neatlaikiusių namų. Bet parodyti griūnantį aštuonbutį arba medinį namą užkaltais langais, vienintelį tokį Rudiliuose, užtenka sukurti įspūdžiui apie griūvantį kaimą. Tai labai žeidžia ir skaudina, – temainfo.lt sakė Medicinos punkto vedėja P.Madeikienė.

– Nebenaudojami statiniai – ne Rudilių bėda; griūva visa Lietuva. Tuštėja ir kaimai, ir miestai. Žmonės į Lietuvą sugrįžta tik fazendomis, – sakė „Aibės” parduotuvės pardavėja.

„Aibė” likusi vienintelė Rudilių parduotuvė. Senoji uždaryta, nebedirba ir vietinis baras. Pastarojo veiklą liudija tik skelbimas „Dirbame nuo 10 val. Ačiū, kad uždarote duris.” Tai trečiasis nykstantis kaimo statinys.

Kiek Rudiliuose per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo gyventojų, sunkoka suskaičiuoti.

– Daug rudiliečių apsistojo Anglijos Lutono mieste. Vienas paskui kitą keliauja į Norvegiją, kitas šalis, – sakė direktorius.

Mokinukai turi ką veikti bibliotekoje.

2004-2005 m. Rudiliuose mokėsi 114 mokinių. Šiandien mokykla jų beskaičiuoja 36. Net 16 jų gauna nemokamą maitinimą. Vadinasi, kaimas nėra labai turtingas. Didžiausi darbdaviai – mokykla, kiaulių kompleksas, medžio perdirbimo įmonė ir du stiproki ūkininkai.

Gi parduotuvės šaldytuve – tik keli pakeliai pieno ir rūgpienio, o alus užima apie ketvirtadalį vitrinų. Tai rodo, kad rudiliečiai gyvena kaimiškai ir pieno produktų jie pasigamina patys.

Nekilnojamo turto kainos čia, žinoma, nėra labai aukštos: namas su ūkiniu pastatu, neduduke pirtimi ir lauko tualetu – apie 8-9 tūkst. eurų. Ant vartelių užkabintas skelbimas „Parduodu” gerokai išblukęs…

Vis dėlto Rudiliai labai jaukūs. Žmonėse įskiepytas ir išsaugotas noras puošti sodybas, nors vietos bendruomenė ir nėra stipri.

Kai mokyklos koridoriumi ant vienaračio dviračio praskrido Ernestas Chmeliauskas, nejučia pagalvojai: „Na, taip, tik laisvė ir gali subrandinti Galerijos idėją.” Bet kai žinai, kad šioje mokykloje mokosi viena stipriausių rajono bėgikių Austėja Mikalauskaitė, supranti, jog ir disciplina čia nesvetima.

Taigi lauksim Galerijos atidarymo. Kol kas ant jos baltų sienų – paprasčiausios  popieriaus skiautės. Čia bus kažkas labai savito, neįprasto ir įdomaus.

 

Rita Briedienė

Autorės nuotraukos

[gallery_box]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/10/3_biblioteka_renginys.jpg” descr=”” title=”Čia statoma Kalėdų eglutė”]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/10/4_biblioteka_renginys.jpg” descr=”” title=”Direktorius Algirdas Venckus”]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/10/1_biblioteka_renginys.jpg” descr=”” title=”Ernestas Chmeliauskas”]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/10/5_biblioteka_renginys.jpg” descr=”” title=”Rudilių maldos namai”]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/10/6_biblioteka_renginys.jpg” descr=”” title=”Čia butas kainuoja 100 Eur.”]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/10/11_biblioteka_renginys.jpg” descr=”” title=”Rudilių J.Laužimo mokykla garsėja sportiniais pasiekimais”]

[/gallery_box]