Bereikia išlaukti karantiną, ir Salų dvaro durys bus atrakintos visiems

Salų dvaras
temainfo.lt archyvo nuotr.


Birutė Dapkienė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos Rokiškio skyriaus bei Rokiškio Tautodailininkų asociacijos pirmininkė, su vyru Virginijumi ūkininkaujanti Kamajų seniūnijoje, šalia Petriošiškio ežero, susikurtame „Dapkų ūkyje”, papasakojo įdomų dalyką: Rokiškio Tautodailininkų asociacija išsinuomojo trečdalį Salų dvaro. Gal čia ir bus šio dvaro, o ir Salų miestelio renesanso pradžia?


Kaip įveiklinti?

Tautodailininkė, kartu su vyru Virginijumi ūkininkaujanti „Dapkų ūkyje“, žinoma edukatorė Birutė Dapkienė jau turi gerokai trupančio, bet labai gražaus Salų dvaro raktus.
Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas kreipėsi į Tautodailininkų vadą ir pasiūlė pamąstyti, kaip įveiklinti Salų dvarą, kad čia pastoviai virtų gyvenimas.


Salų bendruomenės narė

– Ir tuomet pasipylė mintys! Prisiminiau, kad esu Salų bendruomenės narė… Visai buvau pamiršusi per darbus ir veiklas. Susiradau Salų gyventojų po kažkokios edukacijos man padovanotą knygą apie Salų miestelį. Skaičiau ir supratau: man negaila nei savo laiko, nei savo ūkio įdirbio ir žinomumo – mažais žingsneliais eisiu į Salas. Mane palaiko, man pritaria vyras ir, žinoma, nuostabi bendraminčių komanda, – temainfo.lt sakė B. Dapkienė.


Laisvai prieinami

„Dapkų ūkis“ savo augintinius – žirgus, ponius, stručius, alpakas – planuoja įkurdinti Salose.
– Mūsų projektas orientuotas vaikams: čia jiems bus daug pramogų. Juos į Salas atvežę tėvai ir seneliai galės pasidairyti po miestelį, pasivaikščioti po parką, pasilepinti Dviragio paplūdimyje, atsigerti kavos… vandenyje. Vaikai – sau, suaugusieji – sau. Su Rokiškio autobusų parku ir Rokiškio miesto savivaldybe deriname galimybę padidinti maršrutų skaičių į Salas – ryte visi atvažiuoja, vakare yra kuo grįžti – vaikams patogu atvykti į dienines stovyklas, nereikia savo transporto, atpuola rūpestis vairuoti, saugoma gamta, – pasakojo B. Dapkienė.

Birutė Dapkienė
„Dapkų ūkio” nuotr.Virtuvės šefas bus vilnietis

Svečiai čia galės pusryčiauti, pietauti, vakarieniauti.
Anot B. Dapkienės, nuodugniai nagrinėjama Salų istorija: dvare vykdavo iškilmingos puotos. Tyrinėjama, analizuojama istorija, patiekalų meniu planuojama nors apytiksliai atkurti pagal išlikusių pasakojimų prisiminimus: dvariškiai virė ypatingą žuvienę, čia buvo medžiotojų buveinė, tad ir žvėrienos patiekalų būta.
 – Laikinai virtuvės šefą planuojame samdyti vilnietį. Yra jų gerų ir Rokiškyje, bet nenorime iš nieko meistrų grobti. O ir dėl virėjų nėra jokios baimės: turime vietinių Salų šeimininkių, talkininkaudavusių jubiliejams ir vestuvėms, – sakė B. Dapkienė.


Dvaras turės karietą

Beveik trečdalis dvaro – 367,29 kv. m – išsinuomota konkurso būdu: 1 kv. m kaina – 60 ct. ir komunaliniai mokesčiai. Rokiškio tautodailininkų asociacija, vadovaujama B. Dapkienės, projektą ,,Salų dvaro kūrybos ir laisvalaikio rezidencija“ teikė Rokiškio rajono vietos veiklos grupei. Preliminari projekto vertė 108 264 Eur su PVM. Rokiškio savivaldybė prisideda iki 5 proc. tinkamų finansuoti projekto išlaidų ir padengia PVM.
Meistras Igoris Skripka dvarui padirbino karietą.


Jokio kapitalinio remonto

Suplanuoti valgomasis, vakarinė salė ir lauko terasos, betoninių pontonų terasa ežere, audimo staklių kambarys, tautodailės galerija, vaikų stovyklų miegamasis kambarys.
– Jokio kapitalinio remonto nedarysime, kiekvienas kosmetinis prisilietimas derinami su paveldosaugininkais. Plovimo ir valymo apleistame dvare daug. Jau vakar, prieš atidarant Panevėžio bendrijos Rokiškio skyriaus parodą, Salų dvare savo jėgomis plovėme ir valėme eksplozijos patalpą. Artimiausiomis dienomis bus patvirtintas virtuvės techninis projektas. Užsakyta apie 40 tūkst. eurų kainuojanti virtuvės įranga, – sakė B. Dapkienė.
Dar šiek tiek, dar reikia išlaukti karantiną, ir Salų dvaro durys bus atrakintos visiems.


Rita Briedienė