Brangūs kupiškėnų keturkojų ekskrementai…

Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento (PRAAD) vadovų ir Kupiškio rajono mero Dainiaus Bardausko pavasarinio susitikimo metu viena iš daugelio pasitarimo temų buvo gyventojų augintinių aplinkos teršimas, teršalų rinkimas, jų laikinas sandėliavimas bei perdavimas atliekų tvarkytojams. Kai kuriuose kitų rajonų miestuose šis klausimas nesunkiai išspręstas.

Kupiškio rajono savivaldybės vadovai įsiklausė į PRAAD vadovų nuomonę, ir spalio mėnesį mieste pasirodė gyventojų augintinių teršalų surinkimo specialios talpos. Jos pranoko lūkesčius: labai kūrybingai sugalvotos, viršuje yra ženklas, pagal kurį aišku, ką į šias talpas reikia talpinti, po ženklu – speciali talpa polietileniniams maišeliams, kuriais surenkamas augintinių paliktas turinys. O dar žemiau – dėžutė jau panaudotiems maišeliams talpinti.

Kupiškio visose gatvėse yra tokios talpos, jų – 48. Be to, šeimininkai su savo augintiniais mėgsta keliauti Kupiškio marių link, tai viena talpa pastatyta Aukštupėnų kaime, kita – automobilių aikštelėje prie vandens telkinio.

Kupiškio rajono agentūros pareigūnų iniciatyva buvo organizuotas reidas „Augintinis teršia – šeimininkas moka“. Į reidą buvo pakviesti Panevėžio apskrities VPK Kupiškio rajono komisariato policijos pareigūnė, Kupiškio rajono savivaldybės atstovas, Kupiškio televizijos studijos vadovas bei laikraščio korespondentė. Pasirinktas reido laikas – 15 val. – nėra labai palankus, tačiau tokiu metu savo augintinius pradeda vedžioti vaikai, grįžę iš mokyklos, bei suaugusieji, kurie dirba iki minėto laiko. Intensyviausiai augintiniai vedžiojami ryte nuo 6 iki 9 bei vakare nuo 18 iki 20 val.

Reido metu buvo kalbinti visi sutikti augintinių vedžiotojai. Jie labai teigiamai atsiliepė apie naujovę – atliekų surinkimo talpas. Augintinių savininkai ypač dėkingi už polietileninius maišelius.

Reido metu užfiksuotas ir vienas nelabai malonus atvejis. Palei Panevėžio gatvę, pievoje, moteris vedžiojo savo augintinį. Filmavimo kamera aiškiai užfiksavo: šuo du kartus atliko savo „žemišką reikalą“, o jo savininkė nė nekreipė į tai dėmesio. Moteris sakė žino Šunų vedžiojimo taisykles, bet į klausimą, kodėl ji jas pažeidžia, atsakyti negalėjo. Už nenorą porą kartų pasilenkti jai teks patuštinti piniginę: bauda už aplinkos teršimą prasideda nuo 28 Eur. Be to, 145 Eur įvertinta žala už šuns ekskrementais užterštą aplinką.

Kupiškio rajono agentūros pareigūnai ir toliau organizuos tokius reidus, o pažeidėjus viešins per televiziją ir spaudą. Todėl reikėtų labai rimtai pagalvoti, kiek kainuoja nenoras pasilenkti ir surinkti savo augintinio teršalus.

 

Parengta pagal prd.am.lt inform.