Biurokratams – pliusiukai, klausytojams – klaustukai

Finansų ministerija surengė Kupiškyje diskusiją apie eurą ir Europos Sąjungos investicijų naudą.Liepos 3 d. Finansų ministerija Kupiškyje surengė diskusiją apie euro įvedimą ir Europos Sąjungos (ES) investicijas šiame rajone. Renginys įvyko Kupiškio meno mokykloje, užtruko geras dvi valandas.

Pagal įvardintąją temą turėjo būti be galo aktualu ir svarbu kupiškėnams, diskusijoje turėjo dalyvauti regiono verslo ir valdžios atstovai. Iš sostinės atvyko ir kalbėjo finansų viceministras Algimantas Rimkūnas, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas ir, kaip organizatoriai sakė, iš Kupiškio kilęs žmogus, Vilniaus Gedimino technikos universiteto studijų prorektorius Romualdas Kliukas.

Kupiškio atstovas ir kalbėtojas –  rajono meras Jonas Jarutis. Klausytojų salė buvo artipilnė savivaldybės tarnautojų, biudžetinių įstaigų vadovų, o verslininkų tarsi ir nė vieno – tokią nuostabą išsakė klausimą svečiams užsimojęs pateikti ūkininkas Zigmantas Aleksandravičius.

– Beviltiškas provincijos atsilikimas, iš sostinės turbūt to ir nematyti, nustekenimui visos sąlygos sudarytos. Darbo reikia, gamybos reikia. Kaip tai atgaivinti, jeigu žmonių perpus sumažėjo pastaraisiais metais?.. – teiravosi Z.Aleksandravičius.

 Į tokį klausimą atsakyti nei laiko, nei norinčiųjų nebuvo. Kaip ir į rajono mero pasiguodimą, kad nuo spalio 1 d. pakėlus minimalią algą, reikės nežinia iš kur ištraukti 50 tūkst. litų.

Spaudos konferencijoje svečiai iš sostinės Romualdas Kliukas ir finansų viceministras Algimantas Rimkūnas, Kupiškio savivaldybės administracijos direktorius Žilvinas Aukštikalnis.

– Jūs savivaldybėje neturit ir tokių menkų pinigų? – vėliau per spaudos konferenciją nuoširdžiai nustebs „iš Kupiškio kilęs žmogus“ R.Kliukas.

Finansų ministras A.Rimkūnas, paklaustas, kaip skatinti kupiškėnų verslumą, atgaivinti paslaugas, jeigu nėra žmonių, kurie nupirktų ir įpirktų tai, kas siūloma, prisiminė portugalų patirtį, (ten pats ilgai dirbo diplomatinį darbą): taigi jie ten lipdo molį, gamina ir pilsto vyną…

– Ką turi kupiškėnai, gal išskirtinį alų, gal dar gamtos savitumą?…“ – mėgino sufleruoti svečiai.

Bet kupiškėnų koncepcija dabar yra turizmas, sveika gyvensena, sportas, judrumas, čia nedera alus…

– Gal gana svaičioti apie turizmą, visi Lietuvoje svajoja apie tą patį, neužteks visiems turistų, –  savo nuomonės neslėpė ir savivaldybės administracijos direktorius Žilvinas Aukštikalnis, šiaip jau pats turėjęs ką nors pasiūlyti.

– O pažiūrėkit, kaip Druskininkams sekasi, kokios ten investicijos, kaip išaugo gyvenimo kokybė… – svečiai iš sostinės stengėsi nors šio to išmokyti kupiškėnus. O paskui ir jiems atsibodo; sakė:

– Galvokit patys, niekas už jus to nepadarys.

Konferencijos organizatoriai šį tą sužinojo ir apie Kupiškį. Per praėjusį (2007-2013 m.) finansinį laikotarpį čia pradėti įgyvendinti 32 ES paramos projektai, iš jų 17 užbaigti. Bendra projektų vertė – 65,4 mln. litų.

Už tiek pinigų gyvename geriau, ir tai matyti pažvelgus į valomus ežerus, į renovuojamus biudžetinių įstaigų pastatus. Pasak finansų viceministro A.Rimkūno, neblogai, kai investuojama į fizinę aplinką, geriau, kai gerinama socialinė aplinka, bet geriausia ir efektyviausia, kai lėšos skiriamos ekonominei aplinkai, nes ši kuria pridėtinę vertę. Kol kas tai, kuo džiaugiasi Kupiškis, tik siurbia lėšas ir žmonių pastangas. Žmonių, kurių vis mažėja, lėšų, kurias krizė apkarpė ir vis negrąžina.

 

Matas Žebrokas

Autoriaus nuotraukos