Šventė, neprarandanti savo aktualumo
Kupiškio bitininkų draugija samdė autobusiuką, o kai kas – savo transportu važiavo į XLI respublikinę bitininkų šventę, šiemet rugpjūčio 5–6 dienomis surengtą Panevėžio rajono Karsakiškio seniūnijos Linkės viensėdyje.
Kaip teigia patys bitininkai, ši kasmetinė šventė rodo bičiulių vieningumą. Ir tikrai: rengiama jau nuo 1963 m. ji nepraranda savo aktualumo, ilgainiui tapo net tarptautine, kasmet sulaukianti būrio kolegų iš Suomijos, Estijos, Latvijos, Baltarusijos, Lenkijos, Vokietijos, Anglijos, Prancūzijos ir kitų valstybių.
– Kupiškėnai joje dalyvauja noriai – žmonių įkalbinėti nereikia, – temainfo.lt sakė Kupiškio bitininkų draugijos pirmininkas Edikas Puipas.
Į šventę vyko 35 rajono bitininkai: draugijos valdybos atstovai Gaudentas Baikauskas, Antanas Jančys, Rimgaudas Markelis, Henrikas Dauderys, Valda Bajorienė, žinoma, pats pirmininkas E. Puipas, aktyvūs nariai Genovaitė Petrilienė, Audrius Mazurevičius, jauni bitininkai Ignas Jackevičius iš Lukonių, kupiškietės Sandra Andriūnaitė, Giedrė Jančytė-Vasiliauskė ir kiti.
Bitininkų šventė – edukacinis renginys
Kaip visada, taip ir šiemet, bičiulių šventė prasidėjo šv. Mišiomis už mirusius bitininkus bei šventėje esančiuosius. Susirinkusiuosius sveikino Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas, profesorius, habil. dr. Algirdas Skirkevičiaus; pakelta Bitininkų sąjungos vėliava.
– Tai edukacinis renginys, suteikiantis ir teorinių, ir praktinių žinių, teikiantis poilsį ir gražių pramogų. Docentas dr. Algirdas Amšiejus skaitė paskaitą „Bičių pienelis ir jo rinkimas”. Nė vienas kupiškėnas šio produkto nerenka. Tai labai kruopštus darbas: bičių pieneliu prekiauja vos keli šalies bitininkai – pats A. Amšiejus, šiaulietė Roma Mačienė. Tačiau pasiklausyti apie šį ypatingą produktą – bitės juo maitina lervutes, iš kurių išsirita motinėlės, – bitininkai rinkosi noriai. Bičių pienelis labai generuoja audinius, jis naudojamas po operacijų ar šiaip sunkioms žaizdoms gydyti, – pasakojo E. Puipas.
Bitininkų meistriškumo konkurse – treti
Bitininkystės meistriškumo konkursas truko beveik dvi valandas. I. Jackevičius, S. Andriūnaitė, A. Mazurevičius ir G. Jančytė-Vasiliauskė rungėsi su kitais – kas greičiau užkurs dūminę, vingiuotu takeliu nusivarys teniso kamuoliuką, pasiėmęs bitininko ratukus pasieks avilį, iškels iš jo statinę su sirupu, atveš ją į pradinį tašką ir iš jos pripumpuos kibirą sirupo.
Kupiškėnai užėmė trečią vietą.
Pagirdi už patiekalą ir piešinį
Konkurse „Buvo gera gaspadinė” kupiškėnai pateko į geriausiųjų dešimtuką, už savo pasiūlytą patiekalą gavę padėkos raštą.
– Šiame konkurse daugiausia dalyvauja saldumynai. S. Andriūnaitė pasiūlė kepti kiaulienos šašlykus, marinuotus medumi ir užlietus svogūnų ir medaus padažu. Mums jos pasiūlymas patiko, jį priėmėm ir dalyvavom konkurse, – pasakojo E. Puipas.
Neblogai kupiškėnams sekėsi ir bitininkų atžalų piešinių konkurse „Bitutė ratuota”.
– Kodėl bitutė vadinama ratuota? – klausėme Kupiškio bitininkų draugijos pirmininko.
– Bitė yra tobulas instrumentas žiedadulkėms rinkti. Suvilgytas žiedadulkes šepetėliais, replytėmis ir šukelėmis jos suspaudžia į gubrelį lyg ratuką ir neša jį prilaikydama vidurinėmis kojomis. Iš čia, ko gero, ir kilo posakis „Bitutė ratuota”, – sakė E. Puipas.
Virginijos Slavinskienės anūkė už savo piešinį nusipelnė padėkos.
Konkurse „Pagauk bičių motiną nukleuse, pažymėk ir įleisk į narvelį su bitėmis“ kupiškėnams nebuvo leista dalyvauti: pernai I. Jackevičius laimėjo pirmą vietą – šiemet šį konkursą teko praleisti.
Mugė sužavėjo net pačius bitininkus
Konkurse „Savos gamybos bitininkavimo inventorius” Kupiškio krašto bitininkai nedalyvavo, nors Kupiškis ir turi avilių bei korių rėmelių gamintojų.
Anot E. Puipo, Panevėžio krašto bitininkų šventė pasižymėjo bitininkų inventoriaus gausa. Jį siūlė ne tik stambios įmonės „Bičių korys”, „Vilara”, bet ir daug nedidelių įmonėlių, prekiavusių aviliais, medsukiais, atakiavimo technika, vaško lydytuvais…
Susumavus visus šventinio bitininkų renginio rezultatus kupiškėnai pateko į geriausiųjų dešimtuką. Kitąmet bitininkai rinksis Joniškio rajono Žagarės miestelyje.
Rita Briedienė
Kupiškio bitininkų draugijos nuotraukos