Bronės Buivydaitės memorialiniame name muziejuje – kalėdaičių kepimo pamokos

 

Kiekvieną Advento dieną Anykščių senamiestyje, rašytojos Bronės Buivydaitės memorialiniame name muziejuje, smalsuoliams atskleidžiamas vienas Kalėdų stebuklas – čia kepami kalėdaičiai. Populiariausią šventinę A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus pažintinę programą per savaitę pamatė kone 200 muziejaus svečių.


Nėra nemačiusiųjų kalėdaičio

„Dar nebuvo nė vieno programos dalyvio, kuris būtų prisipažinęs, jog niekada nematė kalėdaičio ir nežino, kas tai yra. Tačiau taip pat nesulaukiau nė vieno, kuris būtų pats kada nors kepęs kalėdaitį ar bent matęs, kaip tai vyksta“, – dalijosi įspūdžiais šios pažintinės programos vedėja B. Buivydaitės muziejaus muziejininkė Rita Jurkėnienė.


Ypatingas šių švenčių stebuklas

Šiomis dienomis dažniau pasakota ne apie rašytoją ir jos kūrybą, o apie Kalėdų tradicijas ir apie kalėdaitį – ypatingą šių švenčių stebuklą. Pažintinės programos lankytojai – ir miesto bei rajono miestelių mokyklų jaunesniųjų klasių mokinių grupės, ir anykštėnų bendruomenės, kaip ypatingą bendrystės malonumą pasirenkančios iškylą pamatyti kalėdaičio gimimą. Tik Advento dienomis rengiama programa „Baltas Kalėdų stebuklas: kaip kepamas kalėdaitis“ skirta tiek mažiesiems, tiek ir suaugusiems – tą patį procesą kiekvienas, turintis asmeninių patirčių ir prisiminimų, pajunta ir supranta.


Karštos plokštės vaškuojamos

Pasak R. Jurkėnienės, programos dalyvius visuomet nustebina senovinis kepimo aparatas, kurį muziejui paskolino Anykščių parapijos vargonininkas Rimvydas Griauzdė. Suaugusiesiems įdomu, kodėl jo karštos plokštės vaškuojamos, o ne riebalais tepamos, o vaikai skaičiuoja pirmuosius lakštus, kurie netinka maistui, kol tas vaškas dar neišsivalęs.


Čia – ne kalėdaičių kepimo dirbtuvės

Ar galima muziejuje išsikepti kalėdaitį savo Kūčių stalui?.. Šį klausimą kaskart išgirdusi muziejininkė primena, kad šį rudenį B. Buivydaitės namuose įrengtoje ir atvertoje svetainėje „Stebuklingoji radasta“ rengiama tik kalėdaičio kepimo demonstravimo programa, bet čia – ne kalėdaičių kepimo dirbtuvės. Valandos, praleistos stebint pirminį procesą, per maža, kad kalėdaitis būtų paruoštas Kūčių stalui. Jis dar turės sudrėkti, tuomet bus karpomas, vėl džiovinamas, paskui iškilmių metu bažnyčioje pašventinamas – ir tik tuomet baltas ir puošnus kepinys taps tikru kalėdaičiu.


Kvapnusis vanduo iš žiemos žaliavų

Po Kalėdų rašytojos B. Buivydaitės namų svetainėje „Stebuklingoji radasta“ kepamų kalėdaičių garus pakeis žiemos kvapai – čia bus rengiama pažintinė programa su distiliavimo aparatu, ruošiant kvapnųjį vandenį iš žiemos žaliavų.


A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus inf.
Kristinos Rudokaitės nuotraukos