Centai, kaupti kišenėse ir stiklainiuose

Kupiškio UAB „Funaris” direktoriaus Sauliaus Širvaičio sukaupti lietuviški centai taip ir liko nepakeisti. Tai jis galėtų padaryti dar ir dabar, bet sakė į eurus baltų lietuviškų monetų nekeis…

Labai būtų įdomu žinoti, kokia bendra sukauptų 1, 2 ir 5 lietuviškų centų vertė. Direktorius to nežino ir neketina gaišti laiko skaičiavimui. O laiko prireiktų nemažai: monetų yra pilni 4 ir 10 l bei artipilnis 5 l stikliniai indai. Iš viso sukaupta apie 18 l lietuviškų centų.

Kartą pinigai vis dėlto buvo suskaičiuoti. Švenčiant naujus 2008-uosius bičiulio vaikai suskaičiavo 4 l indo turinį. Jame centais buvo 600 Lt. Tad galime daryti prielaidą, kad stikliniuose induose – apie 2700 Lt, arba maždaug 780 Eur.

Saulius Širvaitis

– Kaupiau monetas neturėdamas jokio tikslo. Vienu metu ketinau baltais centais išklijuoti savo buto tualeto sienas. Mane ėmė gėdyti, kad taip pademonstruočiau nepagarbą lietuviškam centui. Bet jis ir nėra šventas. Daugelį metų lietuviškas centas buvo bevertis: ką galėjai nusipirkti už 5 ct? O grąžos centais atiduodavo daug. Tai kėlė kažkokį pyktį. Centai kaupdavosi kišenėse. Atsirado įprotis grąžą centais suberti į kairę kišenę, parėjus namo – į stiklainį. Maždaug per septynerius metus štai kiek jų susikaupė… Kol kas šie stiklainiai taip ir stovės, – temainfo.lt pasakojo S.Širvaitis.

Lietuviški centai buvo gaminami iš vario, cinko, alavo ir aliuminio lydinių. Po 2015-ųjų sausio lietuviškus litus ir centus pradėta niokoti specialiu įrenginiu ir parduoti į metalo laužą. Gerai, jei 1 kg kainuoja bent 15 ct.

Dabar smulkiosiomis – 1, 2 ir 5 euro ct vertės – monetomis pilnėja didžiulė S.Širvaičio sausaininė. Ji sunki, nors surinktų monetų suma tesiekia apie 10-15 Eur.

Lietuviška didžiausia 5 ct moneta, kurios skersmuo – 24,40 mm, storis –1,35 mm, svėrė 1,40 g. Mažiausia 1 euro ct moneta, kurios skersmuo – 16,25 mm, storis – 1,36 mm, sveria 2,3 g; 5 euro ct moneta – 3,92 g.

– Euro ct taupyklė – mano mažoji investicija. Jų vertė kitokia, jų dar prireiks, – sakė S.Širvaitis.

 

Adelija Varnaitė

Autorės nuotraukos